| IchHabeKeineName a întrebat:

Ofer Fuunda mare! Stiu ca am ales gresit categoria, dar aici se intra cel mai des. Acum sa va spun "problema" mea. Scoala mea a fost fondata pe data de 9 mai, acu' muulti ani. Pe 9 mai, va fi un concurs, legat de tarile Europei( de 9 mai e si ziua Europei). Fiecare clasa din gimnaziu pana la liceu, ia prin tragere la sorti cate o tara. Clasa mea a prins Germania anul acesta, ca si anul trcut ( ce noroclaughing). Tema de acest an este "Festivaluri". Ce festivaluri renumite stiti din Germania. Imi puteti da niste link-uri cu niste costume care se poarta de festivalul cutare. Putem sa ducem mancare, adica ce se mananca si bea la festivalul cutare. Muzica la fel, ce mai putem face? Aveti niste idei? Steaguri, machete. orice idee e binevenita, dar atata timp cat sunteti seriosilaughing. Multumesc mult!

2 răspunsuri:
| BogdanASCRD97 a răspuns:

Uite aici...e cel mai renulit fastival din Germania :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Oktoberfest

| FunKesha a răspuns:

Cel mai renumit este OctoberFest care se sarbatoreste idin septembrie pana in octombrie:http://ro.wikipedia.org/wiki/Oktoberfest
Iata alte informatii:In ianuarie exista cateva evenimente, dintre care cel mai important este festivitatea celor Trei Regi Sacri. Februarie este luna Carnavalului (Fasching), in aproape fiecare oras din Germania desfasurandu-se mari petreceri si parade. Cu toate ca este adevarat ca unele carnavaluri se sarbatoresc pe 11 noiembrie, adevaratele festivitati incep in februarie. Cele mai populare orase unde se sarbatoreste carnavalul sunt Aachen, Cologne, Dusseldorf, Mainz, Munchen sau Muenster.

Martie marcheaza inceputul primaverii si sfarsitul iernii, asa ca au loc multe festivaluri si evenimente. Exista un festival pentru copii si, de ce nu, pentru intreaga familie; este vorba de Festivalul Primaverii Spandau din Berlin; aici sunt trenulete, carusele, tarabe cu mancare si focuri de artificii. In Munchen se sarbatoresc saptamanile berii puternice, o bere traditionala care este preparata pentru aceasta ocazie. Berea trebuie sa contina in jur de 6.5% alcool, de unde ii vine si faima de „bere tare".
In aprilie cele mai importante festivaluri sunt legate de primavara. In Frankfurt, Hamburg si Munchen au loc multe targuri de primavara, in timp ce Dresda gazduieste saptamana Festivalului de Film si Dans International. Dar cea mai importanta sarbatoare din aceasta luna este Pastele; este sarbatorit la 46 de zile dupa Miercurea Cenusii (inceputul postului). Germania are multe traditii in timpul acestei sarbatori precum oul de Paste, frumos decorat, mielul pascal, iepurele pascal si focuri de Pasti, printre altele.

Luna mai este plina de evenimente anuale, festivaluri de primavara si vara si multe festivaluri de muzica. In aceasta luna Germania este cu adevarat frumoasa, plina de culori si locuri interesante de vizitat. Cele mai importante evenimente sunt Festivalul Primaverii din Munchen, Festivalul Bodensee de pe lacul Constance din Friedrichshafen, Festivalul de Muzica din Dresda si Festivalul Sparanghelului din Darmstadt.
Festivalurile Germaniei din iunie cuprind festivaluri de muzica si evenimente sportive. Cele mai importante festivaluri de muzica sunt uriasele Rock am Ring si Rock am Park si festivalul de muzica clasica din Dresda. In aceasta luna, cel mai mare eveniment de navigat pe apa este cel mai popular eveniment sportiv; aproape 3.5 milioane de oameni sosesc in Keil pentru a se bucura de acest eveniment.
Iulie este de asemenea perioada festivalurilor de muzica, multe din ele fiind gratuite precum Rheinkultur Bonn, festivalul de muzica pop Schlagermove, Zeltfestival din Hamburg si Das fest din Karlsruhe. Aceasta este faimoasa de asemenea pentru festivalurile sale de vara si de vin.

August este popular pentru festivalurile de bere, de vin si de teatru. In regiunile Mosel sau Rin, festivalurile de vin sunt preferatele vizitatorilor. Orasele Stuttgart, Hamburg, Mainz, Frankfurt sau Aachen nu se lasa mai prejos; acestea sunt destinatii faimoase pentru fanii berii. Unul din cele mai importante festivale din aceasta luna este Festivalul Berii din Berlin, care este precum Oktoberfest, numai ca se desfasoara in alt loc.
In septembrie festivalurile inchinate vinului, berii si muzicii continua. Cele mai atractive festivaluri de muzica sunt Festivalul Beethoven din Bonn, Festivalul de Toamna Alstadt din Dusseldorf, Berlin Musicfest si Festivalul de Jazz de la Potsdam. In ultimele zile ale lunii septembrie, Oktoberfest incepe in Munchen; acesta este unul din cele mai faimoase festivaluri din Germania. Multi oameni sosesc in oras pentru a incerca delicioasele beri facute special pentru aceasta ocazie. Oktoberfest se termina la inceputul lunii octombrie.
In noiembrie si decembrie apar pietele de Craciun, asa ca indiferent de orasul german in care va aflati, intotdeauna exista o piata de Craciun. Aici veti gasi idei bune pentru cadourile de Craciun. Una din cele mai faimoase piete se afla in Nuremberg.
Si:7.Rock am Ring (Nürburgring, Germania) şi Rock im Park (Nuremberg, Germania)

Cele două sunt văzute adesea drept un singur eveniment, deoarece au lineup-uri aproape identice şi se desfăşoară în aceeaşi perioadă (începutul lui iunie). Sunt cele mai mari festivaluri din Germania şi reunesc o participare de peste 150.000 de oameni.
Funda please?