| anonim_4396 a întrebat:

Cum iti convingi parintii sa-ti ia un catelus?

245 răspunsuri:
| Stefan94d a răspuns:

Daca ai parintii comunisti trebuie sa te rogi si sa le promiti ca ai grija de le si altele. iar daca ai parinti care gandesc bine ce e bine pentru un copil o sa iti eatongue mie mea lotbig grin

| lory_8987 a răspuns:

As vrea sa stiu si eu asta ca ma rog de ei sa imi ia de cativa ani si nu mi-a reusitlaughing

| Radu_Alexandra_2000 a răspuns:

Uite cum am facut eu: M-am rugat de mama timp de vreo 6-7 sau chiar 8 ani. Orice ii spuneam, orice faceam nu mergea. Uneori o rugam de vreo 5-6 ori pe zi in fiecare saptamana. De fiecare data primeam acelasi raspuns "Cand o sa imi vii de la scoala cu carnetul plin cu 10 si cand o sa fii responsabila (adica atunci cand iti faci curat in camera, casa, hol, baie, etc.) atunci o sa-ti iau un caine!". Bineinteles, eu aveam note mari pe atunci (si acum) si faceam curat in casa ca sa ii arat ca sunt responsabila. Raspunsul era: "PAi nu este de ajuns sa faci doar o zi/doua/trei curat in casa! Trebuie sa faci mereu".
Pe de alta parte, tata imi spunea: "Cand o sa-mi arati ca poti sa ai grija de el, atunci o sa mai discutam". De fiecare data ma intrebam "Cum pot sa am grija de un caine daca nu am un caine?"
Si asta se petrecea mai mereu. Am avut o gramada de ocazii ca sa-mi cumpar caine, si parintii mei acceptau, dar cand ajungeam la o matusa, la o vecina sau la o colega de munca de-a lui mama, sau chiar la telefon, primeam acelasi raspuns: "L-a dat!". Asta ma descuraja mereu pe mine, credeam ca nu o sa am parte de asa ceva niciodata.

Au trecut cativa ani de atunci (vreo 3) si catelusa mea de la tara a nascut doi fratiori (o fata si un baiat). Dupa trei luni de atunci, am spus "Eu o iau acasa pe Lucky! (fata)". Mama nu fusese de acord. Dar la plecare, cand ne-am strans in fata curtii cu toti, eu o aveam pe Lucky in brate. Am vazut-o pe mama ca se uita la mine ca nu o bagasem in curte. Dupa vreo 30 de secunde am intrat cu ea in masina. Nimei nu mi-a spus nimic. Au intrat si ceilalti si am plecat spre casa. Eu eram in culmea fericirii. Acum, ea are 10 luni si mama o iubeste cel mai mult big grin

Nu stiu daca te-a ajutat ce ti-am spus, dar poate te inspira la vreo idee, ceva happy

| BlackAngel_4349 a răspuns:

Il iau acasa, il spal, ii dau de mancare si toate astea pana sa vina ei de la servici, iar cand vin parintii acasa le promit si luna de pe cer...

| Sissy13 a răspuns:

Ii rogi si ii bazai in continuare cu asta si le promiti marea cu sarea laughing

| dya_5032 a răspuns:

Hey hey!
pai uite am fost si eu in aceeasi situatie.asa am procedat: am pus un prieten sa-mi aduca un caine de la el si sa.i zica mamei ca e fara adapost si nu a lasat.o inima sa nu il tina
acum il ador...e rasfatatul familiei

| postolachiandreia a răspuns:

Eu zic sa-l aduci acasa...sa le arati cat de mult iti place...sa te joci cu el...sa ii faci sa simta si ei asta... daca iti spune sa-l duci roaga-i sa ti-l lase macar o seara... daca nu vor ii mai rogi... le spui ca esti responsabila, ca o sa te ocupi de el...sa le spui uite ce dragalas este...este destept... uite ce face... fa-l sa se tina dupa tine... le spui ca-l scoti aafra la ore regulate ca i faci un program...ca o sa il duci la doctor pentru vaccin...este imposibil ca parintii tai sa nu il accepte...multa bafta

| roby_9621 a răspuns:

Pai te rogi foarte mult la ei si le zici ca iti trebuie un partener de joaca care nu injura, care va fi cu tine mereu la bine si la rau.mult succes

| andreea_6258 a răspuns:

Eu am alergie la puf dar mi-am convins tatal sa-mi ia unul lamrugat mereu in fiecare zi si a mers incepeam sa plang si ii aratam cat demult sufar pentru ca nu am unul l-am adus acasa insa era foarte obraznic din pacate avea un defect de fiecare cand vedea un copil alergand in parc se repezea la el si il musca de picior s-a intamplat asta cu 5 copii si ne-am certat cu multa lume tati s-a suparat si la datcea mai mare dezamagire cand am iesit de la scoala catelul nu mai era acasa am plans in fiecare noapte mai ales pentru ca era un pufulet rasa bison havanez superb catelul pentru care nu ia mers altfel sa incerce pe langa mine eu le-am aratat cat de mult sufar ca am un catel plangeam in somn si i-am convins asa mi l-a luat dar inainte sai conving cand erau cat pe ce miau pus conditia sa fiu ascultatoare am fost si mi l-a luat bafta te sfatuiesc sa faci ca mine.

| bebitsaa_4396 a răspuns:

Greu depinde de parintii
dar roaga-te d eiii c fata d puppy dog eyes catzelush laughing
daca nu mergee spune-le ca esti responsabila si ca iti doresti foarte mult cainele happy si ca no sa il neglijezi niciodata
dar s faci asta ca daca nu il vinde. laughing am patit asa cevabig grin
daca nu mere santajeazai. zile cas parintzi rai. ca nu mai vb c ei. findca nu te iubesc. si findca te plictisesti si vrei un catzelush sa-ti tina companie...(in caz c ai un frate sau sora mai mica/mik. spune-le ce vreti so tzin p [numele l sora sau frate]ca animal de companie? ) hai c si asta functzioneazalaughing
nu stiu. gandeste si u mai multe optziiuni dar incearca ce tziam zis eu laughing [fundita]

| tamango007 a răspuns:

Aduci pisici in casa!

| ana_2136 a răspuns:

Roagai si spune-le ca vei avea mare grija de el!

| madryela a răspuns:

Paii... si eu sunt in proces de convingere a parintilor mei pentru un hamster dar eu le-am spus ca voi invata bine voi fi responsabil si o sa am mare grija de animalut - sigur vei reusi BAFTA

| messimirceaa a răspuns:

Eu ma rog de 4 ani si nu imi iau caine in schimb mi-au luat o maimuta super|roaga-i insistent vreo 4-5 ani ajunge poate 1
daca parintii tai sunt mai buni si nu urasc animalele
fa treaba prin casa
pregateste micul dejun la pat
du gunoiul
spala vasele etc.
bafta!
P.S. sper sa iti iau unul.

| Cristian90 a răspuns:

Faci ochi de catelus plouatlaughing laughing laughing laughing laughing

| MabelPufulet a răspuns:

La mine nu merge frate am aceeasi problema vreau un border collie mascul dar eu o sa ma mut la vila in vara posibil dar nu mai am rabdare! si le arat caini pe net ma rog de ei mereu, plang etc dar sa moara bibi daca merge ceva, si cuminte am stat 2 zile n-a mers crying(( nu e correct! in timpul scolii nu pot sa am grija de el daca e pui! cine dracu sta cu el? deci trebuie sa mi-l ia neaparat in mai!

| Amir7 a răspuns:

Trebuie sa fii responsabil sa le arati ca poti sa intretii un caine si sa nu fii nepasatorwinking, de ex s-a nu ii zici "iami un caine, daca nu urlu".

| Raluuuu a răspuns:

Fa curatenie in toata casa,asculta`ti parinti, nu uita sa nu iesi din cuvantul lor, daca nu functioneaza arata ca esti responsabila in mai multe feluri.nu uita: nu`i suparawinking

| BLuEeyeS_6703 a răspuns:

Eu sincer.nu stiu cum sa-i conving.
sad.si eu mi-as dori un catelus.dar am si un papagall.iar el imi tine lipsa catelului puppy dog eyes .deci...pe parintii mei nu ii pot conviinge.dar nu stiu daca uh vei putea pe ai tai smug.decii. sper ca sti care este punctul lor. Forte.[curatenia.sa iei note bune.bla bla bla]. atinge`i acolo smug tongue.si poate vor vedea ca esti intr-adevar buna pentru a avea un catel.sauu.poti sa le zici.sau sa le propui sa faceti un targ laughing tongue uh vei lua note bune.sau chestii.iar eii iti iau catel :X :

| teodorcelnestiudor a răspuns:

Pai citestele Avantajele unui caine de pe http://bestblogtudor.blogspot.com/ si i vei convinge sigur!:))

| DeNyX a răspuns:

Pooii!big grin.

Te faci o fetita cuminte si responsabila!happy

Sincer nici mama nu m`a lasat sa aduc o pisica acasa.happy[[Birmaneza]]happy.:X.

Dar dup ce am adus o laughing.mi o facut niste crize si dupa s o acomodat cu ealaughing).tongue

acum nu mai are nici o problemalaughing!big grin.Doarme si cu ea in pat acum:X:X...Ii foarte draga>big grin

| bea_9107 a răspuns:

Pai in primul rand:
1 Spunele ca esti responsabil.
2 Fa curat in casa fara sa te lauzi, o sa observe ei
3 Ascultai pe parinti dar sa nu fii lingusitor
4 Cand ai terminat sa faci tot de pe lista vreo 1-2 saptamani arata-le
ca ii iubesti si promitele ca vei fii cuminte si ca vei avea grija de el.
Eu asa am facut cand am primit un hamster si un papagal.Merge!

| Paula338 a răspuns:

Eu nu stiu am incercat dar parintii spun ca la bloc animalele nu sunt fericite, dar iti pot spune ca la tati [cel putin la al meu] nu merge, nu ei sunt cei mai sensibili, cauta si roag-o mult pe mama.

| kitty18 a răspuns:

Pai mai intai ar trebui sa le arati ca esti responsabila si sa le arati cat de mult ti-ai dori un animal...pana la urma cred ca vor intelege

| boss2002_6065 a răspuns:

Ce pl mea eu stau la tara si vad numai pisici.

| boss2002_6065 a răspuns:

Te ascunzi in mall iei poseta mamei ta si iei un ce ii asa greu a?

| bogdan123 a răspuns:

Nu stiu roaga-i moooolt fi responsabila si harnica.Multa BAFTA!

| sisi_1109 a răspuns:

E simplu! trebuie doar sa le placa animalele daca nu n.ai ce face soro...tre sa renunti sa revenim deci cum spuneam mai sus daca le plac animalele e usor trebuie sa gasesti pe cineva care sa vanda caini mai ieftin ca sa nu iti scoata ochii dupa ca nu stiu cat ai dat pe el si mai stiu eu ce...deci succes!

| Georgiana_3439 a răspuns:

Pai. poti sa plangi, sa pari harnica, sa ii rogi cu ochi de catelus, dar mai ales sa te informezi despre rasa care iti place si sa te duci la mama ta(mamale sunt mai sensibilelaughing) si sa ii povestesti despre cainele care iti place. Asa am facut eu, si acum am un bulldog. b-)

| 1234567891011isabelamaria a răspuns (pentru Georgiana_3439):

Te dai pe langa mama ta cand se joaca pe calculator si incepi sa oftezi, daca ea nu te itreaba ce ai contina sa oftezi pana te intreaba de ce oftezi. spune-i ca te simti singura si ca ai vrea si tu un prieten, sau si mai bine un catelus. daca nu functioneaza spune-i ca o s cicalesti asa mereu pana ce spune da.LA MINE MERGE MEREU!happy

| roxana_5332 a răspuns:

Eu ma rog de ei mult si mi-au luat unul!