| oompaloompa a întrebat:

imi puteti da exemplu de expresii\locutiuni verbale cu verbul a veni?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Gasesti aici http://dexonline.ro/definitie/veni

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Are pe vino-ncoace= este atrăgător.
du-te -vino; a veni pe lume = a se naşte; a-i veni lacrimile; a -i veni rău; A-ţi veni pe limbă; a-ţi veni la gură; aşa mai vii de-acasă = am înţeles; a-ţi veni inima la loc = a te linişti, a te calma; a-i veni cuiva mintea la cap= a se linişti, a se deştepta, a înţelege; a-ţi veni în fire = a te linişti după o spaimă; a veni în nas = a cădea cu faţa în jos; a veni la putere = a prelua puterea politică; a veni vorba de = a ajunge cu discuţia la un moment dat; a veni la vorba cuiva = a recunoaşte; vorba vine ( sau vine vorba)= că de fapt nu e aşa; cum vine vorba? = nu pricep, nu înţeleg; şi încă multe altele.