| KKarl a întrebat:

Ce inseamna sa fii introvertit?
Voi sunteti introvertiti?

5 răspunsuri:
| Elide a răspuns:

"Ei au o fire retrasa, tacuta. Atunci cand nu cunosc destul de bine pe cineva sunt rezervati si distanti. Se simt bine in mediul cunoscut al familiei, iar in ceea ce priveste cunostintele, cercul lor este restrans."obișnuiam sa fiu introvertita starea mi s-a înrăutățit de la liceu când nu cunoșteam pe nimeni în clasa și după ce i.am cunoscut nu.i suportam erau numai băieți nesimțiți și fete bârfitoare și disperate după atenție, la scoala generala n. aveam nici o treabă mă înțelegeam cu toți chiar cu toți, aveam o grămadă de subiecte in comun cu cei din generala și la liceu nu băgăm pe nimeni în seamă voiam la un moment dat sa mă transfer, o anumită teamă sau daca ridiculizează cineva in public sau face mișto de tine să își bate joc și rămâi marcat de faza aia chiar e nasol că nu.ti mai revii și nu prea mai ai încredere în nimeni!

| T0T a răspuns:

În general da, depinde de persoană. Dacă o persoană are o anumită importanță pentru mine și sunt anumite condiții nu mai sunt introvertit.

| BlackRose03 a răspuns:

1.O persoana inchisa in ea insasi care traieate sentimentele mai profund, o persoana retrasa care se simte singura si aflandu-se intr-un grup, care prefera sa stea mereu pe margine.Cineva care nu comunica cu cei din jurul lui si/sau nu ii place sa o faca.
E opusul unei persoane extrovertite(cineva caruia ii place sa socializeze, sa zambeasca/vorbeasca/discute mult cu cei din jurul sau).
[Nu e de pe dex sau de pe alt site]

2.Cand eram mai mica aveam anumite probleme (ADHD) si am fost mereu respinsa de ceilalti.Am fost crescuta de bunici si ma purtam altfel decat colegii mei.Imi placea sa vorbesc, eram foarte extrovertira si foarte enervanta si ciudata. Dupa vreo 2 ani de la aceasta "minunata experienta" mi-au pus porecla "moartea", radeau de mine, ma scuipau, isi bateau joc de stilul meu vestimentar si de cei care m-au crescut.
Pe la 11-12 ani, cand mi-am dat seama ca toti fug de mine si ca situatia familiei mele si a mea nu e asa roz precum credeam am inceput sa ma distantez de toti si sa petrec mai mult timp singura.Tot ciudata am ramas, dar ma simt mai bine asa.
Nu am decat vreo 3-4 prieteni si sunt foarte tacuta si distrasa de ceea ce se petrece in jurul meu.
Sunt distanta, tacuta si de obicei nu simt vreo satisfactie cand zambesc.
Si cand ma aflu intr-un grul nu vorbesc cu nimeni si nimeni cu mine, ma simt singura.
Dar mai bine singura si fara regrete decat cu prieteni falsi aflandu-ma intr-o continua minciuna.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ce inseamna sa fii lenes?

Voi nu ati auzit de google?

http://construimimperii.ro/blog/cum-repari-un-introvertit/

| Vlach a răspuns:

Imtrovertitii sunt persoanele care se inchid in ele,care nu sunt asa de sociabile si nici nu vor,sunt oamenii mai timizi,pot fi vazuti mai reci de catre altii, le place sa stea singuri, stii oamenii aia petrecareti, cu zece mii de prieteni, care ies tot timpul cu oameni si iubesc distractia? Introvertitii sunt opusul lor
Aproximativ 1 din 3 oameni sunt introvertiti.
Eu ma consider cat de caf introvertit, toate testele de personalitate arata asta, am tioul de personalitate INFP-T, i de la introvertit