| Adolf8 a întrebat:

Salutare tuturor! Am o întrebare legata de vinerea neagra (Black Friday) Oare la care magazine vor fi reduceri mari (50%) așa precum in străinătate? La televizoare, laptopuri telefoane de top sau la noi este așa cum spun mulți că înainte cu o luna plafonează preturile și apoi reduc la prețurile anterioare?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Oare cand o sa inteleaga lumea ca Black Friday nu este altceva decat o manevra de marketing fara vreun beneficiu substantial pentru cumparatori?

Niciun retailer din lumea asta nu va vinde cu 50% reducere produse populare care se vand si la pret intreg. Ar insemna sa-si taie singur creanga de sub picioare. Cel mult vor reduce cu 5% pretul produselor de care vor sa scape pentru ca nu se vindeau si se depreciau in depozit.

Si asta se intampla peste tot in lume, nu doar in Romania. Crezi ca aia care au inventat Black Friday sunt mai prosti decat noi?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La noi sunt hoti si vor sa faca profit, in alte tari este lumea cinstită si reducerile sunt reale.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, la noi vor fi TEPE mai mari
1. cum zice Adrian vor fi chestii umflate inainte si apoi "reduse"
2. cele real reduse, numeri produsele pe degetele de la o mana, site-ul "cade" cu 10 secunde inainte de a incepe "promotia", angajatii firmei isi comanda tot, TOT si apoi poti sa iei praful de pe toba si sa te frustrezi cu "stoc epuizat"

0. nici macar nu se chinuie sa umfle preturile inainte, baga cuvantul "promotie", "reducere", "black sheet friday" in fata si gataaaaa, e reducere

la fel ca litoralul romanesc: toti dau tepe la greu ca oricum vine lumea/cumpara lumea... cu toate tepele pe fata si la greu, de fiecare data BF au avut incasari record!

| Adrian5575 a răspuns:

La noi umfla preturile cu cateva saptamani inainte, apoi cica reduc preturile si cu 90%, dar pretul este la fel ca acum cateva saptamani. Mai sunt unii care baga cate un laptop cu 500lei, dar il pun cu "stoc epuizat" de la inceput ca sa nu il cumpere nimeni.

| Den1sa a răspuns:

Eu am gasit de black Friday telefoane la jumate de pret la Orangehappy si da e o tehnica de marcheting insa in unele tari produsele cher se vind foarte eftin avand un profit maxim

| Adolf8 explică (pentru Den1sa):

Bună Denisa! Mulțumesc pentru răspuns, am să urmăresc și eu Orange. Dacă o să am norocul tău.

| Den1sa a răspuns (pentru Adolf8):

Eu din pacate nu mi-am luat nimic dar erau preturi foarte bune anul trecut