| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 16 anisi as vrea sa ma apuc de sala.Am 1.81m si 64 de kg practic handbalul. Vreau sa va intreb daca este ok sa iau acele prafuri proteice de genul http://www.nutritech.ro//JUMBO-MASS-vanilie,-1-kg,p-469. html cam 1-2 luni si dupa sa ma opresc, muschii se vor atofia adica vor scade?
Am auzit ca acestea aduc mai multe proteine in organism menecare acumularii de masa musculara si ca sunt 100% naturale alcatuite din proteine din oua, zer etc. Ma intereseaza perioada de dupa ce se va intampla cu muschii mei.
Vreau sa lucrez pectoralii(pieptul)si bratele (antebratul, bicepsul, tricepsul si deltoidul muschiul umarului)Multumesc, am nevoie de sfaturi urgent.

Răspuns Câştigător
| Razvan94 a răspuns:

Nu...daca dai randament 100% la antrenamente vei arata mai bine, cand va pune sa faceti flotari, triceps sau mai stiu eu ce fa cu 5-6 mai multe decat va pune, nu te apuca de sala daca nu ai un program bine facut de exercitii pentru forta, musculatura lunga, rapiditate. Sunt si eu handbalist.Si proteine in niciun caz sa nu iei, creatina nici atat, eventual poti sa iei niste vitamine (nu stiu exact de care, dar te interesezi). Spor la treaba!

3 răspunsuri:
| Razvan94 a răspuns:

P.s: am 17 ani...1.85 si 82 kg, nu sunt gras. si ma antrenez intens la handbal, dau cel mai mult randament din toata echipa, lucru care ma face si capitanul echipei, in plus si coordonator de joc.

| Edi29 a răspuns:

Da ma e ok si eu am luat.

| St3fania a răspuns:

apucate si eu trag la sala si practik handbal de la varsta de 10 si acum am 15 trag la sala de 1 an si arat mortal toti ma invideaza zici ca nu am 15 ani sunt inalta si nu ma laud ca arat bine da no totusi apucate sper ca ti-am fost de folos... funda