| FunnyLoOVe a întrebat:

Am tot auzit expresia asta, sau de fapt nu este o expresie ci un cuvant "idem". Ce inseamna acest cuvant, la ce se refera?

Răspuns Câştigător
| Anv a răspuns:

Cuvantul idem este preluat din limba latina si inseamna "acelasi". Ca parte de vorbire este pronume. In romana nu este folosit corect deoarece nu poti spun doar "acelasi" : mai ai nevoie si de alt cuvant.

6 răspunsuri:
| Puffy26 a răspuns:

Bunaaa
-Idem inseamna ceva identic, la fel.
winking

| Qweell a răspuns:

Din maghiara inseamna DA

| Elly2763 a răspuns:

Inseamna : La fel adica idem= la fel Fundita puppy dog eyes? :*

| 0andreea1 a răspuns:

Idem=se rapeta sau la fel

| KaRa23S a răspuns:

Ex: -esti destept
- idem (la fel si tu)

| Maria_7218 a răspuns:

Pai 'idem' inseamna 'la fel' sau 'identic' happy Sper sa te ajute;* Funda?batting eyelashes