| mihaela999 a întrebat:

am si eu o intrebare. de exemplu :bucuria este pretutindeni " pretutindeni este complement circumstantial de loc sau nume predicativ?(nu este de la tema, maine dau simulare la romana si am aceasta nelamurire)

Răspuns Câştigător
| doroteea a răspuns:

Este Complement circumstantial de loc pentru ca atunci cand verbul " a fi " poate fi inlocuit cu "exista" sau "se afla", atunci este verb predicativ. Deci in situatia asta se poate zice "Bucuria se afla pretutindeni." Sper ca ai inteleshappy.

2 răspunsuri:
| justagirl21 a răspuns:

Este nume predicativ

| doroteea a răspuns:

Multumesc pentru fundita si Succesla simulare!happy.