| Whooooo a întrebat:

Salut am 17 ani si 1, 72 inaltime si 75 kg. e bine?

Dimineata este ok sa mananc 2 feli de paine cu gem si cu ceai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlissBrie a răspuns:

Da,este ok ce mananci dimineata, insa mai schimba felurile...nu mereu acelasi lucru, poti manca foarte bine un iaurt, cereale, un fruct, ideea e sa nu mananci foarte des acelasi lucru.
Cat despre raportul dintre inaltime si greutate este indicat sa ai cu 10 kg mai putin fata de inaltime. Exemplu:1, 72,62 kilograme.
In principiu cred ca arati bine si asa insa daca vrei sa mai dai jos poti incerca sa nu mai mananci seara dupa ora 7, sa bei multa apa pe parcursul zilei, sa alergi, fai exercitii etc.
Sper ca ti-am fost de ajutor! :*

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Manca mult si sanatos, si nu uita de miscare.
Dimineata este momentul optim sa bagi proteine: oua fierte sau omleta (atentie cum ii facuta, sa nu se scalde in ulei), sunca, branzeturi si rosie sau ardei. Dupa masa esentiala este supa, sau ciorba, o ciorba cu multe legume si zarzavaturi si cu putine fidelute sau alte umpluturi. Felul doi peste, gratar (pe gratar, nu in tava cu unsoare :p ) sau ceva din neamul pastaioaselor (fasole, mazare, etc) cu garnitura. Daca garnitura este de orez sau cartofi, nu mananci cu paine. Seara un iaurt sau un compot.
Si intre mese poti manca fructe si legume.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă eşti fată sau băiat!
Oricum, NU este bine :(

Din PĂCATE, eşti SUPRAPONDERAL/Ă ( prea "plinuţ/ă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de :
* 65, 7 kg dacă eşti băiat - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

* 62, 7 kg dacă eşti fată - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 10-13 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 10-13 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| K0sti a răspuns:

Fara gem! Paine si ceai ca la puscarie, sa mai dai vreo 10 kile jos ca esti cam pufos! Paine cu gem mananci in vreme de razboi!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Personal as tine sa cred ca esti un pic sub media de limita de inaltime pentru varsta ta.

Personal te-as trimite la medicul endocrinolog sa faci cateva analize, poate ai un profil hormonal anormal.

Cat despre mancarea de dimineata, personal te-as sfatui sa o schimbi total, sa bagi legume si cereale (integrale ar fi perfect) si fructe (incearca sa ne amesteci legumele cu fructele - fermenteaza datorita timpilor diferiti de stat in stomac).

Cea de pranz ar trebui sa fie mai mica cantitativ si mai usoara decat cea de dimineata. Iar cea de seara sa fie scurta si cat mai plina in fructe recomandat (avand in vedere ca seara se depune cel mai mult).

In plus, incearca sa nu mai mananci, pentru binele tau, cu cateva ore inainte de culcare.

Painea, ceaiul si gemul de dimineata (conform cunostintelor mele) ar trebui eliminate din dieta. Painea daca este din faina normala, scoasa cu totul.

O sa auzi diverse idei despre nutritie, fiecare are cate o teorie.

Pe principiul cate caciuli, atatea idei, te-as sfatui sa incepi sa citesti, sa intelegi principiile din spate si sa iti formezi in timp o dieta care sa te reprezinte.

Bine-inteles, zaharurile si orice alimente procesate (mai ales cele cu porumb/amidon sau orice alte cuvinte pe care nu le intelegi de pe eticheta si/sau nu stii ce inseamna) elimina-le.

| johnny01 a răspuns:

Dimineata ai nevoie de carbohidrati(ppaine; gem) dar si de proteine(lapte; oua; carne; branzawinking, pentru ca vii dupa o perioda lung de somn. Cel mai bine alegi o sursa de carbohidrati si o alta de proteina. Success!

| Soulday a răspuns:

Iti dau un sfatwinking
Dimineata papa ca un REGE

| Zenithf a răspuns (pentru Soulday):

Fa sport si manca ca un grof, mai bine. big grin
Sau asa cum zici: dimineata ca un rege, dupa-masa ca un print, seara ca un cersetor.