| Bogdanutzuu a întrebat:

Ma poate ajuta cineva? Nu stiu ce am facut, am descarcat un joc (un server de metin2) si a zis ca e virus, dar asa face la toate si nu ma lasa sa-l deschid. Eu am oprit 5 secunde antivirusul sa il pot deschide si dupa mi-a aratat ca am multi virusi prin PC, i-am sters aproape pe toti, dupa cand sa deschid ceva.exe imi zice asa : "C:/Program Files/Google/Chrome/Application/chrome.exe non e un'applicazione di Win32 valida." Asta e cand deschid google chrome si ca sa mearga trebuie sa-l deschid ca administrator sau ceva de genu', dar la toate tot asa imi zice : non e un'applicazione di Win32 valida, nu stiu ce sa fac, ma ajuta cineva va rog?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Esti virusat!

Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.

ATENTIE! Devirusarea o faci din SAFE MODE!

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.

Descarca Kaspersky Virus Removal Tool
http://www.kaspersky.com/antivirus-removal-tool-register
Instaleaza-l, scoate cablul de Internet/modem/etc, opreste protectia real-time(scutul) a antivirus-ului instalat in PC si scaneaza full cu acest utilitar.La terminarea scanarii dezinfecteaza/sterge toate fisierele detectate.Restart,activeaza protectia antivirus, conecteaza cablul de internet/modem/etc.

Succes!

| Bogdanutzuu explică (pentru neluL):

Acum ma lasa sa intru pe orice link vreau, dar imi apare ca am zeci, dupa sute, si acum mii de virusi -_- (am avira) si la toate zice ''W32/Neshta.A'', ''JS/Agent. 483893'', sau W32/Ramnit.A ''. Tot ce ai zis tu trebuie sa fac? O.o

| neluL a răspuns (pentru Bogdanutzuu):

Tot ce am zis eu trebuie sa faci urgent!

| Bogdanutzuu explică (pentru neluL):

Am facut tot ce ai zis dar cred ca reinstalez windows-ul pentru ca am facut cum ai zis tu sa scot cablul de la net si sa dezactivez antivirusul... acum nu mai pot activa antivirusul, cand dau sa-l pornesc se incarca dar degeaba laughing + ca avira desktop si windows defender sunt dezactivate si nu pot sa le pornesc O.o. Dar macar acum imi merge bine, nu am nicio problema. laughing

| neluL a răspuns (pentru Bogdanutzuu):

big grin reinstaleaza!

9 răspunsuri:
| umbra09 a răspuns:

Ai sters/modificat niste fisiere din windows care porneau programele.exe (executabile) ca sa nu te complici cu carpeli reinstaleaza windowsul daca nu ai aceasta posibilitate schimba fisierul Win32 il iei de pe net sau de la alt pc cu windows

| Bogdanutzuu explică (pentru umbra09):

Nu gasesc fisierul Win32, nu il vad prin Windows, baga id-ul meu : bogdan_bobo_99 sa vorbim...

| Bogdanutzuu explică (pentru umbra09):

Nu gasesc fisierul Win32, nu il vad prin Windows, nu pot sa deschid yahoo messenger-ul... nu stiu ce sa fac crying.

| umbra09 a răspuns (pentru Bogdanutzuu):

Daca l-ai sters nu ai sal gasesti niciodata cautal pe internet si vezi unde trebuie sal bagi big grin parca in c:/windows oricum gasesti pe internet

| Bogdanutzuu explică:

Deci am rezolvat problema aia cu ComboFix, am gasit aici : '' http://www.tpu.ro/......not-valid/ '' dar acum nu pot sa deschid alte file, adica cand deschid google merge, facebook-ul merge, chiar si youtube-ul, dar cand scriu ceva pe google si dau click pe un site nu imi merge niciun site imi zice impossible to find... Retry... ( nu zicea retry, dar zicea ceva de genu' parca ). Si nu pot sa intru nici pe TPU, acum am intrat de pe alt pc. Ma ajuta cineva, va rog?