| MazareanuSephora a întrebat:

Cine îmi poate spune o pasta de Dinți buna? Ce albeste dinții? Cea cu cărbune a folosit-o cineva ( aia neagră, nu ii știu denumirea ) și îmi poate spune cineva dacă e buna? ❤️

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Secretul e că toate pastele de dinți au un singur ingredient comun și singurul care face ceva, este compus din particule abrazive de siliciu hidratate, da, același ingredient din care sunt făcute biluțele din pliculețele care îndepărtează umezeala din pantofi.
Și ghici ce? Ei spun ceva de fluorură pe tuburile de pastă de dinți, nu? Well, n-ai nevoie de ea pentru că deja există în apa de la robinet (inclusiv înbuteliată).
Mai conține și un ingredient pe nume "lauril sulfat de sodiu" care nu face absolut nimic dar ajută la formarea spumei, spumă pe care studiile au arătat-o că te face să-ți simți gura curată... păcat ca n-o și face.

Dacă iei o pastă de dinți cu cărbune activ, practic n-ai făcut nimic, tot particule abrazive sunt și ele și fac același lucru ca o pastă de dinți normală.
Deci nu există paste de dinți minune care să albească nici peste noapte și nici într-un tratament de 2-4 săptămâni.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă pasta de dinți lacalut.