| anonim_4396 a întrebat:

Daca pamantul a fost creat de Dumnezeu, si oamenii stiu ca exista 9 planete in sistemul solar, cine a creat celelalte 8 planete?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@nony
"Din cele mai vechi timpuri" erau cunoscute Mercur, Venus, Marte, Jupiter si Saturn. Uranus a fost descoperita pe la sfarsitul secolului XVIII, de sir William Herschel iar Neptun, pe la jumatatea secolului XIX (daca nu ma insel), de catre Le Verrier.

29 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Incerci sa explici religia prin stiinta?! Nu o sa ajungi nicaieriwinking. Se bat cap in cap pe tema asta

nony
| nony a răspuns:

Se stia de 9 inca din cele mai vechi timpuri. Tehologia a avansat, au fost descoperite altele. vom avansa si vom descoperii alte fiinte inteligente .hopaaa,dar pe aia cine i-a facut? thinking

nony
| nony a răspuns:

Bent. tu nici acum nu ai inteles mesajul raspunsului meu?
Eu nu am vrut sa-l corectez.am vrut sa-l trezesc cu facerea. Oricum, daca o sa am probleme de astronomie nerezolvate, o sa apelez la tinewinking

nony
| nony a răspuns:

Mái domn´profesor .ai intrat in liga mortii? Esti prieten cu gasca atomicá care taie si spanzurá pe aici? raised eyebrows
Sunt sigur ca nu ai inteles, nici nu aveai cum.Hai fá-te ca pleci si, salut-o pe Furni din partea mea.Sa-i dai si un pupic kiss

nony
| nony a răspuns:

Pa profu´.

nony
| nony a răspuns:

Enigmaimutzo.nu puteai sa stai linistit sa-ti mananci banana?! Ce te-a apucat, ai cazut din pom? Cat despre tine Bent.iti doresc transformare placutá in mutant.Ca doar strugurii care-i mananci sunt modificati geneticwinking

nony
| nony a răspuns:

¨tu observ ca ai o mare problema¨. ce ziceai prietene de gramaticá?

| juniper a răspuns:

Pamantul a existat dintotdeauna, Dumnezeu a creat oamenii, tocmai s-a descoperit ca Biblia a fost interpretata gresit, o femeie a descoperit asta, Big-Bangul a creat Universul, iar atractia gravitationala a norului de gaze sau a unei nebuloase a creat atat de multa caldura ca s-a format Soarele si planetele. Deci planetele s-au format o data cu Sistemul Solar.

| cd92 a răspuns:

Va rog insistent sa nu va mai certati aici, daca stiti si puteti, dati raspuns. multumesc

| lora_9285 a răspuns:

Din punc de vedere religios citez:
Facatorul cerului si al Pamantului si al celor vazute si nevazute. Eu prin aceste cuvinte inteleg ca, universul infinit face parte din creatia divina.Inseamna ca, sunt incluse si cele 8 planete.

| Mefisto23 a răspuns:

A tot incercat, pana i-a iesit planeta perfecta - PAMANT big grin

| Crs a răspuns:

Eu nu cred ca Dumnezeu a creat Pamantul si toate celelalte lucrurihee hee

| lili24 a răspuns:

Nu cred ca in secolul nostru se va stii cu adevarat cum a fost creat Pamintul si celelalte Planete, ca le-a creat Dumnezeu este un raspuns din punct de vedere religios, stiintific cred ca mai este mult de munca pentru a afla un raspuns cu adevarat exact si nu doar presupuneri. Ca a fost un tot unitar sa zicem "o masa "uriase ca un bulgare, care prin "explozie" a dus la impartirea ei in mai multe fractiuni de diferite marimi, dintre care una a fost Pamantul, iar restul, planetele cunoscute. E doar imaginatia mea... f bogata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In sistemul solar mai exista doar 8 planete. Domnul Pluto a fost exmatriculat. Cat despre intrebarea in sine, vei naste cu ea (poate) controverse, dar adevarul nu il vei afla. Nici de aici, nici din alta parte...asta e mai mult o problema de alegere: daca tu esti credincios, vei opta pentru varianta creationista, prezentata in Geneza. Daca esti ateu, vei crede in Big-Bang, etc, etc. Cam la asta cred ca se rezuma toata smecheria.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@nony
Raspunsul tau e atat de banal incat nici nu prea am ce intelege. Cat despre probleme nerezolvate/carente, sunt convins ca ai destule. Dovada? Se scrie "descoperi", cu un "i".winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietene, pun replica asta pe seama consumului de alcool. Crezi ca stii multe, dar nu stii mai nimic. Hai ca vorbim maine, poate esti mai lucid.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@bent-depinde acum ce inseamna pentru el,, cele mai vechi timpuri''. Oricum, tot nu am inteles mesajul lui cu facerea. Ce are a face cele mai vechi timpuri, cu cele noua planete ce nu au fost descoperite toate in,, cele mai vechi timpuri'', si cu faptul ca dorea sa-l trezeasca pe cosmin. Oricum, mesajul in mare l-am inteles:inca un raspuns,, pe langa'' ca de altfel multe altele.
Iar cat priveste liga mortii, cred ca nici manelistii nu duc metaforele atat de departe ca el. Oricum, ma bucur sa ma numar si eu in acea liga de care face pomenire mister nony, sau,, gasca atomica'', ma rog, daca el intelege ceva din asta...insa eu cred ca a vazut mult prea multe filme SF.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@enigma
Problema nu e ca a vazut filme SF, problema e ca si imita ce a vazut acolo... oh go on Cat despre "gasca atomica", presupunand prin absurd ca exista, probabil e complexat ca nu poate face parte din ea...deh, strugurii sunt acri cand n-ajungi la ei...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@bent-mai sunt si modificati genetic, dupa una si alta. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@nony-replicile tale se reduc numai la jigniri.De ce oare nu ma mira?
Si inca ceva, tu observ ca ai o mare problema cu acuzativul, nu ti-ar strica ceva meditatii la gramatica.Insa nu de la Vanghelie, care este. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nonisor, acuzativul tati, acuzativul... e "pe care ii mananci"... of, of, of...Si sa stii ca decat sa ma transform intr-un agramat libidinos, prefer sa o iau pe drumul mutantilor. Din cate am prins eu pe aici, parca locuiesti in Spania...ai grija, sunt mari sanse ca rosiile PE CARE le-ai mancat ieri sa aiba mai multe gene modificate decat strugurii mei.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@nony-vezi ca mi-a scapat o virgula dupa pronumele tu. sper ca nu este chiar atat de grav? Mai ales ca nu este in acuzativ. laughing
Fraza suna asa:
,, Tu, observ ca ai o mare problema cu acuzativul!''
acum intelegi, sau este nevoie sa mai repet de cateva sute de ori? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu a creat intai lumea cereasca.ingerii corpurile ceresti, universul.si in biblie se spune; pe toate le striga pe nume, una nu lipseste.adica vrea sa spuna ca saut puse fiecare la locul ei, in deplina armonie si interactiune a marilor legi fizice ce le tine in forma si pozitia lor pe fiecare in parte.de ce nu se ciocnesc intre ele? te-ai intrebat? ca au traiectorii bine stabilite, si orbite si nu toate sunt in aceeasi directie.sa numi spui ca asemenea perfectiune la o scara atat de mare a luat nastere la marele big bang.fiindca int-o explozie toate zboara haotic si nu se aseaza pe traiectorii bine stabilite, si pe termen de miliarde de ani.sa fim seriosi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A facut cineva referire la cele 9 planete? Vezi Biblia nu e la fel impartita; de la ADAM la NOE de la NOE la TERAH? nu sunt 9 oameni de la unul la altul? Au fost zeificate planetele? Credeti ca aceasta este reteta reancarnarii zeilor? Stiti cine este ADAM, NOE sau TERAH? Bine, dupa un studiu atent la tot ce se petrece in jurul nostru acum raspunsul este AICI http://www.youtube.com/watch?v=6asNIfwfCek&feature=related este SF. MIHAIL, MABUS http://www.youtube.com/watch?v=6asNIfwfCek&feature=related este JUPITER.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://video.google.com/videoplay?docid=3767487358149440770#
uita-te aici
cauta varianta in romana si o sa vezi ca nu exista nici isus si nici omul invizibil care sta dupa nori si te priveste pe tine daca faci ceva rau sau bun; nu sunt ironica, dar dupa ce am vazut asta, mi-am dat seama ca nimeni nu mi-a dovedit pana acum contrariul!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum se numeste? Nu merge clipul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu.daa

| Guardian_5629 a răspuns:

Conform unor teorii, pamantul a fost realizat in urma ciocnirii unei planete mari cu planeta Nabiru.Pe Nabiru locuiau niste "fiinte" numite nanunnaki care i-au invatat pe oamenii din vechea civilizatie cum sa traiasca, sa contruiasca etc...Iar celelalte planete au fost create atunci cand cea mai mare planeta a explodat...

| siarobert a răspuns:

Oameni buni. daca nu Dumnezeu a creat pamantul, atunci celelalte planete cine le-a creat? s-au creat singure? de ce nu credeti in Dumnezeu? pentru ca nu il vedeti? dar voi credeti ca aveti minte? credeti ca exista durere? credeti ca exista iubire? daca da...imi spune-ti si mie cum arata mintea? e rotunda, patrata sau cum? durerea si iubirea sunt la fel?