| anonim_4396 a întrebat:

Cate planete sunt in sistemul solar si cum se numesc?

74 răspunsuri:
| Zeltykero a răspuns:

10,S-au mai descoperit inca 2! 1.Mercur 2. Venus 3. Terra 4.Marte 5. Jupiter 6. Uranus 7.Neptun 8.Pluto 9.2003 ub313, 10. Ceres! Planete pitici: Pluto, 2003 ub313, Ceres. Multumesc!

| Zeltykero a răspuns:

11,S-au mai descoperit inca 3! 1.Mercur 2. Venus 3. Terra 4.Marte 5. Jupiter 6. Uranus 7.Neptun 8.Eris 9.Pluto 10.2003 ub313 11. Ceres! Planete pitici: Pluto, 2003 ub313, Ceres. Multumesc!

| alexica7 a răspuns:

In sistemul solar sunt noua planete si ele se numesc: Mercur, Venus, Pamant, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si Pluto.

| abitip27 a răspuns:

In jurul soarelui se rotesc 8 planete, 3 planete pitice, 158 de sateliti ai planetelor, sute de mii de asteroizi si cateva mii de comete. Planetele sunt: Mercur, Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun. Numele lor a fost inspirat din mitologia greco-romana, mai putin de numele de Terra. Planetele se impart in doua mari categorii: planete telurice si planete gazoase. Planetele telurice denumite de la termenul latinesc al planetei Pamant: Terra. Aceastea sunt compuse din roci silicate. Toate planetele telurice au cam aceeasi structura: nucleu central metalic (fier) inconjurat de o manta. La suprafata acestor planete sa gasesc munti, canioane, vulcani si cratere. Sistemul solar are patru planete telurice: Mercur, Venus, Terra si Marte

| helo12 a răspuns:

Sunt 8 Mercurn,Venus,Pamant,Marte,Jupiter,Saturn, Uranus, Neptun Pluto nu se mai pune ca planeta cu Pluto 9 si ceva timp sar fi crezut ca mai e o planeta in sistemul solar numita "Planta X" cu asta ar fi 10, insa este si posibilitatea ca Pluto sa fie un satelit al acestei "Planete X" din cauza ca e prea mic sau ar putea fi chiar un asteroid care s-a format la periferia sistemului solar din ceva praf ramas, fiind formata ca o planeta dar neavand destule materii a ramas la stadiul de asteroid(neavand destula gravitatie si presiune in interior pentru a se forma un nucleu fierbinte, astfel temperatura creste o data cu presiunea) deci credeti ce vreti laughing in scoala primara si generala eu am invatat cas 9 dar in lume se considera cas 8

| hannadari a răspuns:

8 planete finca pluto nu se considera planeta se numesc"mercur venus pamantul marte jupiter saturn uranus neptun

| Elena_Naipeanu_1990 a răspuns:

Are 7

| Alexandru_Andrei_1999_fCbJ a răspuns:

Is 8 nu 9

| catabubu a răspuns:

9 mercur venus terra marte jupiter saturn uranus neptun pluto

| georgicutzzza a răspuns:

Da dar la conquistador spune ca sunt doar 8

| georgicutzzza a răspuns:

Stiu dar la conquiztador spuneau ca sunt doar 8

| gloria_6793 a răspuns:

Sunt 9 planete in sistemul solar!

| Leonte_Alexandra_1988 a răspuns:

Sunt 9 planete care se numesc:Terra,Mercuri,Marte,Venus,Uranus, Jupiter, Saturn, Pluto, Neptun.

| alexandru_9739 a răspuns:

9:mercur, venus, pamant(tera), uranus, jupiter, neptun, pluto, marte, saturn.soarele are 4000 de grade pe exterior decat pe planeta tera exista viata.