| Alexysroze a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti si mie cum poti pune verbele a multumi si a urma in propozitii fara sa aiba valoare de verb?

Răspuns Câştigător
| Molecula a răspuns:

Exact la infinitiv nu ai cum sa le folosesti si sa nu fie verbe, trebuie schimbate, de ex: (multumita lui am reusit) si (urma sa mergem la cinema)

2 răspunsuri:
| LaAURAa a răspuns:

Pai tocmai ce ai facut acest lucru, in propozitia interogativa adresata de tine happy

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Multumita Anei am primit mere. Multumitului i se i-a darul confused.
Cel din urma va fi cel dintai.
Urma sa plecam la munte.
Nu prea le am cu romana, asa ca nu stiu daca-s bine toate propozitiile.
*-*