| dany_ella a întrebat:

Ce inseamna  veniti de luati lumina?

15 răspunsuri:
| gabrielutzu a răspuns:

Dupa parerea mea,"veniti de luati lumina" inseamna(sau ar trebui sa insemne) momentul transformarii unei vieti lumesti, anoste, fara Dumnezeu intr-o viata traita la maxim pentru Hristos.
Adica de a lua lumescul din centrul vietii noastre, a da cu el de perete, si de a-l pune pe Hristos in locul acestuia...asta inteleg eu...

| littlesunshine a răspuns:

Un indemn al preotului...acesta te invita sa iei lumina - mai exact sa iti aprinzi lumanarea de la lumanarea celui care si-a aprins lumanarea de la celalalt care si-a aprins-o de la preot. etc. Aceasta lumanare simbolizeaza invierea faptul ca viata a invins moartea. Ca lumina lui Hristos a biruit intunericul pacatului - El si-a jertfit viata pentru iertarea pacatelor noastre. a suferit la fel ca un om pe acea cruce.
Preotul are "har" ...si prin el tu ajungi la Dumnezeu. Preotul face acolo un intreg ritual. aprinde lumanarea aceea mare si de la a ea fiecare om ia lumina. Astfel fiecare dintre noi impartim lumina de Paste...
Lumina simbolizeaza binele.caldura.adevarul.puritatea.
De toate aceste virtuti ni se aminteste in noaptea invierii.
Paste fericit!

| J7anine a răspuns:

Asa zice preotul in noapte invierii

| Xulescu_6752 a răspuns:

Acest site cred ca explica cel mai bine! Succes!
http://www.lumeasatului.ro/330--veniti-de-luati-Lumina.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a placut gabrielutzu...happy
In rest, imi amintesc de preotul nostru, anul trecut. Instalatii de sonorizare, microfon wireless, lume buluc.
Un fel de Michael Jackson in concert...
-Veniiiiiti de luati lumiiiiinaaaaaa... Da-te, bai, mai incolo...Veniiiiti de luati... Fa loc, n-auzi?
... Ceva foarte, foarte derutant: "du-te-ncolo, vino-ncoace, lasa-ma si nu-mi da pace..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chemarea la lumina pentru Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daniella veniti de luati luminainseamna sa aduni cunostinta despre dumnezeu credinta in suflet, si sa-l faci cunoscut lamii pe Isus hristos care a spus Eu sunt lumina lumii. veniti cei insetati si va voi da sa beti apa vietii vesnice.adunand lumina aceasta trebuie sa o ridici sus sa o vada toata lumea care este in intunerecul pacatului, adica a necunoasterii de Dumnezeu.Isus este cel ce a luminat lumea prin cuvantul lui dumnezeu tatal de aceia Isus este lumina lumii.de aceia se pune lumanare la mort.este un simbol.inseamna ca omul respectiv a fost crestin si avea lumina cunostintei de dumnezeu. sper sa fi fost destul de elocvent. eu asa stiu asa ti-am spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand preotul spune asa, la aceasta lumina se refera. scuza greselile, ma grabesc.lumanarea este doar simbolul material al luminii spirituale a credintei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti fericit cand iei lumina dar pacat ca dupa cateva clipe uiti de ea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca omu se grabeste la masa de paste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de aceea am intrat pe site-ul asta pls am nevoie la scoala spuneti-mi si mie! mersi

| euu03 a răspuns:

Veniti sa va mantuiti, sa luati bunastare pentru casa si familie ceva de genu. Sa vii sa iei ceva folositorwinking