| Cori_7775 a întrebat:

Destul de des, unii dintre noi, daca nu majoritatea, realizam ca viata noastra este searbada, fara nici un sens. Zilele sunt la fel, adica cu munca, eventual scoala pentru cei mai tineri, si seara uneori mergem la vreun club sau citim o carte. Daca citim o carte, si autorul ne spune la fel, ca viata este monotona, lipsita de sens, personajele din acea carte traiesc tot asa ca si noi.
Uneori, din cauza ca totul este la fel in fiecare zi, omului i vine in minte chiar ideea de suicid, sau se plictiseste in asa hal de viata, incat devine depresiv.
Oare exista o solutie ca omul sa iasa din acea monotonie, ca sa isi schimbe viata?
Oare pot fii ajutati in vreun fel oamenii plictisiti de viata? Si daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| Andandut a răspuns:

Iubirea te poate ajuta sa iesi din aceasta monotonie. Iubirea iti poate schimba viata.Atunci cand iubesti totul devine mai frumos, atunci cand iubesti parca traiesti in alta lume.
Cand ai persoana iubita langa tine viata nu poate fi monotona...(daca il iubesti cu adevarat)
Ai iubit? Daca da, vorbeste cu el despre asta. Daca nu, fa-ti unul. big grin
Si inca ceva: incearca sa te bucuri cat mai mult de fiecare clipa din viata ta, pentru ca e unica si irepetabila.incearca sa te bucuri mai mult de persoanele pe care le ai langa tine, de parintii tai, de amicii tai.de TOT! Bucura-te ca doar o viata aihappy. Avem timp de monotonie in aceasta viata atat de scurta? Ma mir... e cam trist acest lucru. Ar trebui sa invatam sa ne bucuram din plin chiar si de cele mai marunte lucruri. Ar trebui sa ne bucuram ca inca ne trezim dimineata si ca putem incepe o noua zi. Gandeste-te putin la cele spuse de mine, te rog. poate te vor ajuta.

Pup si bafta! >big grin

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Viata nu are sens. Daca ar avea de ce ne-am mai obosi sa il cautam? Ce ne doare? Faptul ca urmarim toti o singura cale.Nu e a ta, e a tuturor. Faptul ca mori stiind ca n-ai facut nimic nici macar pentru tine d-apoi pentru altii nu iti da pace.Totul in viata sta in organizare.Cu cat faci mai multe activitati cu atat te plictisesti mai putinwinking

| foxi a răspuns:

Nu e nici o filozofie ce vrei tu sa insinuezi! Negi menirea omului pe pamant!

| gigiro a răspuns:

Cand unui om in viata nu-i reuseste mai nimic, desi munceste(invata) serios, cand in viata lui nu se poate bucura de realizarile sale, e trist.Ca sa nu mai insir toate fazele cu insatisfactiile de tot felul, pana la urma importante in viata sunt:sanatatea, dragostea si banii. Unora le lipsesc toate, altora numai cate unul din elementele enumerate.Toti sunt pseudo sau chiar depresivi. In Romania, nu exista acel influs de speranta, de fericire.Singura modalitate (recunoscuta pe plan mondial) de a scapa de monotonia vietii, sunt hobbyurile-care din pacate sunt foarte scumpe.Am cunoscut si tinere foarte frumoase si inteligente care nu au fost iubite. si au ramas depresive.Totul e posibil. Speranta in ziua de maine, nu mai exista in Romania, si de aici, toate dramele. In occident, un somer primeste 700€, daca este chibzuit, poate merge si in concediu. La noi, nici cei care muncesc, ani buni, nu-si pot permite. E un cerc vicios.

| Riot a răspuns:

Mii de religii cu mii de zei iti pot oferi un raspuns superficial pentru felul cum ar trebui sa traiesti sau poti alege sa iti modelezi viata asa cum iti doresti cu multa ambitie dar este atat de usor... sa nu faci nimic, sa te compatimesti in situatia in care te afli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cori, in natura nu te mai simti asa.am fost la tara, am cules via, mi-am batut nucii, am cules porumbul.am mancat am baut un sprit, si nu am anut timp de nervii de la stirile televizorului, despre criza, salarii mici, pensie lipsa etc. m-am simtit VIU printre oameni VII.si am privit cerul noaptea atat de frumos, plin de stele si m-am simtit mic, dar totusi important.si cand ai de toate in curte si in camara criza nu intra in curte.si viata nu e monotona, fiindca ai mereu ceva de facut.si cand mergi la nani, nici nu visezi de cat e de dulce somnul omului muncitor, si trezirea este invioratoare, cand te trezeste cocosul si nu mobilul.aici la oras, asa e cum zici. dar eu am noroc am unde sa ma deconectez de asemenea stare.