| Ellie123 a întrebat:

Hey! Imi puteti explica si mie la ce se refera expresia struto-camila? Am auzit de mai multe ori expresia asta si nu stiu ce inseamna.

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Nu este nicio jignire. cuvantul care alatura doua animale doreste sa evidentieze o amestecare a doua lucruri, sau doua idei ce nu au aparent logica. De exemplu daca la o caruta pui volan si cu parghii ghidezi calul rezulta o struto camila, aparent functionala dar aberanta. Un alt exemplu: o fusta pusa peste o pereche de pantaloni lungi.

5 răspunsuri:
| KirigayaKirito a răspuns:

E pur si simplu un cuvant prostesc, facunt dintr-o combinatie a 2 cuvinte strut+camila laughing Nu-i greu..practic daca ii spui la cineva asta, poti sa o iei ca pe o jignire! happy

| mixxjim a răspuns:

O "struto-camila" e in lucru aiurea, ceva anormal, cum ar fi o combinatie dintre un strut si o camila happy

| coMpLeT a răspuns:

Strut si camila, e asa greu?

| Anonimfew24343 a răspuns:

De la struti si camila combinate, la cartela

| Anonnymous a răspuns:

Struto-camila este vazuta ca o jignire sau ca ceva ce nu-i nici cal, nici magar. Termenul provine dintr-o carte scrisa de Dimitrie Cantemir - "Istoria ieroglifica".