| gsjsjjs a întrebat:

Oameni care s-au nascut orbi pot visa? Adica nu au vazut nici odata nimic, cum ar putea visa ceva? big grin

16 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Buna intrebare. Pot visa si ei, dar nu la fel ca noi...

| Bondarel99 a răspuns:

Oamenii orbi stiu cam cum arata fiecare lucru din jurul lor, in felul lor, dar stiu pentru ca celelalte simturi sunt mai dezvoltate si viseaza lumea, lucrurile, oamenii asa cum sunt percepute in mintea lor.

| sublime89 a răspuns:

Si copiii nou-nascuti viseaza, sau puii altor animale. Chiar daca nu au vazut nimic inainte.

| ErrorFound a răspuns:

Eu am visat odata vazand negru(dar auzind ce se intampla in jurul meu). Banuiesc ca am visat ca eram orb, deci da, pot visa. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cum sa nu, viseaza si ei, doar sunt oameni ca toti ceilalti.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| MiculFaraon a răspuns:

Viseaza si ei. Isi imagineaza cum ar arata un om sau toate astea. Sutn si ei oamenii pana la urma.

| WildLatte a răspuns:

Si ei pot visa, dar diferit fata de noi.Am citit undeva acum ceva timp ca si ei viseaza, dar numai in alb-negru, pentru ca n-au vazut niciodata lumina sau o culoare.Iar de visat nu viseaza asa cum visam noi realist si fix cum arata un lucru ci asa cum isi imagineaza ei ca ar arata dupa sunet, marime, forma pentru ca daca ai observat ei au obiceiul sa pipaie mult pentru ca sunt curiosi si vor sa descopere tot timpul.

| Angie95 a răspuns:

Nu trebuie sa vezi ca sa visezi. oamenii orbi isi pot dori sa vada, pot visa la acest lucruwinking

| gsjsjjs explică (pentru Angie95):

Dragut joc de cuvinte. laughing

| Angie95 a răspuns (pentru gsjsjjs):

Stiu smug

| licurici77 a răspuns:

Presupun ca si ei viseaza dar asta doar in subconstient. cred ca si ei vad imagini in gand

| Ronni a răspuns:

Oamenii orbi (din naștere) pot Visa doar sunete gusturi sau alte lucruri care nu depind de văz.

| Today a răspuns:

Am vazut odata un documentar pe tema asta. spunea ca orbii viseaza pe baza celorlalte simturi ( auz, miros etc).

| cipryany a răspuns:

Pot visa forme, culori, lumini etc. si ca o paranteza LSD-ul creeaza orbilor fie ei si din nastere halucinatii vizuale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cipryany):

Asta nu stiam