| Marian666MereU a întrebat:

Buna,am o problema,nu o pot numi o problema,mai precis o dependenta. Eu joc un anumit joc *nu precizez jocul*si eu nu am ambitia de a invata deoarece sunt foarte disperat dupa acel joc si parintii sunt dezamagiti de mine si eu chiar am problema cu dependenta asta. Pentru altii li s-ar parea usor sau ca postarea e fara logica, dar am niste prieteni ca ma cheama intr-una la acel joc si eu aprind consola si il joc automat si da chiar vreau sa nu mai vad/joc si sa am ambitia veche in care iubeam invatatul,va rog! Am nevoie de ajutor! Dau funda...
(Da, pentru acele persoane care vor spune "esti analfabet, nu stii sa scrii" raspunsul meu...toata lumea greseste...

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Scrii ok, ceea ce demonstreaza ca esti destul de educat.inteligent. Poti numi jocul, nu e rusine - presupun ca e Minecraft - iar daca zici ca si parintii cunosc situatia, ar fi cazul sa te duca la un psiholog. Dependenta asta e destul de serioasa, si nu e nici o rusine sa o tratezi, cum ziceam mai sus. E misto sa joci chestii, dar nu ar fi si mai misto sa mai si inveti ca la un moment dat sa fii tu printre cei care sunt in spatele jocurilor pe care le joaca altii?

Răspuns Apreciat de Editori
| CosminCD a răspuns:

Gândește-te puțin în perspectivă: (nu știu câți ani ai, probabil ești la școală) - peste 10 ani unde te vezi? cine te va ajuta mai mult peste 10 ani: învățatul sau jocul respectiv (care va fi expirat până atunci)? În primul rând, reducerea timpului de joacă este vitală. Nu poți tăia de tot timpul, dar începe prin a-l reduce. În al doilea rând, gândește în perspectivă (ce ți-am scris mai sus). În al treilea rând, impune-ți activități care pot să înlocuiască timpul petrecut la joc. Sper că te-am ajutat! Succes!

23 răspunsuri:
| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu e miniecraft, e joc mai urat de toti, e Fortnite ))

| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

In primul rand multumesc pentru sfat! voi vorbi cu parintii despre parerea de sus, de a ma duce la psiholog, oricum probabil ma voi lasa de jocul asta,*cumva*, jocurile se recuperă, dar anii scolarii, nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian666MereU):

A, Fortnite. Mdah, eu scriu articole de gaming uneori pentru site-ul cu care colaborez si mai ating si Fortnite uneori. Sint vreo 100 de milioane care il joaca, totusi. Eu unul inca nu l-am incercat si nici nu o sa o fac prea curand. Am dependentele mele, mai moderate asa (Armored Warfare, World of Tanks/Warships/Warplanes, War Thunder).

| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

Crede-ma,nu incerca sa-l joci, vei avea o dependenta mare de acel joc, si jocul te provoaca la rage sad, dar si minecraft, am jucat 5 ani, dar m-am lasat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian666MereU):

Stai calm, foarte putine shootere sau chestii de genul au reusit vreodata sa ma prinda. CS GO am jucat modul ala Battle Royale (Danger Zone) nou vreo 20 de minute la lansare, mi-am scos screenshoturi, mi-am scris articolul, uninstall, gata.winking

| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

Cel mai ok joc, este, jocul copilariei, Tarzan/Hercule.

| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu mai am link de la ele, dar sa stii ca sunt grele de gasit sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian666MereU):

Nu sunt deloc greu de gasit, le poti juca direct in browser pe majoritatea. Sint multe titluri abandonware sau care au fost puse la liber pe net la niste 10-15 ani de lansare.

| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

Pacat ca au uitat toata lumea de ele sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian666MereU):

Nu neaparat. Chiar sunt titluri noi cu aspect retro, de multe ori facute de un om sau echipe foarte mici si care au succes notabil. https://store.steampowered.com/tags/en/Indie/#p=0&tab=TopSellers

| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce trist e, ca nu pot accesa link-ul deoarece sunt de pe telefon?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian666MereU):

Poti instala Steam pe telefon si sa te plimbi pe store linistit. https://store.steampowered.com/mobile

| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

Okey happy

| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai un profil de Facebook ca sa mai discutam in privat? nu te oblig.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian666MereU):

Discord, Telegram, Signal - pick one. Profilul de FB nu il folosesc pentru chestii non-personale.

| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

Discord:Voddkaaa sasuke#9699

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian666MereU):

Eroare. Ai gresit vreo litera?

| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

Da,de fapt este Voddkaaa sasukee#9699 am uitat un "e".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian666MereU):

Nici asa... big grin

| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

Hmmm,imi poti da discordul tau? iti dau eu add.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian666MereU):

Ai mesaj privat.

| Marian666MereU explică (pentru GabiDumitrescu):

Ti-am dat add big grin