| Ana a întrebat:

Care sunt diferentele dintre ortodocsi si penticostali?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Inportant e toti cred in Dumnezeu. Si fiecare credinta povatueste enoriasii sa faca fapte bune si sa-si ajute pe cel care cere ajutor.Prin credinta suntem mai buni, mai milostivi.

56 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta este ca Biserica Ortodoxa a existat de 2000 de ani; are o istorie, are martiri, are sfinti, are o cultura.

Penticostalii, ca mai toti neoprotestantii, si-au facut aparitia in istorie acum 100 si ceva de ani. Nu au nici o succesiune apostolica, adica nu au nici o legatura cu Biserica Primara, si se caracterizeaza prin asa zisa graire in limbi care in realitate consta doar intr-o bolborosire de sunete lipsite de orice sens, ceea ce contravine relatarilor Bibliei in care prin grairea in limbi Sfintii Apostoli erau intelesi de ceilalti.

In cazul de fata, cea mai veche biserica este si cea adevarata fiindca tot in Biblie ni se spune; " Biserica Mea nu va fi biruita de portile iadului ", " Eu sunt cu voi pana la sfarsitul veacurilor" ceea ce demonstreaza clar ca Biserica Autentica a existat in istorie mereu, nu a disparut ca sa apara mai tarziu sub forma nu stiu carei secte, asa cum sustin neoprotestantii.

Penticostalii si ceilalti neoprotestanti nu se regasesc in istorie. Si-au facut aparitia prin ultimele secole fara sa detina nici o succesiune apostolica.

In plus, acestia nu au icoane (primii crestini aveau icoane dupa cum reiese de pe peretii catacombelor crestine romane), nu au cultul sfintilor ( un lucru care conform scrierii istorice din secolul al doilea, "Martiriul lui Policarp", era foarte raspandit printre crestini), nu boteaza pruncii ( un lucru pe care primii crestini il practicau, dupa cum reiese din marturiile unor sfinti si teologi din primele veacuri crestine precum; Sfantul Ciprian al Cartaginei, Fericitul Augustin, Sfantului Irineu de Lyon, Origen, Tertulian, etc.), considera ca Biblia ar cuprinde in totalitate invatatura crestina (un lucru dezmintit chiar de Biblie in care Apostolul spune la un moment dat " Multe avand a-ti spune nu am voit sa le scriu cu cerneala pe hartie, ci voiesc sa vin la tine sa vorbim gura catre gura ca fericirea noastra sa fie deplina"), nu respecta Sfanta Traditie din care proceda Biblia scrisa (initial a existat Sfanta Traditie, mai tarziu a aparut Biblia pe care o detinem in prezent), nu cred ca Painea si Vinul devin Trupul si Sangele lui Hristos in timpul euharistiei ( Biblia spune clar; " Trupul meu ESTE adevarata hrana si sangele meu ESTE adevarata bautura " si " Cine nu se poarta cu cuviinta la Ospatul Domnului (Euharistia) se face vinovat fata de Trupul Domnului" )

si nu in ultimul rand, nu accepta rugaciunile pentru adormiti, un lucru inuman zic eu avand in vedere ca intr-o cripta a unui crestin de prin secolul al doilea apare inscriptia " Prietene, roaga-te pentru mine!".

Ortodocsii in schimb (si catolicii intrucatva) detin toate aceste lucruri. Ortodocsii pot sa-ti dea numele a sute de credinciosi ortodocsi din secolele 15, 14, 13... 3, 2, 1, in timp ce nici penticostalii si nici ceilalti neoprotestanti nu sunt in stare sa-ti dea nici macar un singur nume al vreunui credincios de-al lor din secolele mai sus mentionate.

La asta se mai adauga si agresivitatea neoprotestantilor pe care o au cand vine vorba de ortodocsi si de catolici; ii ameninta cu iadul, ii numesc "fii ai diavolului", " pagani", " pierduti ", etc.

Percep zeciuiala din partea aderentilor, o practica pe care primii crestini nu o aveau deloc, Biblia spune; " Fiecare sa dea cat il lasa inima si cum crede el ca este de cuviinta ".

Sunt multe de spus, dar cam astea sunt diferentele.

Multi ii lauda pe acesti " pocaiti " doar din dorinta de a leza astfel Ortodoxia fiindca dintr-un motiv inca necunoscut, romanii gasesc o placere prosteasca in a jigni tot ce tine de romanism ( Ortodoxia inclusiv) si a lauda tot ceea ce este strain si occidental.

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sarut mana! O persoana crestina ortodoxa! Doamne ajuta si mult ajutor de la Dumnezeu spre a marturisi adevarata credinta Ortodoxa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cain si abel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine unu m-a uimeste rugaciunile acestora (penticostali )facute in locul unde se intalnesc.,, ca sa nu-i spun biserica,, un haos total

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penticostalii isi fac bogatii in cer iar ortodoxii pe pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta aste ca religia ortodoxa, este o religie adevarat, de 2000 de ani.care vine chiar de la Iisus Hristos, nu povesti aparute de 100 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penticostal, sau penti/costal, adica au 5 coaste de drac, daca aveau 6 coaste, le spune sexacostali. oricum evolueaza...la decacostali explodeaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spunea cineva.
Ca ortodocsii pacatuiesc ca se inchina la icoane, deoarece sunt din lemn.
Pai, noi[ortodocsii] nu ne rugam la materialul din care sunt facute icoanele, ci la persoanele reprezentate de acestea.Si nu pacatuim pentru ca ne inchinam sfintilor, deoarece sfintilor nu ne inchinam in acelasi fel in care ne inchinam lui Dumnezeu.Lui ii oferim o inchinare mult mai intensa si mai importanta decat sfintilor, care se mai numeste si adorare.
Deci in concluzie, nu pacatuim la acest capitol.
Si la faza cu mortii.
Nu ne rugam lor, ci ne rugam pentru ei.
Pentru odihna lor vesnica.
Deci...mai bine documentati-va inainte sa vorbiti.
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

bai nu te lua dupa ce spun astia ca ortodocsii au biblia schimbata nu e Adevarat. Daca te uiti in biblia catolica e tot la fel ca a ortodocsilor... J oricum prima data au fost CATOLICI si de la biserica catolica s-au despartit 2 grupui ORTODOCSII si PROTESTANTI j asa mai departe... J cu timpu au aparut si astea "sectele"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt genul de persoana care sa raspunda la mesaje sau le raspunsurile altora. Oameni buni, Dumnezeu este Unul singur, iar in biblie nu veti gasi niciunde cuvantul religie, invatatori, putem fii multi insa, tot Unul singur, ne-a spus ca nu e dreptul nostru sa judecam, ci sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine, aceasta fiind cea mai mare porunca pe care El ne-a lasat`o, in loc sa comparati diferentele dintre ortodocsi si neoprotestanti`, mai bine incercati sa`L cautati pe `Dumnezeu. El spune ca, cine`L cauta, El se lasa gasit de el, daca`L cauta cu toate inima si nu de pe buze, credeti in El si cititi Biblia, o sa ramaneti surprinsi sa vedeti ca este o Carte ce vb si pentru zilele noastre. O zii buna tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penticostalii nu sunt o secta...

| crazy_girl a răspuns:

Diferente sun destule. Penticostalii si celelalte culte neoprotestante sunt niste secte aparute de vreo 100 de ani. Biserica Ortodoxa este de 2000 de ani si are Sfanta Traditie inaintea Sfintei Scripturi. Ei zic ca sunt niste oameni bune si ca fac fapte bune, ca dau zeciuiala, ca merg tot timpul la "biserica" ca nu injura, nu fumeaza, nu beau. Tot timpul auzim de ortodocsi care daca s-au trecut la pocaiti s-au lasat de fumat, de baut, etc. Asta este din cauza ca fiind vorba de religia lor satana nu mai are nevoie sa-i ispiteasca pentru ca deja ii slujesc lui. Ei o necinstesc pe Maica Domnului, spun ca a mai avut copii cu Iosif, o numesc nevasta lui Iosif in biblia lor, nu logdnica. Ei nu au voie sa se atinga deloc de alcool, dar asta e o conceptie gresita, pentru ca nu e pacat daca vrei sa bei un pahar de vin, ci daca te imbeti. In credinta ortodoxa sunt unele zile in care se da dezlegare la vin. Daca mergi la nuntile lor nu o sa vezi deloc bautura alcoolica. Si Mantuitorul a transformat apa in vin la nunta din Cana Galileii pentru ca mirii sa nu se faca de rusine pentru ca nu mai aveau vin. Alt lucru este faptul ca ei au modificat biblia lor si au au scos din ea. Haideti sa comparam religiile cu niste barci. Ortodoxia este barca cea mai veche de 2000 de ani, nemodificata, iar celelalte religii sunt barcute mai slabe de 100 de ani. Daca ar veni un potop, care dintre ele se va distruge mai repede?

| razvanz_7509 a răspuns:

1.Biserica Ortodoxa nu exista de 2000 de ani, fiindca mai intai a fost biserica "catolica" apoi s-au despartit, pai de ce s-au despartit mai? nu le-a placut catolicii, uitati-va la catolici au o statuie nu il numesti indoli? tu te inchini statuii, si cum crezi ca reactioneaza Dumnezeu, GELOS, GELOS FOARTE GELOS.
Ce înseamnă că Dumnezeu este un Dumnezeu gelos (Exod 20:5; Deuteronom 4:24)? Eu am crezut că gelozia e rea (Galateni 5:20).
În aceste versete, Dumnezeu vorbește despre oameni care-și fac idoli și se pleacă în închinare înaintea lor, în loc să aducă Domnului închinarea pe care doar El singur o merită. Dumnezeu ține mult la închinarea și slujirea care Îi aparțin. Este păcat (așa cum Dumnezeu ne spune în această poruncă) să ne închinăm altcuiva sau să slujim pe altcineva în afară de Dumnezeu. In concluzie, este păcat când dorim, sau suntem invidioși sau geloși pe cineva care are ceva ce noi nu avem. Este cu totul alt înțeles când folosim cuvântul gelos cu referință la Dumnezeu că este gelos. El este gelos pentru ce-I aparține Lui; închinarea și slujirea sunt ale Lui și trebuie date doar Lui.
Eu mai intai doresc sa va spun, ca Nimeni nu e perfect, Poti fii Ortodocs, penticostal, baptist, catolic, martorii lui Iehova. DAR DACA NU AI O CREDINTA IN TINE, SI NU AI BOTEZUL FIIND CONSTIENT NU POTI INTRA IN IMPARATIA CERURILOR CU NICI UN CHIP.
2. Biblia ortodoxa:
Faptele Sfinţilor Apostoli
Cap. 1

5. Că Ioan a botezat cu apă, iar voi veţi fi botezaţi cu Duhul Sfânt, nu mult după aceste zile.

22. Începând de la botezul lui Ioan, până în ziua în care S-a înălţat de la noi, să fie împreună cu noi martor al învierii Lui.
Cap. 2

38. Iar Petru a zis către ei: Pocăiţi-vă şi să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, şi veţi primi darul Duhului Sfânt.

41. Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat şi în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete.

Cap. 8

12. Iar când au crezut lui Filip, care le propovăduia despre împărăţia lui Dumnezeu şi despre numele lui Iisus Hristos, bărbaţi şi femei se botezau.
13. Iar Simon a crezut şi el şi, botezându-se, era mereu cu Filip. Şi văzând semnele şi minunile mari ce se făceau, era uimit.

16. Căci nu Se pogorâse încă peste nici unul dintre ei, ci erau numai botezaţi în numele Domnului Iisus.

36. Şi, pe când mergeau pe cale, au ajuns la o apă; iar famenul a zis: Iată apă. Ce mă împiedică să fiu botezat?

38. Şi a poruncit să stea carul; şi s-au coborât amândoi în apă, şi Filip şi famenul, şi l-a botezat.

Cap. 9

18. Şi îndată au căzut de pe ochii lui ca nişte solzi; şi a văzut iarăşi şi, sculându-se, a fost botezat.
Dar ioan cand a botezat pe oameni NU AU FOST MATURI?, ERAU OAMENI CONSTIENTI MAI, AU CREZUT IN DOMNUL HRISTOS NU POTI FACE BOTEZUL DE MIC DE COPIL MIC, NU POTI ZICE "DACA SE INTAMPLA CEVA COPILULUI" NU, NU SI NU. CI TU VEI BINECUVINTA COPILUL SI EL SA ALEAGA LA MATURITATE, VREI FIULE SA TE BOTEZI DA SAU NU. DACA EL ZICE DA CU CREDINTA IN INIMA ATUNCI CINE-L OPRESTE? CUM SA FACI BOTEZUL DE MIC SI SA TE IEI DUPA PREOTII, CARE SPUNE DA E OBLIGATORIU TREBUIE FACUT BOTEZUL VOI STITI CA CARTURARI SI FARISEII ERAU PREOTI, IATA CE ZICE AICI: Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi inchideti oamenilor Imparatia cerurilor: nici voi nu intrati in ea, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati sa intre.
23. Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi dati zeciuiala din izma, din marar si din chimen si lasati nefacute cele mai insemnate lucruri din Lege: dreptatea, mila si credinciosia; pe acestea trebuia sa le faceti, si pe acelea sa nu le lasati nefacute
24. Povatuitori orbi, care strecurati tantarul si inghititi camila!
29. Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi ziditi mormintele prorocilor, impodobiti gropile celor neprihaniti
30. si ziceti: "Daca am fi trait noi in zilele parintilor nostri, nu ne-am fi unit cu ei la varsarea sangelui prorocilor."
31. Prin aceasta marturisiti despre voi insiva ca sunteti fiii celor ce au omorat pe proroci.
34. De aceea, iata, va trimit proroci, intelepti si carturari. Pe unii din ei ii veti omori si rastigni, pe altii ii veti bate in sinagogile voastre si-i veti prigoni din cetate in cetate;
35. ca sa vina asupra voastra tot sangele nevinovat care a fost varsat pe pamant, de la sangele neprihanitului Abel pana la sangele lui Zaharia, fiul lui Barachia, pe care l-ati omorat intre Templu si altar.
36. Adevarat va spun ca toate acestea vor veni peste neamul acesta
Si ce intelegem, DOMNUL A TRIMIS PROOROCI SI EI L-AU OMORAT, VOI INTELEGETI SA NU VA LUATI NICI DUPA PASTORI, NICI DUPA PROROCI NICI DUPA PREOT CI NUMAI DUPA CUVINTELE DOMNULUI.
Biblia Cornilescu:. 3 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu."
4 Nicodim I-a zis: „Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale şi să se nască?"
5 Isus i-a răspuns: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu.
6 Ce este născut din carne este carne, şi ce este născut din Duh este duh.
7 Nu te mira că ţi-am zis: „Trebuie să vă naşteţi din nou."
8 Vântul suflă încotro vrea şi-i auzi vuietul; dar nu ştii de unde vine, nici încotro merge. Tot aşa este cu oricine este născut din Duhul."
Ecl 11.5; 1Cor 2.11;
9 Nicodim I-a zis: „Cum se poate face aşa ceva?"
Ioan 6.52-60;
10 Isus i-a răspuns: „Tu eşti învăţătorul lui Israel şi nu pricepi aceste lucruri?
11 Adevărat, adevărat îţi spun că Noi vorbim ce ştim şi mărturisim ce am văzut; şi voi nu primiţi mărturia Noastră.
Faceti diferentele!

| anduanee a răspuns:

„Mulţi vor veni întru numele Meu şi pe mulţi vor înşela" (Matei 24:5).

| lale01 a răspuns (pentru anduanee):

"Caci multi vor veni in numele Meu, zicand: Eu sunt Hristos, si pe multi ii vor amagi." (Matei 24, 5) adevaratul verset!

| tudorcristian58 a răspuns:

Imi pare rau pentru penticostali.Am rude care sunt penticostale si tin foarte mult la ele insa dupa cum au spus Sfintii lui Dumnezeu vor ajunge cu biblia lor in iad. Spun acest lucru cu durere in suflet pentru ca stiu ca Iisus nu vrea moartea pacatosului insa ei ca si alte secte(prin 'secte' intelegandu-se toate cultele care s-au desprins de Biserica Primara adica de Biserica Ortodoxa) au creierul spalat. Orice le-ai spune nu vor sa vada Adevarul. Spre exemplu Charles Parham care a intemeiat cultul penticostal a fost homosexual.Nu ma credeti atunci cititi cartea autobiografica a lui sau daca nu stiti limba engleza atunci cititi asta: ''in 1907, Parham a fost arestat şi acuzat de sodomie în Texas şi şi-a pierdut toată credibilitatea cu mişcarea neo-penticostală pe care o începuse'' http://www.voxdeibaptist.org/Montanismul_neo.htm (site neo-protestant). Acum spuneti-mi si mie cand a m-ai facut minuni Dumnezeu prin intermediul unui sodomit? Probabil sunt astfel de exemple in biblia penticostala(nu m-ar mira) insa nu si in Biblia Ortodoxa. Apoi biblia penticostala e o facatura.Si o sa va dau cateva exemple:
''Si intra in casa Zahariei si sa inchina Elisaftei.Si fu cand auzi Elisafta inchinaciunea Mariei, salta pruncul in pantecele ei si sa implu de Duhul Sfant Elisafta''(Luca 1-40, 43)
Acum sa vedem ce scrie in biblia penticostala:
''40 A intrat în casa lui Zaharia şi a urat de bine Elisabetei.
41 Cum a auzit Elisabeta urarea Mariei, i-a săltat pruncul în pântece, şi Elisabeta s-a umplut de Duhul Sfânt.''
Dar ca sa vedeti odata pentru totdeauna ca biblia voastra nu e aceeasi cu cea ortodoxa va mai dau un exemplu din miile de diferente dintre ele:
''Boleaste cineva intre voi? Cheame pre preotii beasericii si sa se roage pentru el, ungandu-l pre el cu untdelemn intru numele Domnului; ..Ispovediti-va unul altuia pacatele si va rugati unul pentru alalt ca sa va vindecati''(penitent catre preot)(Biblia 1688)(Iac 5, 14-16)
''14 Este vreunul printre voi bolnav? Să cheme pe prezbiterii bisericii; şi să se roage pentru el, după ce-l vor unge cu untdelemn în Numele Domnului.

15 Rugăciunea făcută cu credinţă va mântui pe cel bolnav, şi Domnul îl va însănătoşi; şi, dacă a făcut păcate, îi vor fi iertate.

16 Mărturisiţi-vă unii altora păcatele şi rugaţi-vă unii pentru alţii, ca să fiţi vindecaţi. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit.(biblia penticostala)
Pe timpul lui Stefan cel Mare, Mihai Viteazul nu existau penticostali, baptisti, adventisti... Ortodocsii au luptat pana la moarte pentru Dumnezeu, pentru neamul romanesc.Asa ca penticostalii, baptistii, adventistii etc nu vor putea niciodata sa dovedeasca o iubire mai mare pentru poporul roman decat Biserica Ortodoxa.Doamne ajuta

| ssiss a răspuns:

Nimeni nu e pacatos atata timp cat credem in dumnezeu si in tot ce este bun, nu e asa? Asa cred eu

| artezy a răspuns:

Asa deci... voi sunteti mai mult decat blestemati idoli bine "sa nu faci chip cioplit a unui lucru nici o alta asemanare si sa te inchini lui "bine 1) cinstiti pe mai marii vostri care vau invatat pe voi 2) icoanele saunt aduse drept de cinste a celor care au trait prin ani 300 si nu astia care vin din america dupa 100 de ani 3) mai taceti maa prima icoana o fost pe drumul crucii cand i sa sters fata si ia ramas chipul imprimat daca nu stiati nu ii bine sa vb cu penticostalii sunt tot timpul mai pregatiti in versete si orice argument leai aduce tot la aia raman dragii mei crestini ortodocsi sa lasam deoparte grija cea lumeasca ...si sa ne gandim ca noi nici la marea schisma nu ne-am schimbat suntem tot asa insa ei o adaugat chitari boxe microfoane sala de concert in biserica am fost undeva cand o aplaudat la sfarsitul bisericii bine daca vreti sa discutam! s.alinx asta ii id meu de mess

| artezy a răspuns:

Vera ai grija laughing dumnezeu s-a aratat la om prin scris si oral scris prin biblie si oral prin sf traditie pe care sectantii nu o mai recunosc deloc ca asa vor ei ...is ca ateistii cred numa ce vad...si cu marturiile lor care vin in fiecare duminica cu cate ceva noulaughing maa omule aveti grija sectantii is ca serpii sireti app daca aveti prieteni penticostali intrebatii cat trebuie sa dai la biserica cam 10% din castigul tau deci vreo 40 lei 50 lei p lunalaughing ccaa contributia si de afla ca ai vandut ceva si ai facut bani vin la tine si zic "frateee nu tiai platit partea domnului" ganditiva bine! eu am fost luat de ei si stiu cum ii nu simt unitate numa emotie

| cameliaema a răspuns:

Am impresia ca voi toti cei care sustineti ca e mai important si e mai buna religia care are o mare vechime si un inceput de mii de ani va inselati, va spun cu ceea mai mare convingere si cu parere de rau ca aveti o asemenea gandire. Nu "2000" nici 100 de ani nu au valoare inaintea Lui D-zeu.
Dumnezeu in ziua judecatii nu te va intreba din ce religie ai facut parte sau de cand a datat religia ta ci te intreba ce ai facut cu viata ta pe acest pamant, si daca ai respectat poruncile Lui cu strictete, daca ai umblat conform Cuvantului Lui. Iar acea persoana care incearca sa isi bata joc de, denumirea religiei "penticostal" nu inseamna mizeriile pe care le spune,, informeaza-te apoi vb..., pe cand ar fi mai bine sa taci! ( penticostal = a 50-a zi, adic cincizecimea, ziua pogorarii Duhului Sfant peste apostoli, asta releva denumirea religiei ). Iar in ceea ce ma priveste pot sa va spun ca diferenta dintre religia ortodoxa si penticostala este ca penticostalii au o credinta mai profunda in Sfanta Treime urmata de implinirea prin fapte a cuvantului Lui Dumnezeu... Aveti grija de gandirea voastra pentru ca veti da socoteala cu fiecare cuvant spus fara rost, sau din ura!

| vera_6598 a răspuns:

Sunt ortodocsa, dar de cand am citit biblia mi-am schimbat parerea despre ortodocsi. Ei critica toate cultele dar pe ei nu se vad ce fac ca duminica merg la biserica iar apoi intra in bar si beau si injura mai ales pe Dumnezeu si spun ca sunt crestini.Cititi mai intai biblia apoi vorbiti de penticostali si baptisti.

| EdyBoboc a răspuns (pentru vera_6598):

Nu generaliza...

| Gabariela31 a răspuns (pentru EdyBoboc):

Buna ziua! V-am raspuns pe mail, la ceea ce m-ati intrebat si as vrea sa stiu daca ati primit raspunsul meu.

| EdyBoboc a răspuns (pentru Gabariela31):

Nu am primit nimic. (edi_boboc33@yahoo.com)

| Gabariela31 a răspuns (pentru EdyBoboc):

Ok, o sa va raspund aici pentru ca eu nu pot sa va scrii pe privat, ca nu-mi permite politica acestui site. Am citit articolul pe care mi l-ati trimis. Haideti sa o luam cu inceputul si la sfarsit veti vedea daca ceea ce spun are sau nu sens. Asa cum era mentionat si in articolul pe care mi l-ati trimis, crucea, a fost in Imperiul Roman, instrumentul de tortura sau ucidere. Pe vremea aceea romanii, au ajuns sa faca chiar paduri de cruci cu oameni rastigniti pe ele, asta si inainte ca Domnul Isus, sa fie rastignit si dupa. Despre cruce sunt foarte multe de spus. EX. Domnul Isus a spus asa" Cine vrea sa ma urmeze sa-si ia crucea si sa Ma urmeze!" Crucea inseamna suferinta, Domnul Isus cand vorbeste in acest context despre cruce se refera la faptul ca pentru al urma pe El, vom avea suferinte, necazuri, prigoniri. Intr-adevar pacatele noastre au fost platite prin suferintele Domnului Isus, prin moartea Lui, pe cruce. Persoana Domnului Isus si sangele varsat de El, a spalat ori ce pacat, sangele Domnului, era sfant si nimic altceva. In fine sunt fff multe de spus, ar trebui sa o iau cu inceputul de la Geneza, prima carte a Bibliei. Totusi dumneavostra trebuie sa cititior Biblia si veti intelege mai bine. Un alt lucru trebuie sa vedem ca Dumnezeu a lasat reguli clare despre cum vrea sa ne inchinam inaintea lui si nicaieri in Biblie nu este mentionat ca apostolii Domnului si-au facut semnul crucii, nici nu ni s-a spus sa facem asta, inchinarea placuta lui Dumnezeu, este in duh si in adevar care vine din inima. Adica atunci cand vorbesti cu Dumnezeu prin rugaciune si iti pui toata inima inaintea Lui, asta este inchinarea placuta lui Dumnezeu, nicidecum sa spunem rugaciuni invatate dintr-o carte care de fapt nici nu reprezinta starea inimii noastre, acele rugaciuni au fost rugaciunile cuiva dar asta nu insemna ca eu vreau sa-i vorbesc lui Dumnezeu, cu cuvintele cu care v-ti rugat dumneavostra de expemplu. El, vrea sa vorbim cu El si sa-i spunem ceea ce este in inima nostra nu ce a fost in inima alcuiva. Deci aceasta este inchinarea pe care o vrea Domnul, faptul ca imi fac semnul crucii nu insemna nimic, iar crucea nu este sfanta, sfintenia insemna altceva dar asta este un alt subiect deja. Inchinarea la cruce nu insemna nimic. Nu ne putem inchina decat asa cum i s-a lasat scris si nu trebuie sa adaugam noi nimic, trebuie sa ramanem la ceea ce nea spus Dumnezeu prin sfintii apostoli. Cat despre icoane noi nu trebuie sa ne inchinam nici materialului si nici fiintei care este acolo pentru ca noi am primit porunci clare de la Dumnezeu, cum sa nu ne facem chip cioplit si nici un lucru care se afla pe pamant sau in cer si sa ne inchinam lui, Domnul i-a spus lui Moise cand i-a vorbit pe munte sa nu faca nici o reprezentatie a Lui, pentru ca el nu l-a vazut pe Dumnezeu si nici nu ar fi posibil unui om sa vada pe Dumnezeu. Faptul ca Domul Isus, a fost pe pamant nu schimba nimic inchinarea la icoana sau ori ce reprezentatie, iarasi ne uitam la apostoli, ei nu au facut acest lucru, nu scrie nicaieri asta, ba dimpotriva, apostolul Pavel, spune sa ne ferim de basme lumesti. Intr-un cuvant Singurul caruia trebuie sa ne inchinam este Dumnezeu prin Domnul Isus Hriestos care este Mijlocitorul si asta o facem in inima noastra in adancul sufletului, duhului nostru, asta este metoda de inchinare lasata de Dumnezeu. Adaug aici cateva versete din Psalmul 115. "3. Dumnezeul nostru este in cer, El face tot ce vrea.
4. Idolii lor sunt argint si aur, facuti de maini omenesti.
5. Au gura, dar nu vorbesc, au ochi, dar nu vad,
6. au urechi, dar n-aud, au nas, dar nu miros,
7. au maini, dar nu pipaie, picioare, dar nu merg; nu scot niciun sunet din gatlejul lor.
8. Ca ei sunt cei ce-i fac, toti cei ce se incred in ei.
9. Israele, increde-te in Domnul!

Am cautat si eu pe net sa vad ce spune biserica Ortodoxa despre icoane si cum explica ei pasajele din Isaia si ce am citit acolo imi vine sa plang pur si simplu nu inteleg de ce oamenii cauta cu tot dinadinsul sa rastalmaceasca Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca nici ei nu vor intra in imparatia cerurilor dar nu lasa nici pe altii si asta este intr-adevar o tragedie ireparabila, pentru ca aici pe pamant ste singura noastra sansa sa ne impacam cu Dumnezeu si sa fim salvati de iad.

Sunt foarte multe versete in Biblie care condamna inchinarea la icoana, idoli etc. Dumnezeu este foarte suparat pe toti cei ce fac lucrul acesta si se inchina la reprezentatii dar, ii iarta pe cei ce vin cu sinceritate la EL, si sunt gata sa accepte adevarul Lui, dorintele Lui si nu datini facute de oameni. Vin cu alte versete in sprijinul a ceea ce am scris mai sus despre inchinare Ioan 4:23-24 "Dar vine ceasul şi acum este, când adevăraţii închinători se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr, că şi Tatăl astfel de închinători îşi doreşte.
24. Duh este Dumnezeu şi cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh şi în adevăr." In incheiere vreau sa va spun ca lucrurile despre care v-am vorbit nu sunt doar teorie sunt lucruri pe care le traiesc de 4 ani de zile in fiecare zi, de cand Dumnezeu, a avut indurare de mine si mi s-a descoperit aratandu-mi frumusetea si maretia Lui dar mai ales iertarea si bunatatea Lui. Tot ce pot spune este ca El este tot ce este mai frumos, este sensul vietii golul din inima pe care fiecare om il are si cauta sa-l umple cu ceva dar cei mai multi oameni il umple cu ori ce altceva dar numai cu Dumnezeu nu. Tot asa eram si eu pana cand Tata m-a salvat. Sensul vietii este Dragostea. Va multumesc frumos ca mi-ati dat ocazia de a va spune despre frumusetea si dragostea Lui Dumnezeu, sper ca raspunul meu sa va ajute si daca mai aveti si alte intrebari va rog sa nu ezitati, daca am sa stiu am sa va raspund daca nu am sa va spun ca nu stiu dar intodeuna am sa spun adevarul si nu inchipuiri. Va indemn sa cititi Noul Testament pentru ca acolo Dumnezeu ne invata tot ce trebuie sa stim, Biblia est Harta catre Cer. Domnul sa va binecuvinteze si sa va descopere El insusi adevarul pentru ca El va descopera tuturor oamenilor sinceri care il doresc pe EL!

| abcde_1834 a răspuns:

Diferenta de nume si de obiceiuri.
Dar stiti cei unesc?
Credinta fiecaruia ca el detine adevarul absolut.

| abcde_1834 a răspuns:

Hey, dar si inainte oamenii nu se rugau la vitei din aur( materialul din care erau facuti) ci la spiritul din el, pe care il venerau sil credeau sfant, mai presus de orice.
Singuru care merita sa i te inchini e Dumnezeu.
Si BTW. dupa ceai murit si ai dus o viata depravata si ajungi in iad crezi ca rugaciunea scoate omu ala de acolo si o sal arunce in rai?
Daca ar fi asa ce rost a mai avut moartea lui Isus pe cruce? Ce rost mai are sa fim buni, sa ducem o viata corecta?

| EmyPatra a răspuns:

Mai ce tot va certati atat problema este doar ca Bilblia s-a tradus gresit deoarece limba aramaica nu se mai vorbeste asta e problema despre care trebuie sa vorbiti

| Elena_Cristina_2000_rlAc a răspuns:

Ce va mai cacati pe voi

| adina_3718 a răspuns:

Un singur lucru va intreb penticostali,cu toate ca ar fi o gramada:
noi ortodocsii v-am acceptat(altfel nu erati prezenti la noi in tara) cu smerenie si dragoste,(voi insa ne atacati pe toate caile si ii prindeti in mrejele voastre si pe cei mai putin stiutori) se pare ca luati atitudinea noastra fata de voi ca pe o slabiciune.
Nu sunteti voi in masura sa apreciati cine va intra in Rai!
Se canta rugaciuni de cinstire a celor Sfinti(nu ca la opera,:"mai vesel") si nu in ultimul rand a Fecioarei Maria aleasa Domnului, careia ar trebui sa-i aduceti cinstire si voi, insusi Ingerul Gavril s-a inchinat in fata ei(atunci noi sa nu o facem?)(luca1, 28)
Atunci când creştinul se pleacă în faţa icoanei Mariei sau a sfinţilor, onoarea se transferă persoanelor reprezentate de icoane. În schimb, în faţa icoanei lui Hristos, creştinul poate exprima nu doar venerare, ci şi închinare absolută. Pentru că cel reprezentat de icoană este nimeni altul decât Dumnezeu care s-a întrupat.
Nu ne rugam la morti, ne rugam pentru ei! si ne cinstim si Sfintii!
Si inca ceva:de ce fugiti de Sfanta Cruce?
"Cel ce nu-şi ia crucea sa şi nu vine după mine, nu este vrednic de Mine" (Matei 10, 38); "Cel ce vrea să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-mi urmeze" (Marcu 8, 34); "Cel ce nu-şi ia crucea şi nu vine după Mine, nu poate fi ucenicul Meu" (Luca 14, 27)
Sfântul Pavel scrie: "aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur numai ca să nu sufere prigonire pentru crucea lui Cristos" (Gal. 6, 12); "Iară mie nu-mi fie a mă lăuda decât numai în crucea Domnului nostru Isus Cristos" (Gal. 6, 14); " uniţi într-un singur trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia" (Efes. 2, 16); "Şi printr-însul toate cu Sine să le împace, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale" (Col. 1, 20; 2, 14).
"Şi iată am văzut alt înger, suindu-se la răsăritul soarelui, care avea semnul Dumnezeului celui viu" (Apoc. 7, 2). La profetul Ezechiel scrie: "Treci prin oraş, prin tot Ierusalimul şi înseamnă fruntea bărbaţilor care suspină" (Ezechiel 9, 4). Semnul era în chip de cruce T (litera "tau" evreiască). Crucea este semnul Fiului Omului, cum citim la Matei: "Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului" (Matei 24, 30). Aşadar, cel ce se leapădă de cruce, se leapădă de semnul Fiului Omului.
când ne facem cruce, ne mărturisim credinţa şi pronunţăm numele Preasfintei Treimi: în numele Tatălui, şi al Fiului, şi al Sfântului Duh, Amin (Matei 28, 19); "Drept aceea mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-i în numele Tatălui, şi al Fiului, şi al Sfântului Duh" (Matei 28, 19). Aşadar, cei ce se leapădă de cruce, sunt cei pieritori, despre care Sf. Pavel zice: "Cuvântul crucii celor pieritori este nebunie, iar nouă, celor ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu" (I Cor. 1, 18); " Duşmanii crucii lui Cristos" (Filip. 3, 18)
Constatăm din vieţile sfinţilor ce mare putere are o sfântă cruce făcută cu evlavie. Crucea este arma împotriva diavolului, căci bine zice poporul: "fuge ca dracul de cruce". Crucea este simbolul creştinului. Ea se aşează atât pe clopotniţa bisericilor, cât şi deasupra patului copiilor, ca apărare şi scut.
important e sa respectam Biblia nu numai sa o citim!
Dumnezeu sa ne lumineze calea tuturor spre a face Voia Lui!

| nital28 a răspuns:

Da, numai ca trebuie sa-l accepte si primul pas e botezul in numele Domnului Isus Cristos in Fapte, cap. 2 si aici nu sint diferente, orice ar spune oricare din ei din moment ce amindoi se boteaza in numele Tatalui, al Fiului si Duhului Sfint.ca dealtfel toti.

| PîrvuAlexandru a răspuns:

Vai De Voi! Cine sunteti voi sa judecatu?!?!?! vai de voi va zic! Nu ati auzit? : "Nu judecati ca sa nu fiti judecati" Cine va credeti sa judecati aceste religii!
Fiecare religie are problemele ei!
Sa va spun ceva dar sa fie fara de suparare cititi si singuri! spune clar ca cei ce fac crucea sunt pe calea pierzarii! Cititi: 1Corinteni capitolul 1 versetul 18(1Corinteni 1.18)!
Si mai cititi si asta Luca capitolul 9 versetul 23(Luca 9.23) (si continuati daca doriti) acesta ar fi adevaratul inteles al crucii!
si daca doriti atat de mult sa observeti diferentele dintre aceste religii uite O diferenta: Ortodocsi boteaza copii de mici! Nestiutori, fara credinta in Dumnezeu! fara haine albe! Nu mai stiu exact unde dar scrie ca in haine albe sau botezat! Si inca ceva fara de Bunavoie! Nunta si Botezul sunt 2 evenimente Foarte importante care se fac De Buna Voie!
Iar Penticostalii Boteaza in jurul varstei de 18 ani! dupa insistenta candidatului chiar mai devreme! Nu sunt 3 botezuri cum a zis altcineva! Daca nu stiti, TACATI! Uite dovada a ce am zis Am zis: Evanghelia dupa Marcu Capitolul 16 versetul 16 (Marcu 16.16) Trebuie sa crezi apoi sa te Botezi! nu invers! Atentie Mare! E foarte important!

Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti! Sa va deschideti Ochi! Iata vine Sfarsitul! Trezitiva! Ce rost are aceasta cearta! Doar daca nu cumva vreun suflet ar fi de folos aceasta intrebare! Urmati Caile Domnului! Cititi Biblia! atunci sa va treziti sa comentati si sa spuneti ce habar nu aveti si ce nu e adevarat!
Dumnezeu fie cu voi!
Daca aveti nelamuriri as fi bucuros sa va lamuresc cu tot ce pot! contactati-ma pe Messinger: pirvu.alexandruu; Email: pirvu.alexandruu@yahoo.com
Ramaneti cu Domnul!; D