| catalutza99_4419 a întrebat:

Ce este o fractie ireductibila?

11 răspunsuri:
| PsychSţev a răspuns:

O fracţie ireductibilă este o fracţie care nu se mai poate simplifica. happy
Fundiţă?

| HoneyBii a răspuns:

Nu poate fi redusa/simplificata

| Emma_5553 a răspuns:

Este fractia care nu se reduce! de ex: 5 supra 2. Fractia reductibila este cea care se reduce, de exemplu : 5 supra 1, 4 supra 2, etc. Fundita?

| micc a răspuns:

O fractie care numaratorul si numitorul nu au un divizor comunbatting eyelashes
fundita:X

| Psihiatra a răspuns:

O ractie a carei termeni nu se pot reduce prin simplificare

| Unffox a răspuns:

O fractie care nu se mai poate simplifica.

| HurremSultan a răspuns:

O fractie care numaratorul si numitorul nu au un divizor comun
fundita:X

| mihaicorolevschi a răspuns:

Fractia ireductibila e fractia care nu se mai poate simplifica de exemplu 2 pe 6 si o simplificam cu 2. Ea nu mai poate fi simplificata

| Sandu_Maria_1990 a răspuns:

Dar o fractie reductibila

| Florin_Nicolae_2000 a răspuns:

ESTE O FRACTIE CARE NU SE MAI POATE SIMPLIFICA

| Teslariu_Nicusor_1994 a răspuns:

O fractie care nu mai poate fi divizata.