| kissmagik a întrebat:

Ajutati-ma va rog ...Cum intzelegetzi aceasta fraza:Cine face aprecieri asupra unui om mare trebuie sa fie cu mare bagare de seama, intrucit prin acest act el isi da siesi un certificat? dau FUNDa FUNDA va rog mult!

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Orice parere reflecta in buna masura, personalitatea celui ce a emis-o; oricat de obiectivi am vrea sa fim,ceva din propria noastra personalitate iese la suprafata; cu atat mai mult atunci cand exprimam o parere in legatura cu semenii nostri. Daca judecam incercand sa fim nepartinitori,adica fara a tine seama de experientele noastre,fie ele pozitive,fie negative, in aprecierea asupra cuiva, se va spune:Iata un om corect! Daca insa lasam fie simpatia fie antipatia fata de cineva sa influenteze parerea despre el, se va spune:E nedreapta atitudinea sa! Capacitatea de a fi obiectiv in aprecierea altcuiva.mai ales atunci cand aceasta apreciere i-ar putea influenta, in vreo oarecare masura destinul, da un certificat de corectitudine si chiar de responsabilitate celui care o expune.Parerea cuiva despre altcineva dezvaluie despre emitator o multitudine de trasaturi de personalitate pornind de la manifestarile sale :ingaduinta iertatoare sau critica necrutatoare,sarcasm si ironie,ridicare in slavi sau calomnie; si,intre toate aceste antitetice manifestari sta cea a omului intelept,calm, si care-si priveste semenii la modul obiectiv:nici nu va condamna,nici nu va adula:va fi totdeauna drept, evidentiind atat calitatile cat si defectele cuiva. Daca vorbim despre certificate, cum spui, as putea incerca sa obtin unul daca m-ai fi intrebat ce stiu despre tine; numai ca ar trebui sa cunosc inainte de a emite o parere; si aceasta ar trebui sa fie conditia sine qua non a fiecaruia dintre cei ce emit astfel de pareri.Numai bine.