| mnfjgjfgtmfgktrgfo a întrebat:

Se poate fuma țigară electronică când tii post? Că nu e țigară normala

29 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Iarasi spun vorba lui Iisus, iarasi o sa se ia de mine vreun credincios care nu intelege metaforele Bibliei, "nu este pacat ce intra in gura ci ceea ce iese din gura!"
multi degeaba tin post ca dusmanesc pe toata lumea, nu-si respecta rudele si semenii, inseala, fura, fac evaziune fiscala, se dau persoane cu handicap (si obtin asta prin spagi catre medici) doar pentru avantajele din spatele handicapului, dar tin posturi si fac cruci mari in lume!, acestia sunt crestini adevarati si credinciosi? caci si ei tin toate posturilewinking

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-ti bagi otrava singur in corp, cu buna stiinta, omorandu-te zilnic cate putin cu toate chimicalele pe care ti le bagi direct in plamani, este o prostie si evidnet ca nu face sens pentru religie, daca esti credincios.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand oamenii aia au scris pacatele cu care sa ii controleze pe restul oamenilor nu exsta tigara electronica, ai scapat.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Vezi sa nu-i dai idei lui dumnezmeu sa isi cumpere tigara electronica, vede ca nu e buna si dupa o interzice.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Dl Lupică, m-ai dezamăgit complet, păcat!

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Vorbeste ala nesimtit care nici macar nu se deranjeaza sa raspunda la un mesaj dar eu nu am zis nimic, vad ca tot tu esti deranjat si ofascat!

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Vezi ca ai luat-o pe urma lui vacagrasaverginica, bati campii rau de tot si stricam prietenia.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Aaa,eu bat câmpii?
Fie, hai, dacă te oferi, stric-o daca ai tupeuwinking

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Https://www.youtube.com/watch?v=4St7bgMq84w
vai, nu ma mai ameninta ca imi e frica :))

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Ghinion de neșansa cum zice românu.

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Tu vrei sa stricam toate intrebarile utilizatorilor cu frustrarile tale ca nu vorbesti tu prin mesaje? de acum incolo vorbesti singur.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si cine ai vrea sa raspunda la intrebare, vreun angajat de-al divinitatii?
Traieste-ti viata linistit, nu fi prost... Nu ai nici un semn de dincolo, n-a zis nimeni (contemporan, real, sanatos mintal) ca trebuie sa postim. Sunt doar basme de pe vremea intunericului si inculturii.

| Hyperion7 a răspuns:

Un părinte fain zicea așa, da, se poate fuma și în post, cu condiția să faci și voia lui Dumnezeu.
Adică roagă-te lui și apoi fumează până nu mai poți.
Un schimb pe schimb.Mie mi se pare că are sens

| mnfjgjfgtmfgktrgfo explică (pentru Hyperion7):

Sigur nu e păcat?

| Hyperion7 a răspuns (pentru mnfjgjfgtmfgktrgfo):

Daca nu ai încredere,spune ce ți-am zis eu duhovnicului tau, vezi ce spune

App, legat de țigări, asta pe care o fumezi tu e mult mai nașpa decât una normala, de țigară zic

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mnfjgjfgtmfgktrgfo):

Daca esti atit de debil incit iei in seama mizeriile astea, iti zic eu ce e pacat si in post si in afara lui - ORICE aduce daunare corpului si mintii. Undeva in biblie scrie ca trupul tau e templul lui dumbniedzau si trebuie sa il tratezi ca atare. Nu stiu sa iti zic exact versetul, ca nu-s fanatic si chiar nu ma intereseaza sa citez. Daca iei si cauti, o sa gasesti aia. Prostelile cu pacatele sunt mizerii bagate de biserica pe gitul prostilor. Ceea ce faci tu si toti care fumeaza/beau desi stiu ca le face rau e mai rau decat "pacat" mie unul mi se pare direct blasfemie. Nu scuipi in biserica pe jos, nu? Atunci de ce iti bati joc de templul divin care e corpul tau?

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tu ii scrii omului ca si cum ar fi credincios pe bune.

90% din ei au auzit ca nu e bine sa faci asta, de la popa, de la baba din sat, de la mama etc., ca e pacat maica... Ei nu trec printr ul filtrul al logicii de ce ar fi pacat sau de ce nu. Ceri cam mult.

| mnfjgjfgtmfgktrgfo explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai și dacă am fumat in timpul postului e grav tare?

| Hyperion7 a răspuns (pentru mnfjgjfgtmfgktrgfo):

Știi care e treaba, de fapt?
Frica asta pe care tu o simți înăuntrul tău,te îndepărta de Dumnezeu.
Daca vrei asta,mergi mai departe,dar daca vrei totuși să te căiești, ia-o pe alte cărări, că nu toate sunt și bune, multe sunt măsluite, întocmai sa te inducă in eroare.
Cu ce rămâi în cap după toata discuția asta?
Fumat≠Dumnezeu>îndepărtarea de Dumnezeu și afundarea in păcate și mai mari.
Crede-ma că e mai grav sa te osândești, decât să fumezi.

| mnfjgjfgtmfgktrgfo explică (pentru Hyperion7):

Și dacă nu mă pot lăsa de ele, chiar deloc

| Hyperion7 a răspuns (pentru mnfjgjfgtmfgktrgfo):

Trebuie doar sa ai voința, dar lucrurile se vor recalibra in timp, niciodată brusc
Va fi un drum dificil, dar nu imposibil!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mnfjgjfgtmfgktrgfo):

Vezi ce a raspuns colegul deasupra. Grav fata de cine? Ce intelegi prin pacat? Ai citit vreodata biblia? Daca pui biblia linga dogmatica crestina, nu iti da cumva cu virgula?

| ReddY25 a răspuns:

Nu,mai bine bei apă că e mult mai sănătoasă

| ioana748 a răspuns:

Tii post?
Sa ti fie de folos si tine l in taina ca altfel te ai chinuit degeaba.

| Lupică27 a răspuns:

Injura, dusmaneste, uraste, barfeste, face sex, invidieaza, dar nu cumva sa fumeze tigari electronice ca il vede dumnezmeu si il pedepseste. -Romanu'.

| ALM2000RO a răspuns:

Cel mai bine ar fi să te lași de tot de fumat, e pentru sănătatea ta.

| LisaJulie a răspuns:

Eu te sfătuiesc la modul serios sa lași orice fel de tigara fie ea electronica sau normala