| 2464ufyyxci a întrebat:

Bună! Certificatul/adeverința de absolvire a liceului este un document pe care ți-l eliberează liceul la care ai studiat la finalul celor 4 ani de școală. Această adeverință este o dovadă a finalizării studiilor, mai exact, absolvirea celor 12 clase.

Te poti angaja?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca te poti angaja cu acea adeverinta, dar numai pentru munca necalificata.
Sunt de altfel pozitii unde se cere diploma de BAC, dar acolo nu te poti angaja cu adeverinta de terminare a liceului.

daca ai terminat 12 clase, pune mana si da-ti BAC-ul ca fara el nua i sanse sate angajezi pe o pozitie de muncitor calificat si nici sa avansezi vreodata in functie (ca sef de echipa sau maistru).

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă ți se cer studii medii cu diploma de bacalaureat atunci nu. Dacă îți cer doar studii medii (fără sa intre și diploma de bac), atunci da.