| AdelinaPaula a întrebat:

Ceaoo TPU! love struck

Dau funda pentru. cel/cea care imi da un site unde pot sa gasesc informatii+imagini despre Venetia! >-- Trebuie sa fac un proiect si am nevoie de informatii! URGENT!

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| xJmEcHeRasUxMaDutzUx a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Vene%C8%9Bia Intra aici si o sa gasesti multe informati. poze, etc :D funda?:D

| cristi102 a răspuns:

Veneţia este principalul oraş al regiunii Veneto şi al Italiei nord-orientale. Veneţia are 266.181 locuitori şi este capitala provinciei cu acelaşi nume. Întregul oraş şi întreaga lagună a fost declarată, în 1979, patrimoniu al umanităţii de către UNESCO.

Veneţia este asezată la 102 km de Trieste, 167 km de Bologna, 176 km de Milano, 257 km de Turin, 240 km de Geneva şi 352 km de Roma, capitala Italiei.

Clima
In afara de iulie si august, cand vremea este caniculara si greu de suportat, clima este temperata. Totusi, nu te mira daca prinzi zile ploioase sau chiar cu furtuna - sunt cat se poate de normale pentru un oras aflat pe coasta Adriaticii.

Atracţii turistice
Azi oraşul Veneţia este împărţit în şase cartiere: Dorsoduro, Santa Croce, San Polo, San Marco, Cannaregio şi Castello, cuprinzând 118 insule, 354 poduri şi 177 canale.

Piaţa San Marco poate fi considerată "centrul centrului" oraşului, una dintre cele mai frumoase din lume. Aici se găseşte Bazilica San Marco, Palatul Ducal şi clopotniţa bazilicii. Un alt simbol al oraşului este Podul Rialto pe care se găsesc magazine.

Alte importante monumente veneţiene sunt: Arsenale, Bazilica Santa Maria della Salute şi Bazilica Santa Maria gloriosa dei Frari.

Canalele principale ale oraşului sunt: Canal Grande şi Canale della Giudecca. Primul împarte în două oraşul trasând un S, al doilea separă centrul vechi de insula Giudecca.

Alte puncte demne de reţinut sunt insulele Murano, Burano, Torcello, Lido di Veneţia şi Pellestrina. Torcello, considerată cea mai mică dintre insulele lagunare, are un nobil trecut, chiar dacă azi are câteva zeci de locuitori. Pellestrina delimitează impreună cu Lido, peninsula Chioggia şi peninsula Jesolo, de lagună. Lido di Veneţia este o fâşie de pământ care se întinde în mare. Aici poate merge cu maşina şi se poate face plajă. Burano atrage repede atenţia prin casele viu colorate, fiind faimoasă şi pentru broderiile sale. Murano este poate cea mai faimoasă insulă din Lagună, cu o tradiţie importantă în prelucrarea artizanală a sticlei. Oraşul lagunar Veneţia are fracţiuni pe litoral: Mestre şi Marghera.

Aeroport Veneţia
Aeroportul Marco Polo din Veneţia este situat pe latura estică a lagunei.

| UrsykaaFetitzaa a răspuns:

Pai buuuna! Ceaooo! Pe wikipedia gasesti absolut totul: www.wikipedia.com sau parca www.wikipedia.ro bine ca nu mai stiu acum care dintre ele, iar imagini gasesti pe www.images.com
sau pe www.googleimages.com sau www.googleimages.ro Ai din ce alege!

| daniel10vasilca a răspuns:

Veneţia (în italiană Venezia, /ve'nɛt:sja/) este principalul oraş al regiunii Veneto şi al Italiei nord-orientale. Veneţia are în prezent 266.181 locuitori şi este capitala provinciei cu acelaşi nume. Întregul oraş (şi întreaga lagună) au fost declarate în 1979 patrimoniu al umanităţii de către UNESCO.
Cuprins [ascunde]
1 Istoria
2 Oraşul
3 Împrejurimile Veneţiei
4 Vezi şi
5 Legături externe
[modificare]Istoria

Republica Veneţia a fost şi este cunoscut şi sub următoarele nume: "Republica Sfântului Marcu" (La Repubblica di San Marco), "Republica Leului" (La Repubblica del Leone), "Preasenina" (Serenissima) etc.
Nu sunt aspecte certe asupra originii oraşului: cu toate legenda locală acreditează ziua de 25 martie a anului 421 drept moment al întemeierii Cetăţii, se pare că Veneţia s-a născut ca urmare a fluxului de refugiaţi care au abandonat câmpia padană sub ameninţarea invaziei longobarde din nordul Italiei în anul 568.
Aşezată la graniţa culturală cu Imperiul Bizantin, Veneţia şi-a dezvoltat un puternic spirit de independenţă care a dus la formarea unui oraş stat. Conducătorul politic era dogele (din latinescul dux), teoretic ales pe viaţă, dar în practică, în special în primele secole de existenţă a comunităţii, adesea constrâns să renunţe la propriul mandat ca urmare a unor rezultate nesatisfăcătoare ale propriului guvern.
În apogeul puterii sale, Veneţia controla mare parte din coasta Mării Adriatice, multe insule din Marea Ionică şi Marea Egee, era principala putere militară în Mediterana orientală şi se număra printre principalele forţe comerciale din Orientul apropiat. Punctul culminant al Imperiului colonial veneţian a fost atins în urma Cruciadei a patra, în vremea dogelui Enrico Dandolo, atunci când, ca o consecinţă a cuceririi Constantinopolului de către cruciaţii veneţieni şi non-veneţieni, în 1204 a fost întemeiat Imperiul latin de Constantinopol, un stat dominat din punct de vedere comercial de Republica Veneţia, iar aceasta din urmă a intrat în posesia mai multor insule din Marea Egee (precum Negroponte - astăzi Eubea, Naxos, Chios etc., ulterior şi Creta, precum şi oraşele Modon şi Coron din Peloponez. Începând cu primii ani ai secolului al XV-lea, teritoriul republicii s-a extins şi în Italia de nord, prin supunerea oraşelor învecinate (Padova, Vicenza, Verona etc.) şi a regiunii friulane. Astfel, în a doua parte a secolului respectiv, dominaţia veneţiană se întindea până la fluviul Adda, incluzând noi oraşe, precum Bergamo şi Brescia.
În secolul al XVIII-lea, Veneţia era printre oraşele cele mai rafinate din Europa, cu o mare influenţă în domeniul artelor, arhitecturii şi al literaturii acelei perioade. Teritoriul Republicii Veneto cuprindea Veneto, Istria, Dalmaţia, Cattaro (azi, Kotor) şi o parte din Lombardia şi din Emilia-Romagna. Dar după 1070 de ani de independenţă, în 12 mai 1797 oraşul este cucerit de Napoleon Bonaparte. Dogele Ludovico Manin este constrâns de Napoleon să abdice şi este dizolvat Consiliul Republicii pentru a proclama "Guvernul Provizoriu al Municipalităţii Veneţia". Pe 16 mai 1797 trupele franceze au ocupat oraşul.
În 17 octombrie 1797 "Municipalitatea Veneţia" încetează să mai existe, fiind cedată Austriei. Veneto, Istria, Dalmaţia şi Cattaro au format "Provincia veneta a Imperiului Austriac. Austriecii au intrat în oraş pe 18 ianuarie 1798. Din 1866, Veneţia a intrat în componenţa Regatului Italiei.

Canal Grande

Piaţa San Marco
[modificare]Oraşul

Azi oraşul Veneţia este împărţit în şase cartiere: Dorsoduro, Santa Croce, San Polo, San Marco, Cannaregio şi Castello, cuprinzând 118 insule, 354 poduri şi 177 canale.
Piaţa San Marco poate fi considerată "centrul centrului" oraşului, una dintre cele mai frumoase din lume. Aici se găseşte Bazilica San Marco, Palatul Ducal şi clopotniţa bazilicii. Un alt simbol al oraşului este Podul Rialto pe care se găsesc magazine.
Alte importante monumente veneţiene sunt: Arsenalul, Bazilica Santa Maria della Salute şi Bazilica Santa Maria Gloriosa dei Frari.
Canalele principale ale oraşului sunt: Canal Grande şi Canale della Giudecca. Primul împarte în două oraşul trasând un S, al doilea separă centrul vechi de insula Giudecca.
[modificare]Împrejurimile Veneţiei

Alte puncte demne de reţinut sunt insulele Murano, Burano, Torcello, Lido di Venezia şi Pellestrina.
Murano este poate cea mai faimoasă insulă din Lagună, cu o tradiţie importantă în prelucrarea artizanală a sticlei.
Burano atrage repede atenţia prin casele viu colorate, fiind faimoasă şi pentru broderiile sale.
Torcello, considerată cea mai mică dintre insulele lagunare, are un trecut nobil, chiar dacă astăzi are câteva zeci de locuitori.
Lido di Venezia este o fâşie de pământ care se întinde în mare. Aici se poate merge cu maşina şi se poate face plajă.
Pellestrina delimitează, împreună cu Lido, peninsula Chioggia şi peninsula Jesolo, de lagună.

Oraşul lagunar Veneţia are fracţiuni pe litoral: Mestre şi Marghera.

| daniel10vasilca a răspuns:

S-au intra pe wikipedia si scrie la cautare Venetia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imagini iti pot da eu(facute de mine) sau www.gettyimages.com ...informatii de pe wikipedia. Nu stiu insa cum as putea sa fac sa ti le dau.