| anonim_4396 a întrebat:

Imi vin f multe idei asa ca scriu in mai multe intrebari.Deci..Parintilor le pasa numai de notele mele proste. Am luat un 5 la mate si m-au certat o sapt din cauza lui insa nici nu le-a pasat ca am luat un 10 la teza de la romana si ca la o olimpiada am luat un punctaj f mare.Ce ma fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Geici7474 a răspuns:

In general, unii parinti tind sa aiba asteptari destul de mari din partea propriilor copii in ceea ce priveste domeniul scolar si nu numai. Mi se pare si normal, mai ales daca te afli pe perioada ciclului gimnazial, un ciclu unde iti pui bazele si inveti chestiile esentiale. Inteleg ca nu te pricepi in domeniul stiintelor exacte, nu este pentru tine, dar incearca sa inveti ceva mai mult, sa iti dai interesul in asa fel incat sa nu mai fii la limita. Intr-un fel parintii tai au dreptate sa te certe, dar sa iti reproseze ca ai luat o nota proasta timp de o saptamana, mi se pare exagerat. Din punctul meu de vedere, ai putea sa le explici parintilor tai faptul ca nu ai inclinatie spre acest domeniu, dar vei incerca sa iti dai mai mult interesul dat fiind faptul ca vei da un examen scris la aceasta materie si ca nu ar mai trebui sa se lamenteze atat de mult pentru acea nota. Poti sa le spui ca reprosurile nu te ajuta cu nimic, ci doar iti creeaza frustrari si nu te mai poti concentra indeajuns atunci cand incerci sa inveti. De asemenea, ar trebui sa aprecieze faptul ca tu excelezi intr-un anumit domeniu, compensand faptul ca tu te pricepi mai putin la matematica. Daca te compara cu alti copii (ceea ce nu mi se pare normal) poti sa ii spui ca fiecare om are inclinatii si aspiratii diferite si daca X se pricepe mai bine la chimie, Y poate nu se pricepe la fel de bine, dar exceleaza in doameniul stiintelor umaniste spre deoasebire de X. Poti sa dai exemple concrete si le mai poti spune si faptul ca nu e ok sa te compare cu alti copii, atat timp cat tu nu ii compari cu alti parinti. Acum depinde si cat de open sunt parintii tai, daca tind sa fie ceva mai comunisti, nu incerca sa intinzi coarda prea tare. O solutie reala pentru problema ta sunt meditatiile, ai putea sa le sugerezi parintilor tai sa te duca la un prof bun sa iti explice materia pentru ca profesorul de la clasa nu este destul de competent sa o faca (cum sunt multi altii din Romania). Oricum incearca sa iti schimbi si tu atitudinea fata de parintii tai, nu zic sa fii nerespectuos sau sa fii impertinent, ci sa iti impui punctul de vedere mai des si sa incerci sa te aperi (prin argumente ofc). Cu timpul, acestia te vor intelege si pe tine si vor fi ceva mai ok, dar pana atunci invata sa te obisnuiesti cu situatia, nu prea poti schimba o mentalitate cu anumite principii de viata.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să răspunzi mai clar părinților.
Nu pot să învăț cu forța, degeaba mă certați, nu rezolvați nimic astfel.

| Andreeush a răspuns:

Vorbește cu părinții, spune-le să fie mai înțelegători.