| alebia1 a întrebat:

am si eu o intrebare legata de gatit, mai precis de CURCAN. Cum as putea sa-l gatesc, ma refer sa-l marinez cumva, sa nu fie atos si ceva sfaturi. Este primul craciun in care am luat si nu stiu cum sa procedez. Apropo cel mai detaliat raspuns = funda

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vrei sa-l faci intreg? Atunci e ceva mai complicat. Cu 12-18 ore inainte de a-l pune la cuptor unge-l cu unt topit amestecat cu un paharel de rom, sare si condimente potrivite (rozmarinul este excelent pentru curcan). Apoi pune-l in frigider in tava, acoperit cu o punga. In ziua in care il gatesti, pune-l in cuptor cam cu 6 ore inainte de ora la care vrei sa-l servesti, pune in tava doua cani de apa, o cana de vin alb mai dulce si cateva cuburi de unt. lasa focul moale, aproape de minim si cam din 20 in 20 de minute deschide cuptorul si pune cu lingura zeama peste curcan. Dupa aproximativ doua ore intoarce-l, mai lasa-l o ora la foc moale, turnand zeama peste el tot din 20 in 20 de minute. Dupa trecerea celor 3 ore, intoarce-l din nou in pozitia initiala, mai adauga apa, sareaza daca mai este nevoie si da focul un pic mai tare (cam la jumatatea maximului). Cam din 15 in 15 minute curcanul trebuie umezit cu zeama din tava, iar la fiecare ora trebuie intors. In principiu, in 6 ore trebuie sa se faca si sa fie foarte fraged. Ai grija sa nu scada niciodata zeama prea mult si sa nu se usuce in partea de sus, fiindca dupa aceea nu se va mai patrunde bine

| alebia1 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult de tot...Mi-ai fost de mare ajutor

3 răspunsuri:
| alebia1 explică:

Doamne...Scuze acum am citit Revelion, nu craciun laughing