| anonim_4396 a întrebat:

Casatoria: libertate sau constrangere?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi trebuit să fie o libertate în doi, dar, din păcate, cel mai des e o închisoare.

19 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Esti un om liber! happy Vei fi intotdeauna, indiferent daca te casatoresti sau nu!

| sabin89 a răspuns:

Diferenta consta in faptul ca, dupa casatorie, nu mai zici 'vai de mine!', ci 'vai de noi!':-)

| MasterOfDisaster a răspuns:

Constrangere. Prin casatorie 2 oameni isi 'leaga' sufletul, nu este ceva de care sa scapi cu una cu doua, dar pana la urma, este doar o hartie (din punct de vedere legal), un 'contract' la care partenerii pot sa renunte (pot sa divorteze oricand). Nu e tocmai inchisoare pe viata...

| 4b a răspuns:

Fericire...

| andrei a răspuns:

Depinde.

| Gabica a răspuns:

Depinde de parteneri si de legatura dintre ei. Daca increderea dintre cei doi este slaba sau inexistenta, este o constrangere pentru ca fiecare va incerca sa il tina pe partener alaturi sub orice forma, uneori incalcandu-i orice libertate.
Dar daca cei doi reusesc sa treaca peste aceasta neincredere, pe langa faptul ca sunt langa persoana iubita reusesc sa priveasca totul ca o eliberare.Dar acest al doialea caz e prea rar, asa ca de obicei e constrangere.

| Mădă0611 a răspuns:

- Detinut, de ce ai fugit din inchisoare?
- Am vrut sa ma casatoresc.
- Hmmm... Ciudata idee despre ce este libertatea mai ai si tu.
laughing

Raspunsul meu e identic cu al lui Jasser.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Hahaha!

Maria moare si-l vede in Rai pe barbat-su:
- Ioane, ce bine ca ne-am regasit!
- Femeie, lasa-ma-n pace, oontractul spunea foarte clar "pana moartea ne va desparti!"

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Mmmmdaaa! happy

| WhatheWow a răspuns:

Intelepciune.

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Chiar crezi asta sau doar incerci sa te justifici?

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, chiar cred ca un om intelept respecta un mariaj.

| Delicacy a răspuns:

Proştii se însoară oricând, nebunii câteodată, iar înţelepţii niciodată.

| anonim_4396 explică (pentru Delicacy):

Pace tie scriitoruleeeee! kiss

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Depinde...in majoritatea cazurilor casatoria este o constrangere.
O seara buna!

Răspuns utilizator avertizat
| gratian a răspuns:

Libertate in nici un caz

| killmereb a răspuns:

Hmmm ceea ce pot sa-ti zic mai exact este ca. oamenii au "inventat"casatoria doar pentru ca..se faceau copii si nu se stia care si cum..si inca una..pentru ca cine avea multi copii primea mai mult pamant..si am mai putea spune ca din cauza ca au protestat femeile.