| DovleacTurbat a întrebat:

Oameni cu rău de mișcare? Singurul medicament care a funcționat pentru mine, a fost emetostopul despre care am aflat că nu se mai produce. Ce pastile știți asemănătoare cu emetostop?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Salut, poate te ajuta niste topicuri mai vechi de aici de pe TPU referitor la acest medicament si raul de miscare:

https://www.tpu.ro/......stante-am/
https://www.tpu.ro/......emetostop/

pe scurt userii nostri spun ca un inlocuitor direct pentru Emetostop este acest Agyrax din Franta! ele 2 avand aceeasi substanta de baza si anume clorhidrat de meclozină

succes!

| DovleacTurbat explică (pentru Simpatic):

Din păcate acum am aflat că nu se mai găsește Emetostop și să comand din Franța nu mai am timp laughing). In primul link, am observat că ai dat și tu niste exemple de medicamente. Cele enumerate de tine au aceeași substanță activă ca și emetostopul? Daca da, ar însemna să aibă același efect? Hai că mă fac și om de știință, biochimist sau ce naiba de ramura a științei se ocupa de medicamentelaughing)

| Simpatic a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Am inteles, pacat!
cele pe care le-am spus eu pot ajuta sau nu la raul de miscare!
am pornit in acea logica de la faptul ca "Obiectivul antihistaminicelor este de a bloca receptorii histaminici H1. Astfel, aceste medicamente amelioreaza sau trateaza simptomele de alergie, rau de miscare si unele semne ale racelii si gripei."
medicamente anti-histaminice la modul general sunt medicamente pe care le iau persoanele cu alergii!
poti cere o solutie de substanta alternativa fata de acest clorhidrat de meclozină, dar cum ai zis decat sa faci experimente sa vezi ce alt medicament te poate ajuta...

pentru ceea ce cauti tu este indicat si Emetix
in orice caz cere sfatul farmacistului fata de un produs care intr-adevar da rezultate!

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Emetiral.

| DovleacTurbat explică (pentru sadrian46):

Este la fel ca Emetostopul, aveți idee? Din păcate nu am mult timp la dispoziție și nu as vrea sa fac "experimente".

| sadrian46 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu am idee.

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu iau naturiste pe baza de ghimbir. Bag vreo 2-3 pastilute cu 30 de minute inainte de drum si nu mai simt un rau de miscare deranjant.