| CannbalCorpse a întrebat:

Ce expresii sau locutiuni verbale sunt cu verbele a tine, a iesi a lua
Va multumesc

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

A ţine la cineva; a ţine minte; a ţine în palmă; a ţine de vorbă; a ţine de bărbat(nevastă); a ţine partea cuiva; a ieşi la lumină; a ieşi basma curată; a ieşi din iarnă; a ieşi din încurcătură; a ieşi cu faţa curată; a ieşi la drumul mare; a ieşi (cuiva)vorbe; a lua în rîs; a lua de nevastă( bărbat); a lua la palme; a lua parte cuiva; a o lua la fugă ( sănătoasa); a-ţi lua tălpăşiţa; a-ţi lua picioarele la spinare;

2 răspunsuri:
| Florin_Floryn_1996 a răspuns:

Ok

| MadutzaMarya a răspuns:

Mersi mult corolav, m-ai ajutat cu verbul "a lua"