| BlackMan a întrebat:

Cum o sa fie sfarsitul pamantului? chiar o sa murim in 2012?

Răspuns Câştigător
| cioko19 a răspuns:

Buna!

Doar Dumnezeu stie cand va fi sfarsitul lumii.

Nu are rost sa ne batem capul cu chestia asta, caci nimeni nu stie cu siguranta.

Traieste clipa!

67 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu murim, va fi doar o schimbare majora pentru omenire.

| danut a răspuns:

Un sfarsit tot va fi, dar cand va fi,,, numai Dumnezeu stie. Cum va fi sfarsitul? Sfantul Petru spune in cartea sa 2Petru 3, 10 :" Ziua Domnului însã va veni ca un hot. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile ceresti se vor topi de mare cãldurã, si pãmântul, cu tot ce este pe el, va arde." Asa ca 2012 este o scorneala umana dar. dupa cum se observa in subconstientul omului este asezata si informatia unui sfarsit, dar nu pentru a creia panica ci pentru a se pregati sa treaca de acest hop.

| carminaburana43 a răspuns:

Nu cred ca va fi sfirsitul lumii dar ceea ce este acum nu poate continua la nesfarsit... e prea mult rau si prea multa suferinta pe Pamant.Toate aceste nemultumiri se aduna la scara globala si vor declansa ceva, ce anume nu se stie.Mai am doua variante ce se pot produce:prabusirea Vaticanului pentru ca este o institutie care deja e pe cale sa-si piarda orice credibilitate, ori aparitia alienilor in mod deschis pe Terra ori transferarea noastra colectiva prin alunecare spatiu timp intr-o alta dimensiune.

| oz a răspuns:

Nimeni nu poate sti cu exactitate ziua, luna, anul cand pamantul o sa fie distrus. Dar poti sa fii sigura, odata si odata pamantul nu o sa mai fie.Soarele va deveni o giganta rosie si cu timpul va "inghiti" planeta noastra(asta in cel mai bun caz.Asta este varsta maxima la care poate ajunge pamantului). Dar pana atunci, se pot intampla multe alte "evenimente" care ne-ar putea pune in pericol specia.

| juniper a răspuns:

Nu te teme, nu va veni sfarsitul lumii.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Vom trai si vom vedea.

Janina
| Janina a răspuns:

Priveste filmul 2012 si o sa te ingrozesti happy

| Ianna33 a răspuns:

Nu o sa fie sfarsitul lumii in 2012, in schimb o sa se faca o selectie "naturala" sau mai putin naturala in sensul ca o sa creasca rata mortalitatii foarte mult, in special pe fondul crizei economice. Toate merg in lant...nu ar trebui sa ne ingrijoram daca suntem cinstiti si nu avem nimic pe constiinta. In schimb, daca avem ceva pe suflet ce ne macina, bine ar fi sa mergem la un preot pana nu e prea tarziu. Habar nu avem ce ne asteapta.

| DrViorel a răspuns:

Sunt multe lucruri pe care le vei intelege pe parcusul vietii, multe lucruri gen Anumite asa zise,, fratii" care ne controleaza prin mass-media prin declinarea opinii publice si a sondajelor, care literlamente conduc lumea din ceata, nu este o prostie asta, dar cel mai bine ii ca tu sa faci cea ce este bine sa iti vezi de treaba ta sa incerci sa nu te bagi niciodata in ilegalitati si alte lucruri care pot duce la rau. Sa aveti toti o viata frumoasa. Sfarsitul fiecaruia dintre noi consta in ziua in care incetam sa mai luptam pentru viata!

Răspuns utilizator avertizat
| Alex_7297 a răspuns:

Draga mea stai calmă, nu o să murim în nici un 2012.Vezi-ţi de treaba ta, sfârşitul lumii va veni peste câteva miliarde bune de ani, când inerţia Big-Bangului va înceta şi, galaxiile vor începe să se apropie unele de altele, până când se vor "strânge" într-un punct "infinit de mic; infinit de fierbinte; infinit de dens". Cel puţin asta cred eu şi alţi mii de oameni de ştiinţă (sunt adeptul teoriei Big-Crunchului). Bine-nţeles, ce-am relatat eu mai sus este sfârşitul Universului, dar sfârşitul Terrei nu se ştie când va veni.
Asta ar fi una din variante. Şi a 2 a ar fi : "Sfârşitul lumii va veni când va dori Dumnezeu" care este mult mai probabilă şi care era mult mai simplă! Dar aşa îmi place mie, să mă complic.
Sper că ţi-am fost de folos!
Baftă!

| Gregory a răspuns:

Buna! Sfarsitul lumii = apocalipsa = cand va dori Bunul si iubitul nostru Dumnezeu! Tot ce trebuie sa facem este sa avem rabdare, sa ne indreptam si sa facem ceea ce este bine placut Lui! Un crestin adevarat, cu frica de Dumnezeu, este pregatit tot timpul, pentru ca nu stie cand va veni clipa. Cel mai bine am face sa invatam din "Pilda celor zece fecioare". Cititi-o cu mare atenie si bagare de seama:
http://www.crestinortodox.ro/......-patimilor
"Sfarsit crestinesc vietii noastre, fara durere, fara rusinare, in pace, si raspuns bun la Infricosatoarea Judecata a lui Hristos, sa cerem". — cu privire la ultima rugaminte din cadrul ecteniei cererilor, savarsita in cadrul Sfintei Liturgii, parintele Florin Botezan, de la manastirea Dervent, afirma urmatoarele:
"Ultima cerere ne pregateste pentru momentul trecerii din aceasta viata, moment esential in existenta noastra pentru ca in starea in care ne va afla sfarsitul, in aceea vom ramane in veci. De aceea ne rugam ca sfarsitul nostru sa fie crestinesc, impreuna cu Hristos si marturisind credinta in El. Constienti de neputintele noastre cerem ca sfarsitul sa ne fie fara durere, fara o durere fizica mai presus de puterea noastra, dar mai ales fara durerea de a ne vedea lepadati de Dumnezeu. Ne rugam apoi ca sa nu fim rusinati atunci cand se vor deschide cartile constiintei si toate faptele si gandurile noastre vor fi vadite, ci sa dam un raspuns bun la Infricosatoarea Judecata. Acest raspuns bun nu e o dibacie avocateasca ci raspunsul unei vieti traite in pocainta cu constiinta pacatoseniei proprii".
http://www.crestinortodox.ro/editoriale/88731-apocalipsa
Citeste si Sfanta Scriptura pentru a te documenta cu privire la acesta problema:
http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/4/Apocalipsa
Numai bine :)

| Irina a răspuns:

Toate teoriile astea, ca vine nu stiu ce planeta, nu stiu ce meteoriti sau ca soarele or sa ne omoare etc., raman la simplul stadiu de teorii care au menirea de a distrage atentia oamenilor de la ceea ce se intampla cu adevarat. Nu va mai pierdeti timpul cu prostii de genul acesta, tot cand va vrea Dumnezeu se va intampla.

| Bishop a răspuns:

Nu. Nu

| cheloo74 a răspuns:

Nu mai pot si acum trebuie sa rabufnesc. Baaaai! Cine mai vine cu intrebarea asta de acum inainte va fi oficial PROSTUL SITE-ULUI. 2012 e doar un film de Hollywood si doar atat. Au mai fost si alte filme cu dezastre dar nu au fost atati boi ca acum care sa vina valuri, valuri si sa intrebe acelasi lucru. MURIM? ASA-I CA VOM MURI? Da! Veti muri in chinuri daca mai intrebati! Acum e clar?

| doar.eu a răspuns:

Nimeni nu poate zice cu exactitate cand va fi sfarsitul lumii.Nu are rost sa te gandesti la asta. Un singur lucru am sa iti zic:Carpe diem!

| ing. a răspuns:

Iti garantez ca nu este adevarat!
S-a zis de atatea ori ca va fi sfarsitul lumii, si nimic.laughing. O sa vedem ce va fi atunci!winking Te pupkiss

| Carouri a răspuns:

Orice lucru are un inceput si un sfarsit. Asa si cu pamantul, a avut un inceput si sigur va avea si un sfarsit. desi sunt multe teorii cum ca in 2012 vom muri nu trebuie sa credem tot ce citim.

| anca2903 a răspuns:

Chestia cu 2012 e cea mai mare idiotenie posibila! Frate, asa au zis si in 2000 si in 1997 si in 2001 si in 2007 si in multi alti ani! Numai Dumnezeu stie asta si nimeni altcineva! Asa ca nu te mai gandii la asta. Si oricum, am citit undeva ca mayasii au mai prezis o data pentru sfarsitul pamantului...anul 4200 si ceva.
Stai linistita si nu te preocupa cu asta! oh go on

Numai bine!

| FuCkMAn a răspuns:

Ma noi trebuie sa intelegem ca doar Dumnezeu sitie cand vine sf pamantului cei care fac acele teste ca vine in 2012 sunt ipocriti. Dupa cum stiu eu parca si in 2000 trebuia sa vina sf pamantuluilaughing...aaaaa.si cei care zic ca universul a fost creat de big bang si nu de Dumnezeu trebuie sa se gandeasca ...big bangul de unde a venit?

| YLLL a răspuns:

Daaaa. o sa muurrimsad
Glumesk.laughing)
Cum zice @cioko19. doar Dumnezeu stie cand va fi sfarsitul.happy
Dar desteptii astia stiu chiar si ora. iti dai seama.laughing

| M.madallina a răspuns:

Cine stie, poate mayasii au dreptate poate nu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Pregateste-te! Iti tin pumnii! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Totul este o minciună.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic ati vazut ce efecte are puterea de atractie a lunii asupra marilor si oceanelor noastre? Va rog sa va imaginati aceleasi mari si oceane sub aceeasi putere de atractie dar marita de data asta de citeva sute de ori.Asta e, dupa parerea unor specialisti, minimul rautatilor care ni s-ar putea intimpla. Iar maximul e inimaginabil.Fiecare planeta isi va exercita cimpul gravitational asupra celei mai apropiate si intr-o fractiune de secunda e posibil ca toate planetele sa devina asemeni acelor 1o mingi asupra carora se sufla pentru a iesi prin orificiu mingea cistigatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa fie sfarsitul lumii.calendarul maya sau maias a fost scris doar pana in 2012. dar asta nu inseamna ca nu se poate continua cu unul nou. daca ar fi sa o luam asa.am fi murit si acum 2 ani si o sa murimi peste 400 de ani...nu crede tot ce e la televizor=)'cause it's just for ratings and s**ts like this.

pacepeace sign

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu cred asa ceva este o mare porcarie nimeni nu stie cand va fi sf lumii asa ca stai linistita
pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vine sfarsitul lumii, nu vine nici un sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata nu va un sfarsit, va fi un nou inceput...adevarul e cu totu altul de ce ati auzit voi... uite ceva ce tear putea ajuta daca ai rabdare. http://www.wattpad.com/......ul-suprem-