| OvIaTaNeBuNa a întrebat:

Care e cel mai bun ceai pentru slabit?

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Ceaiul verde e antioxidant. Te ajuta sa fii "verde" pana la adanci batranetzi dar nu te ajuta la slabit cu nimic.
In schimb, rooibos-ul (e o planta originara din Africa de Sud) contine vitamine si minerale si este si el antioxidant. E recomandat persoanelor anemice si in curele de slabire, fiindca "te satura". De asemeni este recomandat mamelor care alpteaza, fiind ele insele intr-o stare de epuizare fizica dupa sarcina si nastere.
Eu am incercat varianta asta si pentru mine chiar a functionat. Imi luam ditai ceainicul langa mine la servici si imi vedeam de treaba.
Ideea este sa nu mananci si sa bei ceai, ci sa inlocuiesti una-doua (maxim) mese cu ceai de tip rooibos, din care fel iti pace mai tare.
Uite si documentatie, nu chiar ce voiam eu, dar, na: http://www.gradinamea.ro/......550_1.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Rooibos

16 răspunsuri:
| lory14 a răspuns:

Am auzit ca ceaiul verde te ajuta sa slabesti.

| L a răspuns:

Ceaiul verde e cel mai bunwinking

| Alice_6278 a răspuns:

Cel mai bun ceai pentru slabit este cel verde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaiul verde sau antiadipos, sau e asa de greu sa te duci sa intrebi la farmacie?

| Barajag a răspuns:

Ceaiul verde este bun pentru ca iti accelereaza metabolismul si procesul de slabire.Bafta!

| OvIaTaNeBuNa explică:

Are o denumire aparte sau pur si simplu ceai verde?
Parca stiu ca au diferite denumiri.

| dtte a răspuns:

Stii ca nu poti slabi doar cu ajutorul unui ceai, nu? De regula, doar te ajuta sa elimini foarte repede dar pentru asta, ar trebui sa stai foarte mult timp pe-acasa happy Eu am incercat acum ceva timp unul, nu stiu cum se numeste dar imi amintesc ca avea menta si leustean(care este foarte bun pentru topit grasimile, zic ei)! E bun la gust, eu l-am gasit i farmacie, o cutie roz pe care era o tipa, mai mult nu-mi amintesc! Repet insa, era destul de eficient ca si "purificare" a organismului!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ceai verde antiadipos cu ginseng, ajuta la slabit si tonifica organismul.

| kingiulian a răspuns:

Cel verde dar fara sarhar

| Oanny a răspuns:

Ceai antiadipos de la plafara, eu l-am folosit si este chiar foarte bun pe mine ma ajutat acum nu mai am probleme cu digestia dar vezi ca are si efect laxativ daca te duci la scoala nu ti las recomanda sa il iei inainte de scoala, sa nu te trezesti cu vreun accident straight face

soothe
| soothe a răspuns:

Don'shoara daca vrei sa te tii "bine" toata viata bea in fiecare zi cateva cesti de ceai verde, Oolong sau Pu-Erh. Personal prefer Oolong pentru ca este cel mai prietenos si il poti bea toata viata fara probleme. Daca ai de unde sa-l cumperi si il poti bea zilnic, macar dupa fiecare masa sau chiar in timpul mesei, in loc de apa, (fara zahar fireste) ai sa fii cea mai supla si sanatoasa fata din anturajul tau. Va trebui sa-l integrezi in viata ta. Vezi si situl acesta:
http://www.generationtea.com/learn.htm

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca pui si un laxativ in el, slabesti in ritm alert! big grin Asculta ce zice soothe, e un raspuns pertinent.

| relita48 a răspuns:

Cel mai bun? iti spun eu : Ginseng Anti Adipos Tea, exact asa ceri cand te duci la Plafar.
Este cel mai bun ceai pentru slabit, eu am folosit timp de 2 luni si rezultatele nu au incetat sa apara, am slabit mult, fara sa fac exercitii fizice.Este si foarte accesibil, o cutie cu vreo 60 de pliculete (sau mai multe, numai stiu sigur) costa in jur de 8-10 lei.
Acest ceai te ajuta in primul rand la o digestie mult mai buna,facandu-ti arderile mai rapide (grasimea disparand astfel, mai repede).
In primele zile este de preferabil sa stati acasa deoarece va deranjati la burta, dar dupa 3-4 zile corpul se obisnuieste si in fiecare dimineata vei merge la toaleta.
Este cel mai bun, + ca te scapa de toxine si alte chestii daunatoare.
p.s : eu mi-am intrebat si doctorul de familie inainte de a incepe acest "regim", doctorul a raspuns foarte clar ca este o decizie foarte buna, deoarece consumul acestui ceai aduce numai benificii.

Si bineinteles ca daca beti ceai asta nu inseamna ca la 9-11 noaptea te indopi in fata tv-ului.O eliminare a dulciurilor, mancarii dupa ora 6 seara, ajuta la slabirea si mai rapida.

| Oancea_Cristiana_1953 a răspuns:

Depinde de organism, fiecare are propiul metabolism deci e bine sa incerci si vei vedea care este ceaiul care i-ti foloseste.Dar e nevoie si de un regim alimentar si sa mergi foarte mult pe jos daca nu poti sa alergi

| LXandro a răspuns:

Poti incerca si Fital Plus de la Herbaway.
http://herbaway.ro/product/fital-plus/

| Mirabella95 a răspuns (pentru arrriadna):

Ceaiul rooibos trebuie sa fie verde sau rosu? Ca sunt doua tipuri