| Exilee a întrebat:

De multe ori anumite mirosuri evoca amintiri si emotii mai bune sau mai rele. Intrebare: de ce?

14 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Pentru că."aceeaşi parte a creierului care procesează simţurile, este responsabilă, măcar în parte, şi cu stocarea amintirilor emoţionale." iar creierul asociază mirosurile cu întâmplări în care ai simţit aceleaşi mirosuri.

| Dina a răspuns:

Salut! Sunt doua variante:
1)Ori cind ai trait acele amintiri sau emotii, ai simtit acele mirosuri, pe care le-ai resimtit acum;
2)Ori e din cauza ca fiecare om asociaza un miros cu ceva.

| OOOLEOOO a răspuns:

Se mai numesc ''ancorari'', NLP-ul le descrie foarte bine.

Stiai ca si culorile trezesc emotii? la fel ca muzica, gustul sau cum ai zis tu mirosul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai ce am citit o postare in care se intreaba de ce sunt lucruri care ne declanseaza amintiri? :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca au ramas stocate in uimitorul nostru creier intr-un folder din dreapta amintiri respective.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Se numesc ancore emotionale in limbajul de specialitate.

Aceste ancore, de obicei, se creeaza involuntar. Cand o emotie puternica intalneste un stimul puternic se formeaza o ancora pe acel stimul, cum ar fi o melodie, niste versuri, chiar si o lovitura.

De exemplu: Stai cu persoana iubita si asculti o piesa. Acea piesa iti va readuce aminte de ea si de sentimentul pe care il simteai, de fiecare data cand o vei asculta.

Voit, ancorele pot fi creeate prin hipnoza/autohipnoza.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Nu-mi da funda, am vazut tarziu postul lui OOOLEOOO. Scuzele mele!

| Liiiax99 a răspuns:

Sunt niste mirosuri pe care le-ai mai simtit in trecut si te fac sa te gandesti pozitiv, unerori chiar negativ.

| Exilee explică (pentru Liiiax99):

Explicatia este una stiintifica. Vezi capitolul Analizatorii din Anatomia omului happy

| Swal a răspuns:

Deja vù 6D

| Sofia97 a răspuns:

Buna,nu stiu sigur sa iti explic de ce dar uite un site care pe mine m-a lamurit:
http://www.descopera.ro/......-puternice
sper ca ai inteles:)

| Exilee explică (pentru Sofia97):

Da asa e..mnai ales ca stimulul specific este transformat in influx nervos.

| ChemicalThunder a răspuns:

Aceasta este pentru ca, intr-un fel sau altul noi am mai mirosit acel miros in anumite momente in care
aveam anumite emotii, iar cand il mirosim din nou, chiar daca nu ne dam seama ne amintim de acel moment si astfel ne revine emotia pe care o aveam in clipa in care am intalnit mirosul prima data. Este ca si cum am retrai clipa.

| NutellaVsFinetti a răspuns:

Pentru ca mintea noastra asociaza momentul respectiv cu o anumita stare de spirit, atmosfera, miros sau muzica si de fiecare data cand le vei intalni, automat iti va reveni si amintirea la pachet.
Asa e si cand inveti. Spre ex la fizica daca inveti pe o anumita melodie (nu stiu daca se pun si cele de relaxare) s-ar putea sa ai dificultati apoi, sa-ti amintesti doar daca auzi muzica. (Bine oricum n-as recomanda asta pentru ca nu te poti concentra intotalitate)
E destul de greu de crezut, dar eu am observat-o "pe piele mea". Bafta!