| dany_3328 a întrebat:

Cum fac a mi se deschida culoarea parului in mod natural?

Răspuns Câştigător
| bOom a răspuns:

Musetelul poate fi un "instrument" foarte util pentru blondele care isi doresc o nuanta cat mai naturala, dar si pentru cele care vor sa isi deschida culoarea parului. Potrivit motherearthnews.com, pentru a obtine infuzia de musetel, toarna o ceasca de flori de musetel intr-un litru de apa. Lasa musetelul sa fiarba timp de o jumatate de ora, apoi ia-l de pe foc si lasa-l la racit. Ulterior, strecoara-l cu un tifon.

Spala-te pe cap cu samponul tau obisnuit. Dupa samponare si clatire, foloseste ceaiul de musetel pentru a-ti clati iarasi parul, timp de 15 minute. Pentru a-l putea refolosi, stai cu capul deasupra unui vas, in care sa se scurga ceaiul. La final, sterge parul si infasoara-l cu un prosop. Ramai cu solutia de musetel timp de 15 minute pe par, apoi clateste-te cu apa curata. Daca nu te deranjeaza mirosul, nu este necesar sa te mai clatesti.

Sucul de lamaie este un alt ingredient important pentru cele care doresc sa isi deschida culoarea parului. Toarna sucul a doua lamai intr-un litru de apa. Foloseste amestecul pentru a-ti clati parul, la fel ca in cazul ceaiului de musetel

7 răspunsuri:
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Sa te speli cu zeama de lamaie daca vrei sa se deschida spre blond iar cu frunzele de nuc sa te speli daca vrtei sati dea o nuanta de roscathappyhappyhappy

| gabimaris a răspuns:

Si actiunea razelor soarelui decoloreaza parul, insa este o decolorare prin care firul de par isi pierde din calitate si nu cred ca asta este interesul tau!

| dany_3328 explică:

Musetelul poate fi un "instrument" foarte util pentru blondele care isi doresc o nuanta cat mai naturala, dar si pentru cele care vor sa isi deschida culoarea parului. Potrivit motherearthnews.com, pentru a obtine infuzia de musetel, toarna o ceasca de flori de musetel intr-un litru de apa. Lasa musetelul sa fiarba timp de o jumatate de ora, apoi ia-l de pe foc si lasa-l la racit. Ulterior, strecoara-l cu un tifon.

Spala-te pe cap cu samponul tau obisnuit. Dupa samponare si clatire, foloseste ceaiul de musetel pentru a-ti clati iarasi parul, timp de 15 minute. Pentru a-l putea refolosi, stai cu capul deasupra unui vas, in care sa se scurga ceaiul. La final, sterge parul si infasoara-l cu un prosop. Ramai cu solutia de musetel timp de 15 minute pe par, apoi clateste-te cu apa curata. Daca nu te deranjeaza mirosul, nu este necesar sa te mai clatesti.

Sucul de lamaie este un alt ingredient important pentru cele care doresc sa isi deschida culoarea parului. Toarna sucul a doua lamai intr-un litru de apa. Foloseste amestecul pentru a-ti clati parul, la fel ca in cazul ceaiului de musetel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treaba cu frunzele de nuc..cu prea dau roade ..am incercat euwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cum fac eu: pentru ca apa oxigenata arde parul rau de tot si il strica( desi il deschide rapid) fac asa: pun apa la fiert, arunc in apa 4 pliculete de ceai de musetel, le las 5 minute le storc bine, le arunc, storc jumatate de lamaie(care-ti da si volum la par), si apoi adaug 2-3picaturi de apa oxigenata in vasul respectiv. te clatesti cu el pe cap dupa ce te-ai spalat su samponul obisnuit + de preferat un balsam sa-l protejeze. torni amestecul cu ceai lamaie si apa oxigenata in cap, storci parul si te duci si stai 30 de min la soare. intr-o saptamana garantez ca vezi rezultate, daca faci asta de vreo 3 ori. pup si succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sucul de lamie da roade daca te faci de mai multe ori iar daca il amesteci cu apa si te clatesti nu ti se usuca. voi incerca acum cu toate trei

| nothingselsematters a răspuns:

...poti fierbe 10 pliculete de ceai de musetel, dupa care iti vei clati parul cu acest amestec.