| Polinco a întrebat:

Salut TPU!

Am o întrebare! Dacă, timp de două luni trec pe definire și nu consum raportul de proteina zilnic și fac antrenamentul cu repetări multe, pot să pierd din masa musculară, chiar dacă fac antrenament cu greutați?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de cat de multe proteine consumi, ca conteaza mult, ceva vei pierde dar nu mult, mai mult grasime vreo 89%

https://www.blogger.com/blog/post/edit/2029237653443812/7147207117758028074

aici vezi un grafic bazat pe dovezi stiintifice

| RAY a răspuns:

Https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......ulare.html

desigur ca da, uite graficul ala, cu o dieta high carb =25% vs high protein doar 11%
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......tinut.html

recomand scrii varsta, kg si vezi de cate pro, carb, fat ai nevoie https://www.bodybuilding.com/fun/macronutcal.htm

| Apokales a răspuns:

Da. Cand slabesti pierzi si muschi, insa depinde cat de atent esti la proteine, la deficitul caloric si la intensitatea antrenamentelor (atentie: INTENSITATEA, nu volumul. este o diferenta). Poti lua ceva creatina daca vrei sa mai reduci din pagube, insa nu cred ca vrei sa faci performanta si ca vrei sa slabesti pana la os.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca pierzi. trebuie sa consumi destule proteine pentru ca se transforma in parte și pentru energie atunci când nu ai destule grasimi sau calorii. Depinde de exerciții, cât ajută la anabolism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.