| WholeWorldTeam a întrebat:

Sunteti pro sau contra ecumenismului? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| vitbsk a răspuns:

Vin din zona ortodoxă, sunt
Contra Ecumenismului

Întrucât mișcarea ecumenistă tolerează și erezia doar de dragul unei uniuni politice și unui control mai mare asupra polulației.

Ca reprezentat al ortodoxiei, în cadrul ecumenismului ești pe poziție de egalitate cu ereticii care tolerează și promovează căsătoriile gay, femeile preot și schimonoselile dreptei credințe.

Poziția ortodoxă nu contează acolo, eventual poți fi dat drept exemplu negativ, retrograd, dacă aperi Mărturisirea de credință ortodoxă.

Practic și de ar exista o credință adevărată ea va fi absorbită pe calea compromisului de către ideile ereticilor care au majoritatea.

De fapt asistăm la reconstrucția Babilonului care urmărește să concentreze puterea Politică, Monetară și Spirituală în mâinile unui organism Suprastatal care, cu ajutorul tehnologiei se va impune și va controla fiecare aspect al vieții private a individului de la naștere până la moarte.

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Ecumenism
Ecumenismul este o mișcare religioasă care urmărește reuniunea tuturor bisericilor creștine într-una singură

Îți voi da un prim răspuns presupunând că eu aș fi creștin.

Biserica creștină este în slujba lui Sfintei treimi, adică a lui Dumnezeu Tatăl, a lui Iisus, a Sfântului Duh, și a maselor largi de credincioși creștini.
Biserica creștină direcționează masele de creștini spre lumina adevărului și a ne păcătuirii, ferindu-i de influența nefastă a Celui Necurat, care le vrea răul.

Evident că Satana nu a putut accepta o biserică unică și puternică a Domnului Nostru Iisus Cristos, și pe principiul „divide et Impera ", a fărâmat Biserica creștină unică și deci puternică, în multe biserici mici concurente și inevitabil slabe și ineficiente în lupta cu Cel Rău.
Mișcarea ecumenistă are ca obiectiv apropiat / pe termen scurt declarat apropierea dintre bisericile creștine surori, reducerea barierelor dintre acestea, minimalizarea aspectelor concurențiale iar ca obiectiv pe termen mai îndepărtat, refacerea bisericii creștine unice și puternice, care să poată lupta eficient alături de marea mulțime de credincioși creștini contra influențelor nefaste ale Satanei și ale acoliților săi.

| MMihai a răspuns:

Partea a 2a
În dorința de a compromite bisericile creștine, Satana ș-a infiltrat, de-a lungul secolelor, acoliții în rândul clerului creștin, ajutându-i să ocupe și demnități și funcții clericale din cele mai importante, cum ar fi cele de cardinal, papă, mitropolit, patriarh etc.

De asemenea a direcționat spre nobila misiune de păstor de oameni, nu oameni cu chemare spre așa ceva, ci lichele, escroci, oameni dornici de îmbogățire fără muncă șamd.

Cine se teme de ecumenism?

Evident că Satana și acoliții săi, care sunt clerici fără chemare spre spre nobila misiune de păstor de oameni, indivizi fără chemare spre a fi prelat creștin.
Sunteți pro sau contra ecumenismului?== ecumenismul este calea spre normalitate!

| MMihai a răspuns:

Partea a treia
Noi bunii credincioși creștini, nu putem decât să fim de acord cu mișcarea ecumenică.
Evident că în rândurile noastre se află și oameni corecți, care neînțelegând situația, s-au lăsat amăgiți de slugile diavolului infiltrate în rândul prelaților creștini și se declară pe față, împotriva ecumenismului, neștiind foarte exact. nici măcar, ce este aia ecumenism.

| anonimg a răspuns:

Sunt impotriva ecumenismului.
Dar stiu ca intr-o zi lucrul acesta se va intampla. Iar aceasta mare biserica care v-a rezulta din aceasta adunatura rezultata, va prigoni pe "poporul sfintilor." (Daniel.8:24)

Astazi sunt o gramada de atei declarati care nu cred in Dumnezeu. Dar va veni vremea cand "nimeni sa nu poata cumpara sau vinde fara sa aiba semnul acesta, adica numele fiarei sau numarul numelui ei." (Apocalipsa.13:17)
Satana zambeste acum de acestia; pentru ca de foame -sau/sa-si pastreze viata- acestia se vor inchina Bisericii Catolice. Pentru ca aceasta este fiara.
"Si locuitorii pamantului, ale caror nume n-au fost scrise de la intemeierea lumii in Cartea Vietii, se vor mira cand vor vedea ca fiara era, nu mai este, si va veni. - "(Apocalipsa.17:8)

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Sunt de părere că acest lucru nu-l va reuşi nimeni să-l facă în afară de Dumnezeu.
De fapt, Dumnezeu are ca scop ca toţi locuitprii pământului să fie uniţi în închinarea adusă doar lui. În Ţefania 3:9 sa profeţit: "Atunci voi da popoarelor buze curate, ca toti sa cheme Numele Domnului, ca sa-I slujeasca intr-un gand."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra te rog pe "mesaje"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra te rog pe "mesaje"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa intri te rog pe mesaje?

| vitbsk a răspuns:

Ipoteză
Odată cu formarea Bisericii Primare, Satana a semănat neghina lui printre drept credincioși, adică sectele, ereticii, habotnicii literei, șarlatanii mistici, ocultiștii, falșii profeți care s-au infiltrat și au deturnat, prin diversiuni, o mare parte din credincioșii decăzuți de la adevăr, printr-o propagandă toxică împotriva dreptei credințe, negând Sfintele Taine, Ierarhia Bisericească, Sfânta Liturghie, Botezul primar, Unitatea de credință.

Odată cu trecerea timpului, urmașii ereticilor au căzut din ce în ce mai rău spiritual, astfel că au înlocuit rânduiala canonică, Sfintele Taine și preocuparea spirituală cu oportunismul politic, demagogia religioasă și interesele de moment pentru ca, sectele lor să se poată adapta la cerințele materialiste ale lumii de azi.

În etapa finală, Satana își cheamă fii decăzuți să creeze un bloc comun care să preia stăpânirea lumii și să oculteze prin toate mijloacele Dreapta Credință, pentru a-l înscăuna pe Antihrist lider.

Este foarte ușor ca o adunare ecumenistă să devină o unealtă de secularizare, odată ce sunt desacralizate fundamentele de credință în mod oficial de către proprii lideri religioși.

De fapt cei căzuți din Har, nu îl mai reprezintă pe Hristos.

Să ne amintim că și Iuda era apostol al Mântuitorului, care propovăduia în numele Domnului și care avea o anumită însemnătate în rândul apostolilor, întrucât, gestiona bunurile necesare obștii apostolilor.

Și cu toate acestea, slăbănogirea credinței și oportunitatea unui câștig în plus, l-au făcut să-l trădeze pe Mântuitor cu un sărut.

Toți sectarii și ereticii sunt urmașii Apostolului Iuda și vor avea părtășie cu el și cu tatăl minciunilor, care-i instigă la rău.

| neaivan a răspuns:

Ecumenismul este erezia ereziilor.....http://www.mirem.8k.com/imagini3.html