| Anne34 a întrebat:

Imi puteti da exemple de propozitii cu verb la diateza reflexiva in Dativ?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Textul tău, dragă Anne, e tare anapoda. Un verb poate fi la o diateză ( reflexivă) dar la un caz( dativ) ...NICIODATĂ.
Doar substantivele, şi substitutele sale, se declină.
Vrei dar nu ştii ce vrei!
Cel ce ar vrea să răspundă trebuie mai degrabă să ghicească ce anume doreşti tu.
Vreţi ceva dar vă e lene să şi scrieţi un text complet şi explicit.

| LadyNaty a răspuns:

Imi imaginez ca voi pleca acasa.
Iar imi imaginez e la diateza reflexiva si imi e in cazul dativ.