| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Eu sunt mai nașpetă de felul meu în sensul că arăt destul de rău la fizic (slabă, strâmbă, trăsături urâte ale feței etc.) și lucrul aceasta mă afectează. Până la 18 ani nu am avut niciun iubit și mă tem ca voi muri singură...nici prieteni nu prea am. Chiar nu știu ce să fac cu viața mea. Ah și înafară de asta sunt și introvertită, mi-e greu să vorbesc cu oamenii, în special când mă aflu într-un grup mare de persoane. Ce aș putea să fac? Aveți ceva sfaturi pentru mine? Mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Și eu sunt cam timid când trebuie să vorbesc într-un grup mare de persoane. Nu sunt timid în cerc restrâns. E bine să încerci să comunici în primul rând cu persoanele care sunt mai apropiate, apoi cu cele din cercul lor de prieteni. Așa o să devii mai sociabilă. În ziua de azi contează cel mai mult ce vorbești, cum vorbești, să ai bun simț, să discuți cu cei din jur subiecte de interes, mai bine zis ce le interesează mai mult pe acele persoane cu care socializezi. Acestea sunt metode folosite de persoane care sunt sociabile, chiar dacă nu arătă bine la corp și la față.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât nu ai o părere prea bună despre tine nu prea văd să îți faci prieteni sau un iubit.
În primul rând ar trebui să te accepți așa cum ești și dacă e cazul să faci o schimbare.

| siriusblack98 a răspuns:

Tine minte de la mine un lucru, singura persoana in viata asta care te va vedea mai urata decat esti, o sa fii tu insuti/insati.Prieteni si iubit/iubita iti poti face indiferent de cum arati.Cunosc eu niste specimene de zici ca sunt scapate dintr-o gradina zoo de pe alta planeta si au si iubit, au si zeci de prieteni.Partea ca esti introvertita, cheia este sa o iei usor usor in relationarea cu oamenii.Pe internet este mai simplu sa incepi sa vorbesti. Apoi vei putea incepe cu o persoana irl in care ai tu incredere cat de cat. Eu ma indoiesc oricum ca arati cum spui tu.Intra pe pagina mea de TPU, ai acolo un buton pe care scrie ''pagina mea'' si te va conduce catre profilul meu de Facebook.Da-mi add si cand ai nevoie sa vorbesti cu cineva, lasa-mi mesaj si iti voi raspunde cand am ceva timp liberwinking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu sunt mai nașpetă de felul meu în sensul că arăt destul de rău la fizic
Cine spune asta?
=====
(slabă, Cât de slabă?
strâmbă, adică cocoșată, cu scolioză, 6 degete la mâna dreaptă și trei la stănga?
=====
trăsături urâte ale feței
Adică fața strâmbă?
======
etc,
etc, ce?
=====
și lucrul aceasta mă afectează.
Cum te afectează?
-------
Până la 18 ani nu am avut niciun iubit
Nici Ileana Cosânzeana, la soare te puteai uita dar la ea, ba, nici ea nu a avut până la 18 ani.
=====
și mă tem ca voi muri singură...
Să nu te temi. De murit, vei muri oricum, dar nu singură.
=====
nici prieteni nu prea am.
Nu ai, sau nu PREA ai?
=====
Chiar nu știu ce să fac cu viața mea.
Nici eu nu știu, dar problema este nu ce știi sau nu știi, ci ce VREI să faci.
Nu ceea ce ai vrea, ci ceea ce vrei acum.
=====
Ah și înafară de asta sunt și introvertită,
Nu ești ci te comporți
=====
mi-e greu să vorbesc cu oamenii,
Cu oamenii ca să vorbești, trebuie să ai motiv să vorbești.
=====
în special când mă aflu într-un grup mare de persoane.
De ce te afli în acel grup?
=====
Ce aș putea să fac?
Să faci, ca să ce? Stabilește un obiectiv clar, vreau asta, și ne ocupăm de el.
=====
Aveți ceva sfaturi pentru mine?
Da. Mai întâi să îmi spui ce vrei, nu cum arăți și de ce te temi.
Pe baza a ceea ce vrei, pot să îți dau un sfat sau mai multe.

Răspuns utilizator avertizat