| anonim_4396 a întrebat:

Azi la liceu i-am auzit pe unii care ziceau ca cica toate mesajele pe care le primim in timp ce suntem la scoala ne sunt vazute si ma intreb oare e posibil? Adica daca eu nu stau pe wifiul scolii si stau pe date e posibil asa ceva?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce nu i ai intrebat pe aia care ziceau cum cred ei ca liceul e un SRI mai performant

| Bizon95 a răspuns:

Daca nu stai pe wifi-ul scolii e ca si cum ai fi pe strada, cati ai auzit tu sa fie interceptati pe strada?!? fac urticarie firmele de telefonie daca ar exista cazuri

daca stai pe wifi-ul scolii atunci poti folsi un vpn (sunt si cat se poate de pe gratiz, cum ar fi turbo vpn) pentru ca, chiar daca are parola, toti cei care au parola de la wifi, iti pot decripta comunicatia pe care o faci pentru ca deja au parola

de asemenea iti pot accesa telefonul in mod direct (esti pe aceeasi retea locala, nu se mai aplica limitarile de ip routabil sau alte chestii), iar vpn-ul protejeaza doar comunicatia, nu iti protejeaza direct telefonul

moment in care poate mai sunt unii hacker care ti-o pot trage, la cat timp au copchii din ziua de azi big grin

| darrio2007 a răspuns:

Si tu chiar crezi balivernele lor? Jalnic! Nu are cum.