| MarianaMadu a întrebat:

Cu ce program pot face o poza gen http://www.hopa.ro/poze/mare/QFrPBcrXGMdG_1237111615.jpg ?

Sau trebuie sa pornesc de la o anumita imagine? Help please... FUNDA pentru cine ma ajuta cel mai mult :*

Răspuns Câştigător
| Drag0s a răspuns:

Adobe Photoshop Cs4
pai. ai putea sa iei poza unui fluture pe care o pui pe un Layer.
dupa care ai referinta aripile sale, si cu un brush mic poti lua conturul aripilor. si sa improvizezi pana iti da acelasi rezultat sau ceva mai fermecator.
corpul fluturelui il dai cu un brush negru.
Aripile fiecarui fluture trebuie sa fie pe un layer separat. la fel si corpurile lor. fiecare pe un layer. astfel vei avea 4 layer+1 layer poza initiala.
apoi faci copii la aripile celor 2 fluturi Bagi un filtru. Blur. gausian Blurr de vreo 12 pixeli(px) si vei obtine acel efect din spatele aripilor. un fel de abur. Iei smudge tool. si dai o forma acelui abur ca sa iasa cat mai natural (totul trebuie facut pe alt layer).
Pentru aripile celui de-al doilea fluture(focul) exista 2 modalitati simple. pui portocaliu in spatele aripilor dupa care filter render difference clouds si cu smudge tool poti sa formezi flacarile. apoi cu Brushu (pensula) pui o textura de flacara(grudge- sunt pe net). a doua modalitate este de a lua poza unei flacari si o pozitionezi in spate. si te duci al Edit Transporm Warp. si modifici pentru un efect asemanator.

Nu e foarte greu. Daca vrei iti fac un tutorial Video. numai da funda. si spune-mi pe privat daca vrei sau nu!