| ElenaErika a întrebat:

As dori sa va cer un sfat. Va rog sa cititi pana la capat. Am 16 ani, iar anul trecut prin mai mama a aflat ca este gravida, si a nascuto pe surioara mea care acum are 3 luni jumate. Initial parintii mei nu au vrut ca ea sa se nasca pentru ca considerau ca au o varsta destul de inaintata [40 de ani]. Eu am fost singura care a vrut ca acest copil sa se nasca din simpla dorinta de a avea un frate/ sora tinand cont ca am fost singura la parinti. Saptamana viitoare[de Florii] o sa aiba loc botezu' lu' sor'mea. Problema e ca ei in perioaa asta sunt foarte alarmati si ocupati, si nu'si mai vad capu' de treburi. Eu stau cu sor'mea cate 5-6 ore pe zi dar mai am si eu teme, mai vin obosita de la scoala, examene alea alea. si ei nu ma inteleg. Ar vrea sa stau zeci ore cu a mica. Sunt foarte suparata ca ei nu se gandesc la mine si cat ma chinui sa ma impart peste tot. O ajut si pe mama in casa, stau si cu so'mea si noaptea stau si invat pana pe la 2-3 si eu dimineata la 6 trebuie sa fiu treaza. Si vreau sa va cer un sfat in legatura: Cum sa ma mai impart? Dupa ce ca ii ajut si imi dau tot programu peste cap imi urla ca nu ii ajut cu nimic ca nu stiu ce si nu stiu cum. Eu imi dau toata silinta sa fac cat de multe pot si ei nu apreciaza nimic. Nici macar un "Multumesc"sad. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Frumos,exceptional din partea ta ca ii ajuti atat de mult.Ma uimeste ca ei nu VAD acest lucru, ai putea sa le reamintesti pe un ton cat mai calm ca si tu esti copilul lor...Nu de altceva, dar in nebunia lor sa apuce sa le faca pe toate, posibil sa treaca cu vederea acest lucru.Incearca sa rezisti inca zece zile, va veni botezul si va trece.Incearca sa-ti pastrezi calmul, exista momente in care parintii isi pierd capul si fac greseli mari, ca acum cu tine.Pe urma,gaseste momentul potrivit sa le vorbesti, pentru ca si tu trebuie sa iti vezi de scoala, de teme si atatea.Cu alte cuvinte, nu te certa, toti sunt acum cu nervii mult prea intinsi si cearta va fi mult mai mare decat ar intentiona cineva.Nu te amari. Bucura-te de clipele petrecute cu surioara ta,incearca sa-i canti incetisor,adoarme si ea,te mai calmezi si tu,razi cu ea, fa din grija pentru ea momentul tau de relaxare chiar daca mai si plange! Multa putere iti doresc si mult noroc! Pa, pa!

5 răspunsuri:
| KaTtY a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei,
spune-le ce ai scris aici, ca nu poti sta atat de mult timp cu sora ta si ca mai ai si de invatat

| anoni a răspuns:

Spune-le ca tu ai scoala si teme, dar totusi o iubesti pe sora ta si o ajuti...
demonstreaza-le cat de utila esti(daca nu vor intelege din ceea ce zici) ducandu-te o zi undeva si astfel vor realiza cat de utila esti tu pentru micutul bebelus
1.ar trebui ca in prima parte a zilei sa-ti scrii temele, in pauze(10 minute dupa tema la mate, romana) sa mai stai cu sora + dupa ce faci temele
2.ramai 2 ore la biblioteca dupa scoala, iti scrii temele si, pentru relaxarea ta stai vreo 2 ore pe afara si faceti amandoua plimbare
sper ca ti-am fost de ajutor happy si mult spor cu bebe happy

| Lullabies a răspuns:

Trebuie sa le explici ca o sa ii ajuti dar nu toata ziua, in limita timpului pe care il ai, pentru ca altfel nu poti avea note bune la scoala, si nu cred ca si-ar dori sa ai asemenea note proaste din aceasta cauza.

| Silence_1239 a răspuns:

E cam rea situatia dar daca parintii te lasa cu sora ta insemna ca are incredere in tine si ca stie ca tu te vei ispravi! In curind dupa botez se va termina iar mama ta va avea din nou grija de ea!

| Zenithf a răspuns:

Si eu sunt tata de 7 saptamani acum, si nu am mai fost niciodata atat de stresat ca acum. Eu zic sa-ti faci un 'orar', pe care notezi zilnic ce ai facut, si cand iti reproseaza faptul ca nu-i ajuti destul, sa le arati si lor, ca nu ai de unde sa mai scoti timp pentru asta. Si nu este normal ca sa dormi doar 3-4 ore pe noapte, la varsta ta ar trebui sa dormi 7 ore. straight face
Domnul fie cu voi.