| Casiana a întrebat:

Surioara mea este in clasa a 7-a si ieri i-am gasit in calculator aceasta compunere...Eu i-am zis ca nu trebuie sa gandeasca asa de la aceasta varsta dar a zis ca asa a simtit nevoia sa scrie (a scris si la persoana intai)...In fine, eu vroiam sa va intreb cum vi se pare? Este buna pentru un copil de 13 ani? Are talent? Va multumesc si o zi buna!

Pentru persoanele singure…

Cateodata, in intunericul singuratatii, stau si ma gandesc…De ce eu? De ce, doamne, eu? De ce am fost eu blestemata sa ma gandesc la ceva ce nu va fi niciodata al meu?
De ce sa fiu eu cea care lupta pentru ceva imposibil? De ce sa lupt eu, care sunt ca o frunza in bataia vantului? De ce mi l-ai dat pe el, de ce? De ce i-ai permis sa imi intre in minte si in suflet? De ce nu mi-am dat seama ca sunt mult prea firava? Incet, incet, ma topesc ca un bulgare de zapada in focul absentei lui….
A fost asa de frumos, a fost ca un vis implinit, a fost totul, a fost ceea ce nu am putut visa vreodata, a fost ca si cum inconjurata de persoane pe care nu le inteleg, el mi-a intins o mana de ajutor, o cale de salvare, si toate au devenit mai usoare…Facea parte din mine, si eu din el…Eram nedespartiti, pana intr-un moment banal…De ce un moment banal poate strica totul? De ce nu ne putem lasa macar o data convinsi de inima si nu de ratiune, atunci cand inima ne spune sa luptam pentru cel iubit, si ratiunea ne aminteste ca nu are niciun rost…
O lacrima iti tradeaza privirea plina de zambet…O simtit atat de calda, atat de prezenta, cum il simti si pe el in suflet…Este ca atunci cand visezi, si cineva te trezeste la relitate…Am visat ca totul va reveni, ca va fi la fel, ca voi din nou fericita, ca voi avea pentru cine sa ma trezesc dimineata si sa o iau de la capat….
"Te mai gandesti la el?", este intrebarea unui prieten curios…. Ma intreaba nestiind ca el este prezent mereu in sufletul meu, ma intreb in fiecare zi daca l-am uitat, daca am reusit sa il urasc din tot sufletul, daca uriasa dragostea s-a transformat in indiferenta…Si ma intreb de ce nu pot sa il uit, de ce totul pare greu, de ce atunci cand deschid dimineata ochii, ma uit in jur si ma vad decat pe mine, ma vad singura si neinteleasa? Sunt intrebari ce imi chinuie sufletul? Ma chinuie si zi si noapte…. Si incerc sa le raspund:sunt tare, il voi uita, in curand va deveni o amintire…Dar cum sa devina o amintire, cand sufletul mi-e plin de amintiri frumoase alaturi de el…. Cum sa il uit cand totul imi aminteste de el…Cum sa il uit cand el era singurul care ma intelgea…. Cum? Cum sa il uit cand toate lumea vorbeste despre noi doi…. Despre ceea ce am fost si ceea ce am ajuns….
Din fata vesela care eram am ajuns o fata la fel de vesela, in ochii careia se citeste o tristete imensa daca stii sa ii citesti cu atentie…Oare este decat o parere? Cum poate o persoana sa te schimbe atat de mult? Oare este posibil ca brusc sa nu mai ai incredere in nimeni?
Incepand cu acea zi, am vazut totul altcumva, am inceput sa vad viata in alb si negru…
Sunt momente in care cred ca l-am uitat, ca si acum, dar oare daca l-am uitat de ce scriu despre el, de ce simt nevoia sa imi amintesc toate momentele frumoase pentru a ma simti fericita? Daca l-am uitat de ce acele melodii, de ce acele persoane, sau acele locuri imi starnesc atatea lacrimi si atatea amintiri dureroase dar fericite? De ce atunci cand ii aud numele, ma copleseste o durere de necuprins si teama ca voi ramane pe veci cu incertitudinea daca il voi uita sau nu? Doar cand ii aud numele, ma intorc in trecut, desi ar trebui sa traiesc prezentul, si sa privesc viitorul, simt nevoia sa traiesc in trecut…. Sa fiu acolo unde mereu am vrut sa fiu, unde eu eram totul, fara sa trebuiasca sa cersesc o clipa de atentie din partea lui…. Daca as putea trai in trecut, dar prezentul trece si timpul trece pe lanaga mine fara sa ii pese ca eu doresc decat sa imi recapat viata, deorece ceea ce traiesc acum, nu este viata….
Deoarece, daca rad, sau zambesc cei din jur spun ca sunt fericita, dar oare este cineva care poate patrunde in sufletul meu? Este cineva care ma poate intelege? Numai eu stiu ce razboi se duce in sufletul meu, ce durere sfasietoare imi ditruge unii dintre cei mai frumosi ani ai vietii…Ma distruge pe mine…. Deoarece incet, incet, nu mai sunt eu…. Ma privesc in oglinda si ma intreb unde a disparut acea fata frumoasa cu sentimente nobile, cu vise, cu dorinte? Unde sunt eu, de ce o necunoscuta mi-a luat locul?
Ma intreb daca vreodata ma voi trezi la viata, deoarece vreau sa traiesc din nou…. Dar cum daca viata mea este alaturi de el? Eu sunt aici, dar gandul si inima mea, sunt acolo la el….
Cum sa suport gandul ca nu il voi mai vedea, cum voi putea lupta, cum voi putea sa incep o nou zi, cu indoiala "Ma voi gandi sau nu la el?"….
Vreau sa imi recapat sufletul, vreau din nou sentimente nobile si frumoase, vreau sa vad frumusetea unei flori sau a rasaritului soarelui, vreau sa pot sa fiu din nou eu…
Vreau sa pot sa ii pronunt numele fara sa trebuiasca sa afisez un zambet fals, fara ca o lacrima sa imi tradeze suferinta….
Nu vreau decat sa traiesc…

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@luchass se pare ca nu ai idee despre emotiile copiilor, mai ales ale fetelor la acea varsta. Este o varsta cand se formeaza caracterul si aceste prime emotii preadolescentine lovesc pe teritoriu virgin. Cred ca are un talent care merita sustinut si cultivat. De ce nu indreptata spre un cerc literar? Ma abtin de la comentariile ipocrite privind varsta ei nepotrivita pentru asemenea ganduri, astfel de mentalitati limitate ne-au sugrumat si noua tuturor candva manifestarile emotionale naturale dealtfel.

50 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai are intr-adevar talent! Nota 10
Dar hai sa luam altfel lucrurile...sa luam si partea neagra a povesti!
Ea a scris tot ce a simtit, dar oare ma gandesc dragostea asta poate fi pentru un barbat in toata firea! Toate adolestentele din ziua de azi se indragostesc de cine nu trebuie! Chiar acum cateva luni am intalnit o fata de 14 ani (verisoara a cumnatei mele) si tot vorbea cu un barbat la telefon si prin messaje toata ziua si cand am intrebat-o a spus ca are 24 de ani! Am ramas MASCA...si apoi am intrebat-o daca il cunoaste si a spus ca nici nu l-a vazut! am zis ok poate e doar o joaca pentru ea... a venit seara si toti eram obositi... dar ea a stat pana la 5 dimineata si a vorbit cu acest "tip" la telefon... Voi ce credeti? e Normal acest lucru?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

13 ani? deprimant...nu mai avem nici o speranta daca astia mici se gandesc cum sa-si recapete sufletul.
A scuze, ai vrut lingai? nu mai sunt... dar totusi wow minunat, fermecator, cata creativitate straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tâmpenie. Crezi sau nu, sora ta are o problemă! Altfel n-ar fi scris așa ceva! E emo?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil citeste foarte mult si de acolo si libertatea si capacitatea asta de exprimare. Bravo` ei...cam trist ce`i drept da` bravo inca o data!:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casiana, e sora ta și mi se pare normal să-i iei apărarea.
Ce vreau eu să subliniez e că la vârsta ei, nu poți scrie așa ceva decât dacă ai (sau ai avut) într-adevăr o problemă. N-ai de unde să știi ce are fata în suflet așa că părerea ta e mai mult decât subiectivă. La fel și a noastră.
Eu îi doresc noroc, dar doar am scris părerea mea, până la urmă... asta ai cerut. N-am jignit-o pe sora ta, cred că ai face bine să *mai* citești încă o dată ce am scris.
Văd că îți place să auzi numai lucruri pozitive despre tine și persoanele pentru care te implici, și nu este deloc bine. Învață să accepți criticile, mai ales cele constructive, că poate îți vor prinde bine.
P. S.: Ai șanse mari să te faci avocată. Caracterul te susține!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casiana, am impresia că vorbesc cu copacii. N-am făcut-o EMO, te-am intrebat dacă este EMO. Din moment ce ai sărit așa la afirmația mea, tind să cred că ori nu ești pe creanga ta, ori prea iubita soră a ta chiar este EMO.
Vorbind de sentimente, cum dracu să nu fie bolnavă o persoană ce scrie despre moarte și alte lucruri intunecate (și bolnave)? Apărând-o nu vă separă sub niciun fel de persoana în cauză.
Acum, uitând ce am spus mai devreme, din perspectiva unei persoane NORMALE ȘI OBIECTIVE, ce citește pentru prima dată o (așa-zisă) compunere despre moarte, ce naiba îi vine în cap prima dată? "Vai ce artistă este, o să ajungă departe..."? Nu cred. Ce gândesc eu: ce persoană cu copilărie nefericită este, dacă la 13 ani scrie povești de astea, pe la 15 ani își taie venele prin băi la liceu.

P. S.: Să știi ca punctele "nefolositor" și "stupid" nu scad puncte. Arzi gazul de pomană chinuindu-te să-mi arăți niveul tău de inferioritate pe care nu l-ai putut explica altfel. Valabil și pentru ceilalți ce practică acest sport. Vă stricați moușii degeaba.

Sfatul meu e ca sora ta să consulte un psiholog. Până nu e prea târziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow.frumoasa compunere. dar ar fi trist ca ceea ce a scris sa fie ceea ce simte.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@casiana Tin sa cred din ce in ce mai mult ca tu esti acea persoana! ii iei prea mult apararea si nu ti cont de sfaturile bune ale altora!
Daca ai fi intr-adevar "sora" ai proceda altfel!
Aici poti sa spui tot ce ai pe suflet numai o pune pe "sora ta" in fata
(daca am gresit te rog sa ma ierti)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur a trecut prin asa ceva...altfel nu imi explic de ce sa fi scris asa...pentru ca se vede ca este scris DIN SUFLET repet DIN SUFLET...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da chiar super...ai o imaginatie foarte frumoasa...bv tine-o tot asawinkingwinkingwinkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte misto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte buna compunerea bravo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Talent are dar te_ai intrebat ce tristete are in suflet?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are o mentalitate de adult si nu degeaba sp asta fiindca si eu st la fel...cinste ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e id ei? al meu este claudiu_boss222

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte, foarte bun nu am mai vazut asa inspiratie.Ma bucur ca te-am cunoscut.Eu sunt profesoara simionescu daniela, iti dau nota 10

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este compunere? pare mai mult o poezie.

| ashfahlot a răspuns:

100% sora ta a suferit din dragoste... Compunere e mult spus, mai degrab e un mod de eliberare sufleteasca... un mod de a incerca sa uite poate prima ei iubire... si acum s-a intrevazut pentru ea prima ei mare dezamagire din aceasta viata... si dat fiind ca esti sora mai mare ar trebui sa fi mai atenta la comportamentul ei si sa vezi daca a trecut cu bine peste acest "prim hop" ca sa zic asahappy

| hellen123 a răspuns:

Uite, care e parerea mea... cred ca ceea ce a scris sora ta, mai mica, nu este doar o compunere.este mai mult de atat, e ceea ce ea traieste in realitate. Sincer, am ramas uimita de ceea ce poate scrie un adolescent la 13 ani. Recunosc, ca si eu am un jurnal in care imi exprim sentimentele, si in mare parte seamana cu ceea ce scria si sora ta, DAR eu aveam 17/18 p atunci... cred ca o solutie ar fi sa vorbesti deschis cu ea, pentru ca are nevoie de sfaturi. si totusi e ciudat, ce poate simti inca de pe acum.
am o intrebare, este o persoana introvertita?
si ink ceva, aici nu e vorba despre a avea sau nu talent, aici e o problema...sora ta sufera din dragoste. ajut-o!

| madutza2000 a răspuns:

Te intreb ea este emo sau ii plac chestiile emo e adevarat are extrem de mult talent doar ca la varsta ei sunt niste emotii false asa cred eu