| AnonimaPISY a întrebat:

Cum sa fiu mai social la scoala? Adica cred ca spun 2 cuvinte in 6 ore cat e scoala, ce trebuie sa fac? Orice as face toata lumea rade de mine.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MădălinaMaya055 a răspuns:

Esti o fire timida, care trebuie sa invete sa comunice ca un extrovertit, chiar daca e introvertit.Si nu, nu este o problema sa fii mai timid, sau introvertit, dar trebuie sa pastrezi un echilibru.Fa-ti curaj si vorbeste.Nimeni nu o va face in locul tau, absolut nimeni.Incearca sa dezbati subiecte cu cei mai de treaba din zona, invata sa comunici, si cauta articole legat de ce "subiecte as putea discuta cu oamenii din jur" si "cum sa fiu mai sociabil". Gasesti articole cu duiumu.Trebuie sa inveti cum sa te comporti, in sensul ca ce sa spui si ce sa nu spui, asta se invata in timp.Incearca sa fii tu insuti si sa fii deschis. Daca nu iti invingi frica,te va invinge ea pe tine de vei cadea la un moment dat jos si te vei lovi rau(in sens figurat). Poti incepe sa o iei usor, este o varianta, respectiv incepi sa comunici cu prietenii apropiati, sa devii vorbaret cu ei, dupa cu vecinii, șamd.Totul se va face in interval de un timp, nu e ceva fix.Pot sa fie si cateva luni, dar se merita.Pana nu experimentezi si gresesti, nu inveti sa socializezi.Asuma-ti riscuri(nu chiar intotdeauna, dar in general). Daca nu iti vei invinge problema din acest moment, nu o vei face nici prea curand.Azi e ziua oportuna sa faci ceea ce iti doresti. Oricum nu ar trebui sa iti pese ce cred ceilalti, nici ei nu sunt perfecti te asigur, si daca ar fi aproape perfecti(desii ma indoiesc)li s-ar gasi nod in papura, desii tu nu vezi chestiile astea.Eu le-am vazut la un moment dat.Nu ii lua in serios ca rad, ca fac glume proaste, pentru ca nici ei nu se iau in serios si nici viata lor insisi nu o iau in serios, deci nu au nimic cu tine, problema e la ei.Pot sa rada si de tine deoarece vad ca reactionezi; fii nesimtit si nu iti pasa daca rad de tine, gandeste-te ca exersand poti deveni din ce in ce mai bun.