| AvalohAlyn a întrebat:

Stie cineva unde pot face un studiu biblic gratuit? Dar numai sa NU fie la martorii lui Iehova ca nu vreau la ei..Mersi.

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dar,ai avut o experienta negativa de nu vrei sa studiezi cu ei sau pur si simplu ai prejudecati fata de martori? Nu ai nimic de pierdut daca studiezi Biblia cu martorii.Il poti opri cand nu iti convine ceva. Apoi vei fi surprins cate lucruri profunde afli din Biblie.Si chiar e gratuit, nimeni nu iti cere nimic in schimb.

| T0T a răspuns:

De ce nu vrei la ei? Dacă iei fiecare religie la rost fiecare are minusuri considerabile(chiar mai considerabile ca martorii) și sigur cel care îți va oferi un studiu biblic va face parte dintr-o religie.

| milan9 a răspuns:

Take care... thinking
Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| AvalohAlyn explică (pentru milan9):

Ce sa faci daca Biserica Afacerista Romana(ca asa ar trebui sa se numeasca barbosii aia cu BMW-uri si limuzine negre si luxoase si cu haine in aur galbene(asa zisii prea afaceristi)...deci ce sa faci daca ei nu organizeaza cursuri sau studii biblice ci vor doar sa te duci la Biserica sa le auzi ''lalaiala''
Milan9, nu pot sa cred ca tu crezi orbeste in niste oameni pe care evident, ii intereseaza mai mult, banul si mai putin Dumnezeu si Iisus Hristos.Pacat..crezi prea mult si te lasi influentat prea mult de manipularea preotilor care unii, sinceri sa fim, nici nu merita sa le saruti mana...adica mana aia cu care conduc Mercedesurile luxoase..si cu care deschid usile la vilele parohiale Insa tot respectul pentru preotul sarac de la tara care se pune in slujba oamenilor, a lui Dumnezeu si nu a banului precum prea fericitii plini de aur Deschide ochii putin.

| milan9 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu te lasa imbolnavit de tendentiozitatea malefica a generalizarii... sad sunt 30000 de preoti si calugari in tara asta si doar 5 mertzane (aceleasi care apar zilnic saptamanal in presa).
Am foarte multe cunostinte care sunt preoti, si preoti buni, dedicati misiunii lor... Generalizarea negativului intoxica intotdeauna. Nu este un criteriu de judecata rationala.

| AvalohAlyn explică (pentru milan9):

Pai si de ce nu face nimeni din Ortodoxie un studiu biblic gratuit? Sunt oameni, ca mine are vor sa studieze Biblia..ca nu se citeste asa ca pe o carte obisnuita..si nu gasesc unde.sad

| milan9 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Multe biserici desfasoara un astfel de program duminica dupa amiaza. Programul acestor ore de studiu biblic, numit CATEHEZA, se afla afisat in incinta bisericii de care apartii... happy

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Iti dai seama de valabilitatea unui studiu Biblic dupa cat de mult iti spulbera credintele religioase.

„Bănuiala mea e că majoritatea studenților care vin în primul an de seminariu teologic nici nu știu la ce să se aștepte de la cursurile cu privire la Biblie... Fiecărui student i se cere să urmeze cursuri introductive și apoi avansate în studii biblice. Cei mai mulți studenți se așteaptă ca aceste cursuri să fie predate dintr-o perspectivă pioasă, arătându-le lor, ca viitori pastori, cum să aplice Biblia în viețile oamenilor în predicile lor săptămânale.

Astfel de studenți trebuie să se aștepte la o trezire foarte dură la realitate: seminariile protestante principale din SUA sunt vestite pentru a nega convingerile dragi ale studenților cu privire la Biblie, chiar dacă aceste convingeri sunt o idee vagă și caldă că Biblia este un ghid minunat pentru credință și practică, care trebuie tratat cu respect și pietate. Aceste seminarii predau studii serioase și profunde de analiză a Bibliei. Ele nu flatează pietatea studenților, ci sunt predate de universitari care sunt la curent cu ceea ce cercetarea de limba germană și de limba engleză a scris despre Biblie în ultimii trei sute de ani.

Abordarea Bibliei din aproape toate seminariile principale protestante (iar acum și din cele catolice) este ceea ce se numește metoda «critico-istorică». Ea este complet diferită de abordarea «devoțională» a Bibliei care se învață din biserici."
—Bart D. Ehrman, Jesus, Interrupted: Revealing the Hidden Contradictions in the Bible (And Why We Don't Know About Them)

http://www.tpu.ro/......m-pe-rand/

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii cum este un proverb?,, De ce fugi, in spate duci " Nu stii de ce fugi? In lumea de astazi toate serviciile se platesc, doar studierea Bibliei gratuit numai cu Martori poti sa faci. Ei sunt dispusi, si le face placerea sa studieze cu tine, isi fac timp pentru tine, te pot aprecia, si poti sa-ti gasesti prieteni adevarati in randul lor. E mare lucru. Stiu dupa mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aș incerca la un profesor de religie dar bineînțeles nu este gratuithee hee

| AdiTorrent7 a răspuns:

Exista deci multe biserici ortodoxe in care se desfasoara un astfel de program de duminica dupa amiaza.

Dupa cum spuneam, programul acestor ore de studiu biblic, numit CATEHEZA, se afla afisat in incinta bisericii de care apartii...

| ada92 a răspuns:

Sa-mi spui si mie daca gasesti undeva, dar nu prea cred

| AvalohAlyn explică (pentru ada92):

Scrie Sola Scriptura pe internet.(google).big grin Iti trimit prin corespondenta studiul la un interval de timp sau poti sa studiezi si online.happy

Sunt mai multe domenii pe care poti sa le studiezi( Cursul de

Ma bucur ca am gasit.big grin

Dar apropo, te intereseaza si pe tine studiul Bibliei?
citire a Bibliei, Sanatate, Intelepciune etc)

| ada92 a răspuns:

Eu cred ca Biblia contine informatii care nu se gasesc in nicio alta carte. Este o carte de la Dumnezeu, ne dezvaluie care este numele sau, ce fel de personalitate are el, si care este scopul sau cu privire la pamant si la oameni. De aceea cred ca este important sa o citim si sa o studiem fiecare dintre noi, fara a ne lasa influentati de idei preconcepute. Imi place sa aplic ceea ce invat, ce cere Dumnezeu de la un crestin adevarat si sincer am multe foloase. Dar nu cred ca vei gasi raspuns la toate intrebarile tale fara ajutor, nu e tot una sa citesti singur sau sa-ti explice cineva. Eu iti doresc succes

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun