| WR104 a întrebat:

Cate planete sunt in sistemul nostru solar?

Răspuns Câştigător
| Roxy89 a răspuns:

Acum sunt 8. Acum 10 ani am invatat ca sunt 9, dar ulterior Pluto a fost declarata satelit. Nu mai stiu exact, dar parca spuneau ca din cauza dimensiunii reduse nu se mai poate considera planeta.

7 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Este certa existenta a 8 planete. In ordinea aproperii de soare avem urmatoarele planete: Mercur, Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun. Inainte erau considerate a fi 9, dar in 2006 s-a stabilit la nivel international ca Pluto nu poate fi considerata planeta. Astfel a fost inventata o noua categorie de planete, asa-numiele planete pitice. Pana acum, in sistemul nostru solar au fost identificate 5 planete pitice Ceres, Pluto, Haumea, Makemake si Eris. In afara de Ceres care se afla in centura de asteroizi dintre Marte si Jupiter, celelalte sunt foarte indepartate.

| dexro a răspuns:

Opt planete: Mercur, Venus, Pamant, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun.
Si cinci drolf planets: Ceres, Pluto ce a fost catalogata ca planeta pitica in 2006, Haumea, Makemake si Eris

| Ronnix a răspuns:

Sistemul nostru solar cuprinde 9 planete. ( Mercur, Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluto )
O zi buna! happy

| Fishhh a răspuns:

12 de fapt, 9 planete + 3 planete pitice
Mercur, Venus, Pamant, Marte, Ceres, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluto, MakeMake, Eris

| JaneEyer a răspuns:

Sistemul nostru solar contine 9 planete mari si 3 pitice in toatal 12 planete douasprezece

| Lynnaedsalvatore a răspuns:

10 cred. nu stiu daca e inclusa si Nibiru...

| NastaseAlina a răspuns:

Sistemul solar este alcătuit din Soare și ansamblul de corpuri cerești legate de acesta prin forța gravitațională: cele opt planete, cei 162 de sateliți naturali ai acestora, cinci planete pitice, și alte corpuri mai mici (care includ asteroizi, meteoriți, comete, praf, obiectele centurii Kuiper etc.). FUNDITA?:-D