| yinna a întrebat:

Cum se pun accentele in franceză? Fundăă love struck

Răspuns Câştigător
| Lumine a răspuns:

Buna!
Sper sa te ajute :
http://blog.theecho.ro/accentele-in-limba-franceza/

Succes!

1 răspuns:
| UnniverS a răspuns:

Accentele sunt :
é: accentul ascuţit (l’accent aigu)
à : accentul grav (l’accent grave)
â : accentul circumflex (l’accent circonflexe)

1. Accentul ascuţit:
îl primeşte numai vocala ‘e‘ (é)
marchează un ‘e‘ închis
poate fi primit de:
-e final pronunţat [e] chiar dacă este urmat de e mut sau de semnul pluralului s :thé, chanté, beautés
-e iniţial dacă formează singur silaba: é-gal, é-norme, é-quipe
-e în interiorul cuvântului, dacă se găseşte la sfârşit de silabă şi este pronunţat e închis: gé-né-ral

2. Accentul grav
Accent grav primesc vocalele: è, à, ù
è
marchează un e deschis
vocala e primeşte accent grav când este urmată de o silabă care conţine un e mut [ә]: poème, élève
în faţa unui –s final se pune întotdeauna accentul grav: succès, progrès, procès.
à
Primeşte accent grav în:
prepoziţia à, spre a o deosebi de pers. a III-a sing. a verbului ’avoir’: il a
adverbele çà şi là
déjà, voilà

3. Accentul circumflex
Îl primesc toate vocalele:
â: âge, pâte (pastă, aluat), pâté, bâtiment (clădire), gâteau (prăjitura, plăcintă), tâche (sarcină)
ê: tête, forêt, fenêtre, fête, pêche (pescuit, piersica), poêle(m. sobă, f. tigaie)
î: dîner, maître (stăpân, proprietar), s’il vous plaît, chaîne(lanţ)
ô: côte (coastă, ţărm), côté (parte, latură), diplôme, hôtel, hôpitale, rôle, rôti( friptură)
û: sûr (ement), coût, goût, mûr (matur, copt)
Sper ca ti-am fost de ajutor:d
Fundă! happy