| anonim_4396 a întrebat:

Cum transform un numar rational intr-o fractie ireductibila?

5 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Un număr raţional... păi afli cel mai mare divizor comun al celor două nr. : - descompui nr. în produse de nr. prime
- înmulţeşti toţi factorii COMUNI, o SINGURĂ dată, la puterea cea mai MICĂ. Apoi faci ce a zis Deennn
Pa, pa!

| MMihai a răspuns:

Fractie ireductibila?==care nu mai poate fi simplificată
număr rational de tipul =(a * n): (b*n), unde * este semul de înmulțite,
și simplifici cu n, care este diferit de zero și ai
fracția ireductibilă=a:b

| Deennn a răspuns:

Simplifici fractia pana numai merge simplificata. Bafta. :*

| OmletteDuFromage a răspuns:

Uite un exemplu: 0, 8 = 8/10. 8 se simplifica cu 10 prin 2. 8:2 = 4. 10:2 - 5. fractia ireductibila: 4/5.

| silitra a răspuns:

Inparti numitor la numarator sa iti dee o fractie ireductibila