| Princess_4787 a întrebat:

Cei care se plictisesc le propun sa facem niste probleme! Ca de exemplu : 1)Tata are 36 de ani, iar cei patru fii au respectiv 1, 2, 2, 4(2 copii sunt gemeni)Peste cati ani tata va avea varsta egala cu suma varstelor copiilor?
2) Andrei si Mircea au acelasi numar de timbre. Andrei ii da lui Mircea un sfert din timbrele sale. Acum mircea are 45 de timbre. Cate timbre au avut fiecare?
3)Scrieti numarul 10 folosind cifra 3 de 6 ori, paranteze, precum si operatile cunoscute.
4)Ma gandesc la un numar natural de 3 cifre, stiind ca cifra sutelor este de trei ori mai mare decat cifra unitatilor si de trei ori mai mica decat a zecilor, iar suma cifrelor este 13.
De plictiseala ( dau si funda)!:*:*

2 răspunsuri:
| Dav7id a răspuns:

Si la dirigentie n-ai teme?

| Stelistul a răspuns:

10= (15+3+3+3+3+3):3=30:3=10 M-am plictisit si mai rau!