| Anonimul151 a întrebat:

Există medicamente înlocuitoare a medicamentului Emetostop? ( pentru rău de mișcare), care să conțină aceleași substanțe? Am cautat în multe farmacii dar și online, dar nu găsesc ( emetostop ). De la unele farmacii mi s-a spus ca nu se mai fabrică. Oare o fi adevarat? Dar când am zis de un înlocuitor, au spus ca nu exista... Și mi s-a recomandat ceva, ce mie nu îmi folosește pentru rău de mișcare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca la mai multe farmacii ai primit raspuns ca nu se mai produce inseamna ca asa este, doamnele de acolo stiu mai bine decat noi, pentru ca ele lucreaza cu distribuitori si producatori de medicamente zilnic, deci iau 'pulsul pietii '.

Deoarece Emetostop (clorhidrat de meclozina) la baza este un antihistaminic, asta inseamna ca poti incerca cam orice medicament din aceasta clasa, si slava domnului sunt o multime, evident fiecare are o alta substanta activa, dar cu siguranta ajuta si la raul de miscarewinking
Iti dau cateva denumiri comerciale sau substante active ale lor :
Dimenhidrina, Ciclizina, Meclizina, Prometazina, Emetix, Cocculine, Metoclopramid etc

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Da., probabil că nu se mai produce... Dar oricum, un înlocuitor trebuia să îmi spună. Dar.

De metoclopramid și cocculine, știam.

De restul, nu am auzit Dar o să mă mai uit să mă "documentez" să văd care e mai ok.

Cocculine, oricum luam, dar nu e atât de "bun" încât sa ma ajute sa nu vomit.

Emetix sincer nu am încercat..., dar am încercat sa îl țin așa ( să nu îl inghitesc), și mi se pare ca are un gust ciudat... O să văd dacă îl inghit cum e... Dar dacă nu mă înșel are un gust ciudat fiindcă este natural sau are ceva substanțe naturale...

Iar metoclipramid, ajută într un fel. Depinde și de fiecare organism.
Mulțumesc de răspuns! O să mai întreb pe la farmacii să văd ce mi se recomanda...

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Cu placere!

| Fatamuntilor a răspuns:

Emetix la mine functioneaza.Se ia cu jumate de ora de calatorie, iar efectul tine 6 ore. Apooi iei din nou.Pot fi atat inghitite, cat si supte.

| Anonimul151 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu am încercat sa vad dacă îmi folosește, însă știu ca se pot ține în gura ( fără sa fie înghițite), dar când am facut asta, am observat ca are un gust cam ciudat și nu prea mi-a plăcut...
O sa vad dacă îl inghit..., poate folosește...

| Luc1979 a răspuns:

Exista inlocuitor in Franta, se numeste Agyrax, are aceeasi compozitie ca si Emetostop.Eu l-am cumparat online dar e cam scump transportul.
Si eu am rau de masina si este singura substanta care ma ajuta.

| Anonimul151 explică (pentru Luc1979):

Am înțeles. Și ți a trebuit ceva rețeta sau ceva? L ai putut comanda online în România? Îmi poți da te rog un link? Sa vad... și eu...

| Anonimul151 explică (pentru Luc1979):

Am găsit și eu medicamentul pe o farmacie online din Franța. Și din ce am observat, livrarea este 6 euro sau ceva de genul și se poate Comanda și în România. Însă dacă îl comand nu o să fie problemă sau ceva de genul la vamă?

Uite link ul. Sa îmi spui te rog dacă asta este site ul de pe care ai comandat... Mai sunt destule site uri...

https://moncoinsante.com/......88383.html