| Greece2000 a întrebat:

am si eu un frigider hot point (no frost) (ariston), care merge 25 de minute cateodata 30, a mers si 1 ora si ceva iar oprit sta doar 20 de minute este normal? cum pot rezolva?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sa rezolvi ce ca nu am inteles? Frigiderul raceste? Asta nu ai spus.Ce spui tu cum descrii este o functionare normala a unui frigider.Tu cum crezi ca funcionaza un frigider? Merge continuu? Daca ar merge continuu atunci ar fi o problema.El merge atit timp cit inauntru temperatura este mai sus decit este setata de la acel termostat.Deci ce bagi tu in frigider, sau cind deschizi frigiderul intra aer., acele alimente ori ce bagi sint calde, adica mai calde decit 3-4 grade cit ar fi in frigider si normal el porneste si merge pina cind se satisface temperatura setata si atunci se opreste.Cind temperatura in interior urca stiu si eu peste ce e setat cu 2-3 grade pleaca iara.Deci nu ai ce rezolva atita timp cit aparatul raceste.Si ala se numeste racitor nu frigider, Frigidaire este o companie care face aparate de racit, aer conditionat etc.Si cind mai faci o descriere arata problema nu altceva.Deci aparatul tau raceste ori nu? Doar in cazul cind nu raceste atunci ai o problema.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Mai bine mergi la un instalator happy

| Paulassss a răspuns:

Buna! S-ar putea sa aiba vreo gaura pe undeva si sa aiba scurgeri de freon. Si eu am patit cu al meu la fel. Daca e in garantie, suna la garantii, daca nu, vorbeste cu cineva care se ocupa de asa ceva. O zi buna!

| Greece2000 explică (pentru Paulassss):

Nu are freon, merge pe baza de aer este No Frost

| Paulassss a răspuns (pentru Greece2000):

No Frost inseamna ca nu face gheata, freonul e gazul de racire...